Ubezpieczyciel poszkodowanego wypłaci mu ubezpieczenie z OC?

Fot. Archiwum

KRAJ. Polska Izba Ubezpieczeń zakłada, że nowy projekt ułatwi życie kierowcom.

Polska Izba Ubezpieczeń planuje wprowadzenie zmian w zgłaszaniu szkód z tytułu ubezpieczenia OC. Obecnie działa to w ten sposób, że poszkodowany zgłasza swoje roszczenie do ubezpieczyciela sprawcy. Ten system może się jednak zmienić i kierowcy będą mogli po odszkodowanie zgłosić się do własnego ubezpieczyciela.

Nowy projekt PIU zakłada, że każdy poszkodowany będzie mógł wybrać – czy chce zgłaszać szkodę ubezpieczycielowi sprawcy, czy swojemu. Prawdopodobnie będzie to możliwe tylko w przypadku szkód na mieniu. Jeżeli w stłuczce ktoś odniesie obrażenia, z tytułu uszczerbku na zdrowiu odszkodowanie najpewniej będzie wypłacał, tak jak do tej pory, ubezpieczyciel sprawcy.

Wprowadzenie takiej zmiany niewątpliwie ułatwiłoby życie kierowcom. Okazuje się jednak, że wiąże się to z wielkimi zmianami w zakładach ubezpieczeń. Jeżeli odszkodowanie dostaniemy od naszego ubezpieczyciela, będzie on musiał rozliczyć się z towarzystwem ubezpieczeniowym , z którym sprawca podpisał umowę na ubezpieczenie OC.

Osobna sprawą jest wybór systemu rozliczeń, bowiem od niego zależy, czy cały projekt będzie atrakcyjny dla zakładów ubezpieczeń. Na razie nie wiadomo, jak szczegółowo miałoby to wyglądać. Poza tym niezbędne będzie też wprowadzenie systemu informatycznego, który ułatwi ich prowadzenie.

Towarzystwa ubezpieczeniowe są zadowolone z pomysłu PIU. Klienci będą teraz kierować się przy wyborze ubezpieczenia OC nie tyle ceną, co jakością.  Zmusi to zakłady ubezpieczeń do oferowania lepszych ubezpieczeń i ulepszania sposobu likwidacji szkód.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
abc
abc
8 lat temu

dokładnie, żadnych nadużyć wtedy by nie było

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

I zadnych pieniazkow do reki za szkode.
Naprawa MUSI zostac wykonana w warsztacie i za likwidacje szkody zaplaci sie TYLKO warsztatowi po uprzeniej kontroli usuniecia szkody wypadkowej.

qwertz
qwertz
8 lat temu

super, mając ubezpieczenie OC w dobrej firmie, nie będę się musiał bujać z firma krzak, jak ktoś we mnie wjedzie…..