Uczą chirurgii oka w wirtualnej rzeczywistości i na bloku operacyjnym

Wirtualne operacje przeprowadzane na symulatorze pozwalają na szlifowanie umiejętności. Już w trakcie zabiegu operator dostaje informację, co zrobił dobrze, co źle, co i jak należałoby poprawić. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Rzeszowscy okuliści nie tylko przeprowadzają najtrudniejsze operacje, szkolą także operatorów chirurgii oka.

– Dzięki temu, że mamy jedyny w Polsce symulator chirurgii oka, możemy poszerzać umiejętności w chirurgii wewnątrzgałkowej i witreoretinalnej. Staliśmy się więc centrum szkoleniowym nie tylko dla lekarzy z naszego oddziału, ale z Białegostoku, Warszawy, Elbląga a nawet Włoch – mówi prof.  Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie, specjalista chirurgii oka, konsultant oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

W wirtualnej przestrzeni okuliści mogą przećwiczyć najtrudniejsze przypadki z jakimi mogą się spotkać przy stole operacyjnym. Mogą zapoznać się z najnowszymi technikami operacyjnymi i omówić trudne kliniczne przypadki. Mają też możliwość asystowania przy operacjach. – W przyszłości oddział ma zostać wyposażony jeszcze w najnowszej generacji laser wykorzystywany do terapii siatkówki w systemie multispot. Jego innowacyjność polega na tym, że wykonuje jednoczasowo wiele procedur, co skraca bolesność operowanego oka i czas leczenia- mówi prof. Rejdak.

Rzeszowscy okuliści biorą też udział w międzynarodowych zjazdach. Dr Aneta Lewicka-Chomont, ordynator oddziału jedzie wkrótce do Lugano w Szwajcarii, gdzie prof. Rejdak jest wykładowcą w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki i Chirurgii Witreoretinalnej.

Anna Moraniec

***

Symulator opracowany został przez prof. dr hab. med. Franka Kocha i dr med. Michaela Kossa z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu z Frankfurtu nad Menem. Sprzęt wart jest 1 mln zł, oddziałowi został wypożyczony już po raz drugi w ramach współpracy obu niemieckich okulistów z rzeszowskim oddziałem.

do “Uczą chirurgii oka w wirtualnej rzeczywistości i na bloku operacyjnym”

  1. czyy

    Specjaliści okuliści w okularach…

  2. asdf

    Dasz ,dasz to się zbadasz,

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.