Tylko jeden nowy pociąg dla Podkarpacia

Obecnie po Podkarpaciu jeżdżą stare pociągi, ale w 2014 roku pojawi się jeden nowy trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny zakupiony przez samorząd wojewódzki.

PODKARPACIE.  Regiony: świętokrzyski, małopolski i śląski kupią aż po 6 pojazdów szynowych. 

Województwo podkarpackie zamierza kupić nowy pociąg, który jeździłby m.in. na trasie Rzeszów-Kraków. Będzie to możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu z trzema województwami: małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Jednak te samorządy, w odróżnieniu od Podkarpacia, chcą nabyć aż po sześć pociągów.

Cztery wspomniane regiony stworzyły “grupę zakupową” i zamierzają w sumie zakupić 19 trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Będą one służyły do przewozu pasażerów między południowymi województwami.  Władze samorządowe Małopolski, Podkarpacia, Śląska i województwa świętokrzyskiego postanowiły połączyć siły, bo mają wspólny cel.

Przewidywany termin dostawy pojazdów to od 2014 do 2015 roku. Wszystkie te regiony chcą zawrzeć wspólną umowę z wykonawcą taboru. Każde województwo zapłaci za własny tabor.
Dlaczego na Podkarpaciu ma pojawić się tylko jeden nowy pociąg? – Ilość taboru nabywana przez województwo podkarpackie uwarunkowana jest od zaangażowania środków na zakup taboru kolejowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 – poinformował Wiesław Bek, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego. – Zresztą władze województwa nie zdecydowały się na większy zakup, bo zastanawiają się, czy nie lepiej byłoby utworzyć własną spółkę kolejową.

Nowy trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny miałby być użyczony w formie dzierżawy dla Podkarpackiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Tak żeby dzięki temu  udało się pozyskać pieniądze na remont tego pociągu.

Jeżeli jednak samorząd utworzy własną spółkę kolejową, to musiałby postarać się o dostęp do torów i musiałby dojść w tej sprawie do porozumienia z Polskimi Liniami Kolejowymi.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
9 lat temu

PKP była spółką państwową- no to dlaczego samorząd z podkarpacia nie dostał swojej części – tylko teraz znowu wciska się kit aby sobie kupił parowozy/ wagony / położył swoje tory to będzie woził swoich mieszkańców- kit i zakłamanie w biały dzień- no to może taniej będzie jak uruchomimy dyliżanse na trasie/ Rzeszów- Kraków/ było by ciekawie/ romantycznie i wesoło nie ?

dr
dr
9 lat temu

Unia to soc-feminazistowski trup-uciekajmy z eurobagną!ChRL ma kolej magn.400 km/h