„Uchwała śmieciowa” jest wadliwa!

Radni PiS, Jerzy Cypryś i Robert Kultys, chcą, aby „uchwałą śmieciową” zajął się wojewoda podkarpacki. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. – Nie może być tak, że obywatel domku jest inaczej traktowany niż obywatel bloku – zauważa Jerzy Cypryś z PiS.

– „Uchwałą śmieciową” musi zająć się wojewoda, dlatego w środę lub czwartek złożymy wniosek o zbadanie jej zgodności z prawem – zapowiadają Jerzy Cypryś i Robert Kultys, radni PiS. – Zgłaszaliśmy poprawki do uchwały, które nie zostały nawet dopuszczone pod obrady komisji – wyjaśniają.

Radnym opozycji nie podoba się m.in. system naliczania opłat, który został przyjęty w Rzeszowie. Chcieli, aby Komisja Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Rzeszowa ponownie przeanalizowała wysokość stawek i przygotowała kilka wariantów cenowych. Mimo złożonego wniosku, komisja nie podjęła dyskusji.

– Stawek nie bierze się z powietrza, bo nikt nie wie, ile osób będzie segregować śmieci – mówi Robert Kultys (PiS) i proponuje: – Podwyżki stawek za wywóz śmieci powinny być rozłożone w czasie, bo w okresie kryzysu nie powinno się nakładać na mieszkańców dodatkowych opłat.

Potrzebne zmiany
Zdaniem radnego, co roku powinno się wprowadzać niewielkie podwyżki cen za wywóz śmieci oraz wprowadzić system dopłat, które będą częścią tzw. uchwały śmieciowej. Ponadto, uważa, że nie powinno być tak dużego rozwarstwienia pomiędzy opłatami przez mieszkańców domków jednorodzinnych a bloków, a przedziały osobowe powinny być ujednolicone. – Skoro dla bloku liczona jest co jednej osoby, więc tak samo powinno być w domkach – wyjaśnia Kultys.

Podnosi także problem z wyegzekwowaniem segregacji śmieci przez mieszkańców bloków. – Kto będzie to robił? Spółdzielnia stanie się pośrednikiem między miastem a mieszkańcami i będzie musiała przejąć dodatkowe obowiązki – zauważa radny.

Propozycji nie było
Bogusław Sak, przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta Rzeszowa, wyjaśnia, że stawki za wywóz śmieci zostały określone po ogłoszeniu przetargu (wygrało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie, które swoją ofertę wyceniło na 45,2 mln zł).

– Żałuję, że nad pracami związanymi z ustaleniem stawek pracują tylko: PO, Rozwój Rzeszowa i SLD. Nie było żadnych propozycji ze strony radnych PiS – mówi Sak. – Nic nie jest doskonałe, ale jeśli system zostanie wdrożony, to będziemy go kontrolować i sprawdzać czy miasto na nim zarabia – czy dopłaca – dodaje.

Przypomnijmy, że nowe stawki opłat za wywóz śmieci zaczną obowiązywać od 1 lipca.

Ewelina Nawrot

9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
gal-AmbrożykjEwepodkarpacki obywatel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gal-
Gość
gal-

Śmieszne teraz bez segregacji płacę za trzy osobową rodzinę 18 zł , a po wejściu ustawy w życie zapłacę w przypadku segregacji 26 zł. i czy to jest normalne . Mało , że segreguję to jeszcze więcej będę musiał płacić niż teraz a powinno chyba potanieć skoro ułatwiam zarabianie kasy śmieciowej urzędowi i firmie.

Ambroży
Gość
Ambroży

Z cenami energii (obiecanki obnizki) podobnie: 23.05.2013 | Aktualności Konrad Szymański: To unijny szczyt bezradności „Szczyt miał przynieść przede wszystkim rozwiązanie kluczowego problemu wysokich cen energii, które zabijają konkurencyjność europejskiej i polskiej gospodarki. Zamiast poważnej odpowiedzi na ten problem otrzymaliśmy dokument pełen dogmatycznej wiary w energię ze źródeł odnawialnych oraz uprzedzenia wobec gazu niekonwencjonalnego” – komentuje konkluzje dzisiejszego szczytu UE poseł PiS do PE Konrad Szymański. „Konkluzje Szczytu UE w zakresie energii pokazują, że Unia Europejska jest daleka od porozumienia w kluczowych sprawach polityki energetycznej. Zgoda na budowę wspólnego rynku energii, na nowe inwestycje w infrastrukturę, poparcie dla dywersyfikacji i… Czytaj więcej »

