Ucz się pilnie

ZARZECZE, PRZEWORSK. Młodzież uczy się podstaw samoobrony, prawa karnego, a nawet strzelania

Lekcje w mundurach, nauczycielem – policjant, a na zadanie domowe artykuły prawa karnego. W Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Zarzeczu to możliwe. Jest tam jedyna w powiecie przeworskim klasa policyjna. Od września tego roku powstanie także klasa przygotowująca do zawodu przyszłych strażaków.
Innowacja pedagogiczna została wprowadzona w zarzeckim Liceum Ogólnokształcącym na początku trwającego obecnie roku szkolnego. Jest to wynik współpracy z Komendą Powiatową Policji w Przeworsku.

Prawo w paluszku

Zajęcia różnią się nie tylko tematyką, ale i formą od „zwykłych” lekcji. Uczniowie przychodzą na nie w strojach mundurowych: niebieskiej koszuli z krawatem, spodniach lub w przypadku przyszłych policjantek – w spódnicach.

– Realizacja zajęć odbywa się wg planu liceum ogólnokształcącego uzupełnionego o przedmiot z zakresu kształcenia ogólnopolicyjnego – tłumaczy Jolanta Krzanowska, w – ce dyrektor ZSR. – Przygotowanie policyjne obejmuje treści uwzględniające m.in. prewencję, organizację policji, prawo wykroczeń, prawo karne, zasady ruchu drogowego, podstawy samoobrony, zasady posługiwania się bronią palną, zasady postępowania dochodzeniowego itp. – wylicza.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, a prowadzi je funkcjonariusz KPP w Przeworsku – asp. Andrzej Trelka.

Strażacy od września

Absolwenci tej szkoły będą mogli z przygotowaniem podjąć studia na kierunkach prawniczych (prawo karne lub administracyjne, bezpieczeństwo wewnętrzne) albo podjąć pracę w policji, wojsku, agencjach detektywistycznych lub agencjach ochrony.

W przyszłym roku szkolnym nowością będzie również „edukacja strażacka”.

Aneta Jamroży

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments