Uczą chirurgii oka w wirtualnej rzeczywistości i na bloku operacyjnym

Wirtualne operacje przeprowadzane na symulatorze pozwalają na szlifowanie umiejętności. Już w trakcie zabiegu operator dostaje informację, co zrobił dobrze, co źle, co i jak należałoby poprawić. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. Rzeszowscy okuliści nie tylko przeprowadzają najtrudniejsze operacje, szkolą także operatorów chirurgii oka.

– Dzięki temu, że mamy jedyny w Polsce symulator chirurgii oka, możemy poszerzać umiejętności w chirurgii wewnątrzgałkowej i witreoretinalnej. Staliśmy się więc centrum szkoleniowym nie tylko dla lekarzy z naszego oddziału, ale z Białegostoku, Warszawy, Elbląga a nawet Włoch – mówi prof.  Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej UM w Lublinie, specjalista chirurgii oka, konsultant oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie.

W wirtualnej przestrzeni okuliści mogą przećwiczyć najtrudniejsze przypadki z jakimi mogą się spotkać przy stole operacyjnym. Mogą zapoznać się z najnowszymi technikami operacyjnymi i omówić trudne kliniczne przypadki. Mają też możliwość asystowania przy operacjach. – W przyszłości oddział ma zostać wyposażony jeszcze w najnowszej generacji laser wykorzystywany do terapii siatkówki w systemie multispot. Jego innowacyjność polega na tym, że wykonuje jednoczasowo wiele procedur, co skraca bolesność operowanego oka i czas leczenia- mówi prof. Rejdak.

Rzeszowscy okuliści biorą też udział w międzynarodowych zjazdach. Dr Aneta Lewicka-Chomont, ordynator oddziału jedzie wkrótce do Lugano w Szwajcarii, gdzie prof. Rejdak jest wykładowcą w Europejskiej Szkole Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki i Chirurgii Witreoretinalnej.

Anna Moraniec

***

Symulator opracowany został przez prof. dr hab. med. Franka Kocha i dr med. Michaela Kossa z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu z Frankfurtu nad Menem. Sprzęt wart jest 1 mln zł, oddziałowi został wypożyczony już po raz drugi w ramach współpracy obu niemieckich okulistów z rzeszowskim oddziałem.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
czyyasdf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czyy
Gość
czyy

Specjaliści okuliści w okularach…

asdf
Gość
asdf

Dasz ,dasz to się zbadasz,