Uczniowie nie mogą spędzać 10 godzin w szkole!

- To niedopuszczalne, żeby uczeń przebywał 10 godz. w szkole, podczas gdy pracownik ma 8-godzinny czas pracy - podkreśla Stanisław Kłak, prezes ZNP na Podkarpaciu. Fot. Wit Hadło

– To niedopuszczalne, żeby uczeń przebywał 10 godz. w szkole, podczas gdy pracownik ma 8-godzinny czas pracy – podkreśla Stanisław Kłak, prezes ZNP na Podkarpaciu. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Szkoły branżowe świecące pustkami, a licea są przepełnione. Ósmoklasiści martwią się o przyszłość.

Po publikacji artykułu o tym, jak najmłodsze dzieci mają lekcje w szkole do późna, odezwali się do nas rodzice kolejnych uczniów. Tym razem ostatnich klas. Mówią o przemęczeniu i lekcjach od rana do wieczora, Już dziś martwią się też rekrutacją do liceów i techników. Czy obawy o to, że ich dzieci nie dostaną się do wymarzonego liceum  z powodu zbyt dużej konkurencji są uzasadnione?

- Moja córka już dziś zastanawia się, czy uda jej się dostać do liceum z cenionym profilem biologiczno-chemicznym. Wszystko przez to, że rekrutacja będzie podwójna – mówi rozżalona mama ósmoklasistki z Rzeszowa. – Oprócz wyniku z egzaminu ósmoklasisty i świadectwa, będą brane pod uwagę szczególne osiągnięcia, m.in. udział w wybranych konkursach, których listę kuratorium ma podać do końca lutego. Najlepiej więc zapisywać się na wszystkie – zauważa kobieta.

Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 r. ukończą naukę w szkole podstawowej, mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. - Już w ubiegłym roku zastanawialiśmy się z dyr. Burym, czy może być problem z naborem do rzeszowskich szkół. Oni mówią, że robią wszystko, żeby tego nie było, ale może pojawić się kłopot z wyborem najlepszej szkoły – twierdzi Stanisław Kłak, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego na Podkarpaciu.

Wymagania rekrutacyjne mogą zostać wywindowane. Powód? Za mało miejsca. – Generalnie wielu dyrektorów mówi, że będzie miała problemy z umieszczeniem młodzieży u siebie w szkołach, bo będą podwójne oddziały. Wcześniej była 3 lub 4-klasowa szkoła ponadgimnazjalna, a teraz będzie 4 i 5-klasowa, bo jeden oddział więcej – tłumaczy prezes Kłak.

Chętnych nie ma za to do szkół branżowych. – W pierwszych klasach jest tylko 30-40 proc. uczniów – podkreśla prezes ZNP. – Jeżeli młodzież nie dostanie się do technikum czy liceum, to z konieczności będzie musiała wybrać szkołę branżowa i tu może być rozładowany problem nadmiaru dzieci. Inne wyjście do dwuzmianowość. Szkoła będzie musiała tak zorganizować zajęcia, żeby kończyły się koło godz. 21.00 – nie ma złudzeń. Dzisiaj w większości szkół średnich  nauczanie jest jednozmianowe, więc tak zmiana zwłaszcza dla klas maturalnych byłaby kolejnym obciążeniem. Choć i w podstawówce młodzież nie ma lekko. – Jeśli dziecko ma 8- 9 lekcji dziennie, a potem jakieś zajęcia dodatkowe, to nie jest w stanie się dobrze przygotować. Uczeń nie powinien spędzać 10 godz. dziennie w szkole! – podkreśla oburzona matka. – Często dyrektor pod naciskiem nauczycieli organizuje zajęcia, żeby było wygodnie dla nauczyciela. By pracował bez okienek albo skończył wcześniej, a to niedopuszczalne – stwierdza prezes ZNP.

Wioletta Kruk

do “Uczniowie nie mogą spędzać 10 godzin w szkole!”

 1. hijena

  może zostać magistrem od gotowania na gazie ,na Alma Mater tego oszusta w koloratce w Toruniu

 2. gazda

  No to jak to? Teraz nie każdy będzie mógł być magister inżynier kierunek integracja europejska? Koniec świata!

  • dobra rada

   Spoko gazdo ,wymyślą jedynie słuszny kierunek europejski „Inżynier od krzywizny banana ” , a to już „baaaardzo trudny problem” ,jak mawia pewna profesorzyca od integracji , bo ta krzywizna moze być łukiem kołowym , koszowym ,albo nawet klotoidą /choć tam, to już mądrość profesorzycy od integracji, nie sięga / hehehe!

 3. komwibar

  W końcu do liceum trafią najlepsi, a nie kto na to ma ochotę. Kiedyś licea były dla elity.

 4. hijena

  wrócic do starych i wypracowanych przez dziesieciolecia zasad.Nie robic z naszych dzieciaczków królików doswiadczalnych ! Miliony Polakow szło do szkoły majac 7 lat.Wyroslo z nich w ogromnej większości normalne,wartościowe i inteligentne spoleczeństwo, nie dające się manipulowac przez jakiś nawiedzonych pseudo naukowców i teoretykow. Po zlikwidowaniu idiotycznych zerowek przybędzie nauczycieli ,a czas przebywania dzieci w szkole ,nie zawsze bezpiecznej dla nich-skroci się

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.