Uczcili Żołnierzy Górników (ZDJĘCIA)

W dniu patronki górników w Tarnobrzegu odsłonięto Rondo im. Żołnierzy Górników. Fot. Archiwum

TARNOBRZEG. Tarnobrzeżanie pamiętają o represjonowanych politycznie przedstawicielach górniczego stanu. W dniu święta górniczej patronki – Św. Barbary, przy rondzie znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Mikołaja Kopernika i 11 Listopada symboliczne odsłonięto tabliczkę z nazwą Rondo Żołnierzy Górników.

To inicjatywa prezydenta miasta oraz Okręgowego Zarządu Związku Żołnierzy – Górników Represjonowanych Politycznie.

Wcześniej prezydent w towarzystwie braci górniczej złożył kwiaty pod pomnik wybitnego geologa, prof. Stanisława Pawłowskiego. Jest on symbolem wyrażenia wdzięczności mieszkańców Tarnobrzega za odkrycie złóż siarki w okolicach miasta.

Po uroczystości przy rondzie nastąpiło przejście do kościoła pw. św. Barbary, gdzie biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz odprawił mszę świętą w intencji górniczej braci, a pod pamiątkową tablicą poświęconą żołnierzom – górnikom złożone zostały wiązanki kwiatów.

mrok

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
radekhijenarzeszowiak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
radek
Gość
radek

Przez wiele lat milczano o żołnierzach-górnikach i dobrze się stało,iż w końcu sobie ktoś /z władz/przypomniał o szykanowanych kiedyś obywatelach. Nie jest prawdą,że każdy poborowy mógł wybierać rodzaj zastępczej służby wojskowej. Do kopalni kierowano młodych mężczyzn bez wojskowego przeszkolenia bez ich zgody.Po rozkazie Rokossowskiego,do pracy w kopalniach kierowano przede wszystkim osoby politycznie niepewne albo pochodzące z rodzin uznanych za wrogów ludu /kupieckich,mieszczańskich,kułackich/. Dzisiaj są to osoby w podeszłym wieku,więc należy się im u schyłku życia prawda o ich losie.

hijena
Gość
hijena

szału nie było,paru nudzących się w chałupie jegomości

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

O ile mnie pamiec nie myli to poborowi mieli do wyboru ; sluzbe wojskowa lub praca w kopalni.
Jezeli wybral prace w kopalni to sam dokonal wyboru tej pracy.
O co wiec chodzi.
To nie byli SKAZANCY !