Tyczyńskie liceum odzyskało swój blask

Fot. Anna Moraniec

TYCZYN. Blisko 3 mln zł kosztował remont zabytkowego dworku. Efekt wart jest tych pieniędzy.

– Nie ma osoby, która by się nie zachwyciła widząc to co zostało zrobione.  Dworek to swoista perełka, możemy się teraz stać konkurencją dla Łańcuta czy Krasiczyna – mówi Agnieszka Chmiel, dyrektor Zespołu Szkół w Tyczynie po zakończeniu remontu elewacji dworku, czyli ostatniego etapu projektu prowadzonego w Zespole Pałacowo-Parkowym w Tyczynie.

Piętrowy pałacyk ma ciekawą architekturę, utrzymany jest w stylu neogotyku angielskiego, powstał w II połowie XIX wieku. Ma dużą ilość pięknych detali architektonicznych. Remont przywrócił mu historyczny wygląd, renowacji zostały poddane też drzwi wejściowe, balustrady i inne elementy wyposażenia.  Projekt pochłonął  2 797 499 zł, w tym udział funduszy europejskich wynosi 2 377 874 zł, a  wkład własny powiatu 419 624 zł.

Młodzież czuje klimat historii

W pałacu Wodzickich, który po renowacji wygląda pięknie funkcjonuje  szkoła. Czy młodzież potrafi docenić fakt, że uczą się w tak niecodziennej scenerii, starych murach, w której pełno historii? – Nie obserwujemy dewastacji, myślę, że młodzież docenia klimat i atmosferę naszej placówki. Lekcje historii czy wychowania obywatelskiego to tutaj  prawdziwie  żywe lekcje – mówi dyrektor.

 

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nollet
nollet
9 lat temu

A gdzie krzyż i matka boża zawsze dziewica? Gdzie stary kawaler w koloratce wystrojony w cyrkowy strój? Dlaczego to, to, nie nosi imienia przenajświętszego ojca świętego jana pawła II z domu karola Wojtyły? To jakieś żarty? Naprzód dworek imieniem przenajświętszego ojca świętego, a potem już własnosc jego kadry! Pozdrowiona maryja zawsze dziewica, teraz i na wieki!