Tymczasowi bezrobotni z KHS-u wrócili do pracy!

Zakład produkcji mechanicznej Krośnieńskich Hut Szkła wznowił działalność w środę, 9 stycznia. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Hutnicy cieszą się, że pracodawca spełnił swoją obietnicę i na powrót zatrudnił ich w zakładzie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, 9 stycznia została wznowiona działalność zakładu produkcji mechanicznej Krośnieńskich Hut Szkła. – Prawie wszyscy hutnicy, których dotknął przymusowy miesięczny przestój w zatrudnieniu, wrócili w środę do pracy. Około połowa załogi otrzymała umowy na czas nieokreślony, a reszta na czas określony – informuje Dariusz Gawroński, dyrektor generalny KHS-u.

Przypomnijmy. 7 grudnia ub.r. pracownikom Krośnieńskich Hut Szkła wygasły umowy na czas określony (sześciomiesięczne). To drugie umowy, a tymczasem podpisanie trzecich umów wiązałoby się z zatrudnieniem na czas nieokreślony. Takie rozwiązanie nie jest korzystne dla pracodawcy, ponieważ w przypadku braku zamówień, a w konsekwencji zwolnień grupowych musiałby wypłacić załodze odprawy.

Tak więc kierownictwo huty początkowo planowało na jeden miesiąc zwolnić wszystkich pracowników przedsiębiorstwa właśnie po to, aby uniknąć podpisywania umów na czas nieokreślony.

Choć początkowo podawano, że przymusowy miesięczny przestój w KHS-ie, który rozpoczął się  8 grudnia 2012 r. , dotknie 1590 osób, to jednak na szczęście ostatecznie tych tymczasowych bezrobotnych było zdecydowanie mniej. W krośnieńskim PUP-ie zostało zarejestrowanych w sumie 502 osoby. Pojawiły się pilne zamówienia dla stałych klientów, które trzeba było zrealizować jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Dlatego też działał zakład ręcznej produkcji szkła. Prawie wszyscy pracownicy tego zakładu otrzymali umowy na czas nieokreślony.

Pracodawca deklarował,  że przyjmie tymczasowych bezrobotnych na powrót do pracy na początku stycznia br. – Początkowo trochę się obawialiśmy, czy po przymusowej przerwie wrócimy do pracy. Na szczęście pracodawca słowa dotrzymał i na powrót zostaliśmy zatrudnieni w zakładzie – mówią zadowoleni hutnicy.
Syndyk KHS-u cały czas szuka chętnego na kupno zorganizowanej części przedsiębiorstwa, które będzie sprzedane “w ruchu” jako prowadzące działalność gospodarczą. Czy znajdzie się chętny na kupno Krośnieńskich Hut Szkła za 210 mln zł? O tym przekonamy się 15 stycznia. KHS w upadłości zatrudniają około dwóch tysięcy osób.

 

Wioletta Zuzak

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Ambrożyzyga Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

To choć jeden fakt , który cieszy!. Natomiast poddębicka firma REKIN akurat zwolniła 130 osób !!

zyga
Gość
zyga

a ja się to ma do prawa pracy