“Tykająca bomba” pod A4 jest w Irlandii

Na odcinku Tarnów – Dębica zanim spadł śnieg, to co zbudowano przed zerwaniem kontraktu, zaczęło poważnie niszczeć. Na zdjęciu widok na odcinek w rejonie Góry Motycznej pod Dębicą. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Irlandzcy drogowcy wygrali ze swoim rządem. Czy ograją też polskich rządzących po tym, jak usunięto ich z budowy A4 Tarnów – Dębica?

Jedna bomba pod autostradą A4 już wybuchła, w związku z trwającym śledztwem ws. zmowy przetargowej Komisja Europejska wstrzymał dofinansowanie odcinka A4 Radymno – Korczowa. Wciąż trwa jednak konflikt pomiędzy GDDKiA a irlandzką firmą SIAC, która budowała do spółki z Hydrobudową odcinek Tarnów -Dębica. Irlandczycy znaleźli posłuch w Komisji Europejskiej.

No właśnie, budowała, do lipca 2012 r., bo wtedy to burzliwa współpraca pomiędzy GDDKiA a konsorcjum budującym drogę została zerwana. Odcinek Tarnów – Dębica budowało polsko – irlandzkie konsorcjum firm Hydrobudowa i SIAC. Polska cześć konsorcjum w międzyczasie upadła i jest w trakcie likwidacji. Natomiast firma SIAC walczy w sądach z GDDKiA.

SIAC domagał się w sądzie zatrzymania wypłaty gwarancji dobrego wykonania, jaka został przez firmę złożona w momencie podpisania umowy. Irlandczycy chcieli zablokować wypłatę prawie 44 mln zł z gwarancji dobrego wykonania. Twierdzili, że kontrakt został zerwany nie z winy spółki, ale z winy GDDKiA. Polski sąd nie uznał jednak argumentów irlandzkiego wykonawcy.

Irlandczycy zapowiedzieli jednak, że nie złożą broni. Z wcześniejszych zapowiedzi zarządu spółki wynika, że SIAC jest gotowy zaskarżyć GDDKiA do Europejskiego Trybunału, jeśli przed polskimi sądami nie wywalczy swoich racji. Irlandczycy zapowiedzieli też, że będą walczyć o swoje w Komisji Europejskiej i znaleźli tam posłuch. Komisja zleciła w Polsce kontrole kontraktów prowadzonych przez GDDKiA.

Strona polska jest spokojna. GDDKiA podkreśla, że nie dopuściła się na tym kontrakcie żadnych nieprawidłowości. Wyników audytu jeszcze nie znamy, wciąż trwa. Pretensji SIAC-u nie należny jednak lekceważyć. Firma ma już doświadczenie w takich sporach, bo wcześniej ograła przed Komisją Europejską własny rząd.

***
Cóż jednak można powiedzieć o tych zapewnieniach “strony polskiej” w kwestii dróg. Według tych zapewnień, autostrada miała być gotowa na Euro 2012, a nie wiadomo czy uda się ją zbudować przed 2015 rokiem. Wszystkie przetargi miały być przeprowadzone prawidłowo, a jednak prokuratura oskarżyła w tej sprawie 11 osób, w tym byłego dyrektora warszawskiego oddziału GDDKiA, a Komisja Europejska zatrzymała Polsce 3,5 mld zł dotacji. Do tego na budowie splajtowały setki firm wykonawczych i podwykonawczych. Czy wszystko więc jest w porządku i nie powinniśmy się bać Irlandczyków?

Artur Getler

15
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
konkordatowysovieticusROMANMariuszgrześ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
piecowy
Gość
piecowy

narodzie chrześcijański,komorniki ,parobki i gospodarze-z piecowym nie zadzierać bo jak spopielić przyjdzie to gałkę podkręcić mogę a, nawet 5-tkę benzynki pod wieko włożyć .Może też i gałkę przykręcic a, wtedy przejście ze stanu stałego znacznie się wydłuża a,ile się nawierzgasz,grymasy robisz ,oczka puszczasz i po co?.Dla mnie robota jak każda ,nie w akordzie na godziny lecę .Pieca nie wygaszam bo chętnych hoho i ciągle przybywa a.przyjdzie czas na ciebie,przyjdzie czas i może słowa poetki przemówią=Kto człowiekiem nie był ni razu -temu człowiek nic nie pomoże=

Ambroży
Gość
Ambroży

piecowy – nawet widzę że pavulon dla ciebie to zbędny wydatek dla budżetu!.

