Uczniowie pod nadzorem

Zbigniew Pinkowski, dyrektor Zespołu Szkól Samochodowych

RZESZÓW. System elektronicznej kontroli w Zespole Szkół Samochodowych.

Technikum Samochodowe jako jedyne na Podkarpaciu zostało wytypowane do uczestnictwa w pilotażowym programie elektronicznego dozoru uczniów. Obecnie system zainstalowany jest tylko w 6 szkołach w Polsce m.in. we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Czy inwestycja w szkole zda egzamin?

Nowa inwestycja to efekt decyzji Urzędu Miasta Rzeszowa. Elektroniczny system kontroli istnieje już w Urzędzie Marszałkowskim, a teraz ma ułatwić życie dyrekcji Zespołu Szkól Samochodowych w Rzeszowie. Polega on na zainstalowaniu bramek , które uczeń może przekroczyć wyłącznie po wcześniejszym przyłożeniu karty identyfikacyjnej do czytnika.

Kontrola i bezpieczeństwo w jednym

Ogólnie zamysł podoba się dyrekcji szkoły.- Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy dany uczeń jest obecny w szkole. Dotyczy to również naszych pracowników- mówi Wojciech Kłoda, zastępca Dyrektora Zespołu Szkól Samochodowych. – Ponadto zapobiegniemy wizytom niepożądanych gości, co zwiększy bezpieczeństwo uczniów – dodaje

Dobrodziejstwo techniki dla niektórych jest dobrym pomysłem, dla innych ograniczeniem wolności.

– Obawiamy się że konstrukcja jest zbyt delikatna jak na szkołę męską, gdzie uczęszcza ok. 1000 chłopców. Sami jesteśmy ciekawi czy system zda egzamin – mówi Zbigniew Pinkowski, dyrektor Zespołu Szkól Samochodowych. -. Na nowe technologie inaczej reaguje młodzież licealna, a inaczej społeczność technikum. Nasi uczniowie nie są zadowoleni z pomysłu, gdyż uważają, że jest to ingerencja w ich wolność – zaznacza.

Zobowiązania

Cała inwestycja jest finansowana przez Zachodni Bank WBK. Wielkość przedsięwzięcia to koszt rzędu 70 tys. zł. W ramach inwestycji każdy z uczniów będzie posiadał kartę, która poza funkcją identyfikacyjną będzie służyć jako karta płatnicza.

– W sklepiku zostanie zainstalowany czytnik. Dzięki temu uczniowie nie będą musieli nosić przy sobie gotówki. Wystarczy że rodzice zasilą konto dziecka – mówi dyrektor technikum. Pytany czy kartę można używać w sklepach poza terenem szkoły odpowiada: – Nie. Na razie będzie można je używać tylko w szkole.

Czas pokaże czy nowa inwestycja zda egzamin na 5 z plusem czy na ocenę niedostateczną. Egzaminatorami będą nie kto inni jak sami uczniowie.

Karina Kaszowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments