Tysiące podpisów pod referendum edukacyjnym

Rodzice o rezygnację z reform walczą już od 5 lat. Tym razem chcą zebrać pół miliona podpisów. Fot. Bogdan Myśliwiec.

TARNOBRZEG, PODKARPACIE. Rodzice mają dość eksperymentowania na swoich dzieciach przez rząd. Organizują się i zbierają podpisy pod referendum edukacyjnym.

Już nie dziesiątki, nie setki, ale tysiące osób w całej Polsce podpisało się pod akcją, która ma na celu doprowadzenie do referendum edukacyjnego. Rodzice dzieci w całym kraju zbierają szyki, by zamanifestować, że nie godzą się na wysłanie 6-latków do szkół.

Do 8 marca do Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców dotarło już ponad 35 tysięcy podpisów z całej Polski. Z samego Tarnobrzega w ciągu najbliższych dni dotrze koperta, w której znajduje się ponad 1000 podpisów. Głosy poparcia zbierane były w przedszkolach, szkołach, sklepach. W akcję włączyło się wiele osób, które nie godzą się na obowiązek szkolny dzieci 6-letnich.

Przypomnijmy; rodzice walczą o maluchy już od kilku lat. Pierwszą inicjatywą była internetowa zbiórka podpisów pod akcją Ratuj Maluchy, którą poparło ponad 60 tys. osób. Drugim przedsięwzięciem rodziców był obywatelski projekt ustawy „Sześciolatki do przedszkola”, pod którym w 2011 roku udało się zebrać aż 347 tysięcy odręcznych podpisów!

Walczą od 5 lat
– Postulowaliśmy wówczas m. in. o całkowite wycofanie reformy. Rząd w odpowiedzi odroczył obniżenie wieku szkolnego o dwa kolejne lata (do 2014 r.) – wyjaśnia Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. – Obecnie zbieramy 500 tysięcy podpisów pod referendum edukacyjnym.

– Rodzice popierają akcję, bo chcą decydować o losie swoich dzieci. Chcą, by poszły do szkoły przygotowane na nią pod względem intelektualnym i emocjonalnym oraz by uczyły się w przyjaznych dla siebie warunkach, a szkoły nie są przygotowane na przyjęcie tak małych dzieci, poczynając od braku trzech posiłków, przez niedostosowane sale lekcyjne i łazienki, na zmianowym czasie nauki skończywszy – uważa Zofia Szozda z Tarnobrzega, która popiera akcję Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

MEN manipuluje danymi
O tym, że MEN manipuluje danymi w sprawie 6-latków mówiono także w piątek w Sejmie. MEN zapewniał, że polskie szkoły są do tego dobrze przystosowane. W te deklaracje nie wierzy opozycja. Posłowie PiS, Solidarnej Polski, SLD i Ruchu Palikota w trakcie debaty podkreślali, że dane MEN mają charakter propagandowy. Zarzucali ministerstwu, że zafałszowuje obraz polskich szkół.

– To, o czym opowiada minister edukacji Krystyna Szumilas, niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Coraz częściej mówią o tym w kuluarach nawet posłowie koalicji rządzącej – powiedział dla Rzeczpospolitej Sławomir Kłosowski poseł PiS i były wiceminister edukacji.

W trakcie debaty padały zarzuty o to, że w 2014 r., gdy zgodnie z ustawą o oświacie do pierwszych klas będą musiały pójść wszystkie sześciolatki, szkołom grozi nadmierna kumulacja uczniów. Posłowie kwestionowali też liczbę nauczycieli nauczania początkowego, którzy są potrzebni do przeprowadzenia reformy. Nie mówi się także o transporcie 6-latków, o opiece pozalekcyjnej nad tak małymi dziećmi.

Małgorzata Rokoszewska

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Pedro65PWmamaAgnieszka K.O-mega Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mama
Gość
mama

W Sandomierzu podpis można złożyć:

Sklep komputerowy KOMPLAND
ul.Mickiewicza 47a/5
27-600 Sandomierz
godziny otwarcia: pon-pt: 8.00 -17.00, sob: 9.00-13.00

lub

Sklep Zoologiczny „ZOOLAND”
ul. Armii Krajowej Pawilon nr 37
(kolorowe budki naprzeciwko internatu budowlanki)
27-600 Sandomierz

PW
Gość
PW

Myślę, że musimy przygotować się do zorganizowanych akcji protestacyjnych w całym kraju.

mama
Gość
mama

Miejsce gdzie można złożyć podpis w Sandomierzu:

Sklep Zoologiczny „ZOOLAND”
ul. Armii Krajowej
Pawilon nr 37 (kolorowe budki naprzeciwko internatu budowlanki)

Agnieszka K.
Gość
Agnieszka K.

Rodzice zbierajmy podpisy bo tylko MY tak naprawdę wiemy co jest najlepsze dla naszych dzieci!

O-mega
Gość
O-mega

Drodzy rodzice! Formularz do zbierania podpisów można pobrać tutaj! http://rzecznikrodzicow.pl//sites/default/files/referendum_edukacyjne_formularz.pdf

Przyłączcie się do akcji i walczcie o swoje dzieci!
Nie pozwólmy MENowi i Szumilas krzywdzić maluchów!

ROMAN
Gość
ROMAN

ja pamiętam akcję 1000 szkół na 1000 lecie państwa Polskiego – to teraz co ? ZAMYKAMY 1000 szkół na 2-gie tysiąclecie – no tak ładnie wygląda nie ? – tylko czy będzie lepiej czy gorzej – tak zobaczą to inni w 3-cim tysiącleciu co ?

xyz
Gość
xyz

Zbierajmy, zbierajmy podpisy. Jak uzbieramy nawet milion, to PO wszystko przemieli jak własną akcję 4xTAK (ok 700 tyś podpisów). Pamięta ktoś jeszcze…??? :-(
Tylko WYBORY ich „ruszają”!!!

Pedro65
Gość
Pedro65

No to trzeba zmienić konstytucję. Żeby suweren był naprawdę suwerenem i miał prawo zarządzić referendum.