piecowy
Gość
piecowy

daj spokój z tymi sondazami-brak pokrycia w rzeczywistości.Ta machina ruszyła i wykruszająca się garstka fanatyków nie jest w stanie jej zatrzymać,Idż kiedyś na marsz równości ,poznaj zagadnienie od drugiej strony,poczytaj i zrozumiesz drugiego-ale czy innego człowieka? Wbrew obiegowej opinii o nieznacznej liczbie takich osób sprawa jest o wiele poważniejsza bo jak się okazuje 10-15% społeczeństwa ma takie cechy i pewnie zadziwisz swoją glacę bo prym wiodą tutaj habitowo-sutannowi,w dalszej kolejności jest grupa ludzi wykształconych i zajmujących eksponowane stanowiska,kolejno-grupa biznesu i wreszcie skromny odsetek szaergo ludu,Ze względu na brak tolerancji,napiętnowania ponad 80% nie ujawnia swoich preferncji i sam zobaczysz kiedy już… Czytaj więcej »

sovieticus
Gość
sovieticus

ty Ambroży odwal się od marszałek Kopacz-przyjrzyj się idolowi Kuchcińskiemu -czarna rozpacz a,wogóle poszedłbyś na jakiś marsz czy pielgrzymkę bo widzę ze siedzisz w domu ,beret filcuje się a,ty na dekiel dostajesz.Ogarnij się chłopie

piecowy
Gość
piecowy

Jambroży-jaki cyrk takie małpy,Lotto mi te sondaze ,gdyby zrobiła to jakaś kościelna agencja to 100% pewne .Mnie interesuje to jak do tematu podchodzą kraje cywilizowane bo pretendujemy i dążymy do ich poziomu i choćbyś człowieku na rzadko się zesrał nie zdejmując nawet portek i tak trendu zmian nie zatrzymasz.To nie tylko kwestie homoseksualizmu ale światopoglądowe również bo to jest hamulec zmian .Kler jak nigdzie indziej na świecie -u nas chce dalej jeszcze blokować postęp i humanizm.Nie wiem jak wiekowy jesteś ,ja natomiast mam nadzieje ze doczekam czasów jak w kościółku odbywać się będzie dyskoteka i choćbym kuśtykał to dowlokę szczątki… Czytaj więcej »

ROMAN
Gość
ROMAN

no nie ” piecowy” wypraszam sobie ty jesteś za cienki aby decydować kto pasuje a kto nie do dzisiaj- jak to określasz – nie wiesz co to jest godność człowieka- ja ci przypomnę
-godność człowieka wyraża się w pragnieniu posiadania szacunku społeczności z uwagi na posiadane walory ; duchowe, moralne, społeczne- jest ona dwoistna dotyczy godności osobowej i osobowościowej i dotyczy ona wartości w etyce rozwoju – czy coś zrozumiałeś – wątpie więc wskocz do pieca.

piecowy
Gość
piecowy

romeczku-ach,jaki sentyment czuję do tego imienia,może dlatego że w rodzinie sypnęło romkami i to płci obojga.Wiekowi juz ,bogaci az obrzydliwie niektórzy to i szacun wzrasta.Natomiast wykładnia którą przedstawiłeś nie stawia cię na wyżynach-przerżnąłeś ze statusu organizacyjnego formacji moherowych beretów i głupa palisz.Co znaczą walory duchowe-chcesz powiedzieć kto nie z nami ten przeciw nam?Odkryłeś się jak berbeć gdy w pieluchy narżnie.Nie neguję twojego spojrzenia-należysz jednak do zanikającej mniejszości bo człowieka z wszystkimi przywarami jego powinien cechować humanizm i jasne spojrzenie.Do pieca powiadasz-tak ,decyzja podjęta -wszystko jednak we właściwym czasie,tymczasem to ja przy piecu podkręcam temperaturkę albo zmniejszam i staraj się abym… Czytaj więcej »

piecowy
Gość
piecowy

już czas na ciebie -poddaj się eutanazji bo nie pasujesz do dzisiaj.Ja uważam ze bardzo dobrze się dzieje -ci ludzie też stanowią społeczeństwo i dobrze ze media mówią o tym bo może część takich zamuleńców zrozumie a,reszta do pieca po wcześniejszej humanitarnej eutanazji,Musimy stać się narodem nowoczesnym idącym z duchem i w szeregu cywilizowanych narodów europejskich i światowych,Dosyć mamy już obłąkańczej wizji dobra i zła-człowiek to brzmi dumnie

Ambroży
Gość
Ambroży

Do „piecowego” „Polacy chcą co prawda uregulować prawnie związki partnerskie, ale wypowiadają się zdecydowanie przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych i absolutnie nie zgadzają, by homoseksualiści mieli prawo do adopcji dzieci. Z sondażu przygotowanym przez Homo Homini dla „Super Expressu” aż 55 proc. pytanych jest za przyjęciem ustawy w tej sprawie (przeciwnego zdanie jest 39 proc., a 6 proc. nie ma opinii). Jak wynika z sondażu, aż 69 proc. Polaków opowiada się zdecydowanie przeciw legalizacji małżeństw homoseksualnych. „Za” jest 27 proc., a 4 proc. nie ma na ten temat zdania. Aż 84 proc. ankietowanych – występuje przeciwko przyznaniu parom homoseksualnym prawa do… Czytaj więcej »

grześ
Gość
grześ

nikomu „oni” nie przeszkadzają, niech sobie żyją tylko po co o tym tak trąbić- każdy ma własne zdanie skoro grodzki się wystawia publicznie musi się też liczyć z krytyką, bo ani on ładny ani mądry. A zamiast rozmawiać o prawdziwych problemach w Polsce pismaki wyjmują jakieś zastępcze bzdury!!!! Piecowy też uległeś praniu mózgu- jeśli uważasz że grodzki to najważniejszy problem polski. No ale za to grodzki biedroń i inni mają olbrzymie wpływy finansowe a mnóstwo homoseksualistów i innych żyje w spokoju zajmując się własnym życiem i często w biedzie i nie robią z tego problemu ogólnonarodowego bo to w końcu… Czytaj więcej »

piecowy
Gość
piecowy

tak,to osobista sprawa każdego -tak jak wiara.To dlaczego ksiadz o 6-tej rano bębni w dzwony i nie daje spać normalnym ludziom,dlaczego w niedzielę i dni powszednie skazuje na wysłuchiwanie ryków kazań płynących z głośników pozawieszanych dookoła przybytku,dlaczego w dziwnym przebraniu niczym szaman z plemienia hula gula łazi po ulicach dzwoni dzwoneczkami i się wydziera.to też w/g ciebie jest tolerancja?.Zastanów się co mówisz bo szacunek dla drugiego obowiązuje wszystkich-przynajmniej powinien.O.opamiętanie proszę

konkordatowy
Gość
konkordatowy

grzeszysz Grzegorzu-takie święte imię nosisz a diabełek z pod koszuli wygląda.Czepiasz się pani Grodzkiej a,przyjrzyj się blizej i co zobaczysz ,ano jota w jotę wypisz wymaluj brat i ojciec w jednym znany toruńczyk.Nie dałbym ręki czy nie rodzeństwo.Obydwoje mają loty,charakterki pasuja a,politura na masce zywcem zdarta.jeden mówi że mu wtrysnęło ,ta też nie gorsza.nie godzi się w rodzinę łajnem rzucać

Mariusz
Gość
Mariusz

Do Moderatora – czy akceptuje Pan ataki „ad personam” piecowego ? Jeśli tak, to napiszę wiązankę w stronę tego bydlaka.

piecowy
Gość
piecowy

mariuszku-nie sądzę abyś przeistaczał się w Ambrożego i na odwrót.Ambroży pomimo spaczonych poglądów na pewne wazne sprawy to jednak gość i szłapa w gumofilcu nie cuchnie a,z pyska czosnkiem nie wali-czego jednak tutaj powiedzieć nie mogę i jak poczułem sympatię ba ,szacun nawet do Ambrożego właśnie tak tutaj= ,,, nie dam ci prztyczka ani klapsa .Nie powiem nawet pies cię je…ł bo to mezalians byłby dla psa

Ambroży
Gość
Ambroży

Cóż tam taka bomba , naprzeciw wielopłciowej Anny Grodzkiej kandydatki palikociarni na v-ce marszałka Sejmu??. Przez nieuwagę włączyłem dziś rano TVP I „Kawa czy Herbata” , a tutaj pani posłanka wpycha coś do gara na wizji, przełączam szybko na TVN24 a tutaj tylko rozgorzała debata Kuźniara z Kaliszem na podstawowy temat GRODZKA!!, uciekam czym prędzej na TVP I i znów red.Małgorzata Serafin w przeglądzie prasy trzyma w ręce gazetę jakiś tabloid z Grodzka na całą stronę i kąciku malutka wstawką prof Pawłowicz !!. Nie pozostało nic innego szybko wyłączyć , aby nie zwariować dokumentnie i myślę sobie jak unikać tej… Czytaj więcej »