kj
Gość
kj

Teraz płace od domku z pięcioma osobami 26 zł.Wg śmieciarzy czytaj radnych Rzeszowa mam płacić 60 zł i to za śmieci segregowane. Nie wiem jakim sposobem teraz się opłaca wywozić śmiecie nie segregowane za 26 zł. Czy ta banda z ratusza dokłada mi pozostałą kwote. Nie rozumiem dlaczego banda z ratusza ma mi narzucać do płacenia kwoty wzięte z księżyca. Mieszkam na pograniczu innej gminy,gdzie opłata jest o ponad połowe niższaz.Dlaczego ktoś zabrania mi z racji miejsca zamieszkania podpisać umowę z firmą z sąsiedniej gminy.Wiem ,że wiele osób chętnie podziękowało by za współprace Rzeszowowi.Cała ta ustawa to korupcyjny śmieć.

Ewe
Gość
Ewe

mieszkam w domku i odkąd tam mieszkam firma wywozi znacznie mniej moich smieci , niz te ktore „produkowałam” mieszkajac w bloku. W bloku idzie wszystko jak leci do jednego kontenrea, nawet raz dziennie. w domku smieci sie raczej segreguje i samemu wywozi. dlaczego domy maja placic wiecej?

podkarpacki obywatel
Gość
podkarpacki obywatel

przeciez trzeba rzesze urzedasow do obslugi rozliczen smieci zatrudnic i dobra firme zeby przetarg wygrala a jest to firma „laptop” ktora dopiero zleca odbior inne firmie smieciowej, a potem wywiezc na to samo wysypisko i wyrzucic wszytko bez segregacji, recyclingu jak do tej pory bylo. Wprowadzic ustawe dac ludziom w kosc bo zaplaca za wszysko i za jakis czas srednia klasa naszego spoleczenstwa bedzie zadluzona bo ich na oplaty smieciowe nie stac notabe zgodne z wiekszoscia zatrudnienia w tym kraju na umowach smieciowych. Nasz kraj zrobi wszystko zeby sie Uni spodobac a raczej premier czuje ze jego urzedowanie jest policzone… Czytaj więcej »

Waldemar
Gość
Waldemar

Dla porównania w gminie Krasne śmieci będzie odbierać ta sama firma, która obsługuje Rzeszów a opłata będzie o 80% niższa, 25zł od DOMU nie ważne ile osób zamieszkuje.
I jakoś się to opłaca !!!!!!!

demi
Gość
demi

Bo Rzeszów chce nowego PODATKU przecie urzędnicy muszą mieć podwyżki, U Prezydenta Rzeszowa się najlepiej zarabia. A w Krasnem jest gospodarz a nie Prezydent Aureola multimedialny fiskus. Są w Polsce gminy które tak samo rozwiązały problem śmieciowy gospodarstwo = kubeł = opłata (15- 25) zł w razie potrzeby większy kubeł (większa opłata) lub dokupienie worka. Mieszkam w domku i nie zawsze kubeł 120 L jest wypełniony często do połowy od dawna butelki pet idą do specjalnego pojemnika, puszki wystawiam koło drogi to złomiarz zabierze. No ale Rzeszów to miasto innowacji nie może być normalnie.

ROMAN
Gość
ROMAN

Pani redaktor- proszę napisać artykuł- co jest u nas nie wadliwe ?- każda sprawa przy której „KTOŚ” zacznie manipulować jak czas pokazuje w efekcie końcowym jest- wadliwym bublem prawnym nie?

podkarpacki obywatel
Gość
podkarpacki obywatel

wadliwe? spieprzone dokumentnie jest wszystko przy czym owczesni ministrowie pogrzebia!!! wymiec nie ma co bo po prostu wszystko! kazda ustawa dotyczaca jakiejkolwiek czesci naszego zycia. No i jeszcze jaedno ama nadzieje ze UNIA to dostrzega bo jesli planuje sie w tym kraju budowac elektrownie a juz niejaki Grad jest szefem takiej firmy- to efekt bedzie wiadomy w calej Europie i nie tylko