Uczcili żołnierzy generała Maczka

ŁAŃCUT. 29 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 uroczyście obchodzono Święto 10 Pułku Strzelców Konnych, połączone z 10-tą rocznicą nadania imienia szkole.

Zebrani w uroczystym przemarszu przeszli do Kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, gdzie ks. proboszcz Mieczysław Sondej odprawił mszę św. w intencji żołnierzy 10 Pułku i ich rodzin. Doniosłego charakteru dodała obecność Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Łańcuta oraz uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie.

Po mszy św. zgromadzeni udali się pod szkołę gdzie odbyły się główne uroczystości. Złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą, następnie Zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w  Łańcucie, odczytał Apel Poległych.

Z okazji tego wyjątkowego wydarzenia młodzież przygotowała akademię słowno- muzyczną, po której głos zabrali zaproszeni goście, m.in. były żołnierz 10 PSK Krzysztof Gryf Łowczowski.

ODROBINA HISTORII

10 Pułk Strzelców Konnych z Łańcuta wchodził w skład 10 Brygady Kawalerii dowodzonej przez generała Stanisława Maczka. Cała brygada jak i 10 pułk Strzelców Konnych wsławił się w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Brygada toczyła ciężkie walki m. in. z niemieckim Korpusem pancernym pod Myślenicami, Brygada walczyła też pod Rzeszowem i Łacutem oraz w obronie Lwowa. Następnie szlak bojowy zaprowadził żołnierzy brygady jak i 10 pułku do Francji, a potem do Anglii gdzie sformowano z nich 1 Dywizję Pancerną osławioną m. in. w walkach w Normandii.

ArtG

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments