Uczniowie zostaną dopuszczeni do matury?

Szkoły ponadgimnazjalne biorą aktywny udział w strajku. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych wydali oświadczenie w sprawie wystawiania uczniom ocen.

Dla tegorocznych maturzystów rok szkolny kończy się 26 kwietnia. Zgodnie z harmonogramem, 6 maja powinni usiąść do pierwszego z egzaminów. Wcześniej muszą jednak ukończyć szkołę, czyli uzyskać świadectwa z pozytywnymi ocenami ze wszystkich przedmiotów. Wystawiają je nauczyciele danego przedmiotu, a zatwierdza w formie uchwały rada pedagogiczna. – Myślę, że w Rzeszowie wszystkim uczniom klas maturalnych zostaną wystawione oceny. Jeżeli chodzi o udział nauczycieli w radach pedagogicznych, na razie trudno powiedzieć – mówi Anna Szczołko, prezes rzeszowskiego oddziału ZNP. Co to oznacza dla maturzystów?

W wielu szkołach nadal nie wiadomo, czy w związku ze strajkiem nauczyciele sklasyfikują swoich uczniów. W przypadku braku klasyfikacji maturzystów i braku  możliwości zwołania zebrania rady pedagogicznej w celu podjęcia uchwały zatwierdzającej oceny uczniowie klas maturalnych nie ukończą szkoły i nie będą mogli przystąpić do matur. Czy belfrowie dopuszczą do takich sytuacji? – To decyzja strajkujących nauczycieli, my nie możemy w to ingerować i narzucać decyzji. Jeżeli powiedzą „nie”, nie będą strajkować – mówi Stanisław Kłak, prezes ZNP na Podkarpaciu. – Zdania nadal są podzielone. Wiem, że w niektórych miastach były ustalenia, że nauczyciele nie będą promować uczniów, ale to wszystko zmienia się z dnia na dzień – dodaje.

We wtorek nauczyciele rzeszowskich szkół ponadgimnazjalnych wydali oświadczenie. „Strajk trwa i jesteśmy gotowi go kontynuować, jednak strajkujący nauczyciele rzeszowskich szkół mając na uwadze dobro uczniów klas maturalnych rozważają wystawienie ocen końcowych. W dalszym ciągu ubolewamy nad lekceważeniem postulatów nauczycieli i biernością rządu wobec tego ogólnopolskiego problemu. Efektem takiej postawy są ujawnione liczne przykłady łamania procedur i niekompetencja zwoływanych naprędce zespołów egzaminacyjnych dla gimnazjalistów. My strajkujący nauczyciele miasta Rzeszowa serdecznie dziękujemy za wsparcie i zrozumienie rodziców i młodzieży, dające nam wyrazy solidarności z nami” – piszą.

– Zależy nam na tym, żeby młodzież nie ucierpiała. Myślę, że wszystkim uczniom klas maturalnych zostaną wystawione oceny do klasyfikacji. Jeżeli chodzi o udział nauczycieli w radach pedagogicznych, na razie trudno powiedzieć – przyznaje Anna Szczołko, prezes rzeszowskiego oddziału ZNP. Pedagodzy spotkają się jeszcze raz, by podjąć decyzję w tej kluczowej dla maturzystów kwestii.

Nie wszyscy rodzice popierają strajk belfrów. Wielu bardzo krytycznie się do nich odnosi, zwłaszcza jeśli chodzi o pracowników przedszkoli.

– Jednak większość rodziców przychodzi do szkół i wyraża swoje poparcie. Niektórzy przynoszą jakieś owoce czy ciastka i mówią, żeby nauczyciele się trzymali – zaznacza Anna Szczołko. Uczniowie ostatnich klas też? – pytamy. – Maturzyści to mądrzy ludzie i zdają sobie sprawę z tego, że nikt ich nie opuści – kwituje prezes rzeszowskiego oddziału ZNP.

***
Dziś (17 kwietnia) o godz. 18 przy I LO w Rzeszowie (ul. 3 Maja) odbędzie się „Światełko dla nauczycieli”. „Stańmy wspólnie w geście solidarności ze strajkującymi nauczycielami: My Obywatele – Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie. Stańmy wspólnie, by pokazać, że nikt w Polsce nie pozostanie sam, kiedy jest poniżany, wykorzystywany i bezbronny.” – piszą organizatorzy. „Solidarność to ważna rzecz – pokażmy ją – w tym nasza siła!” – podkreślają.  

Wioletta Kruk

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
jan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jan
Gość
jan

Nauczyciele stuknijcie się w czoło i nie dajcie się manipulować aferałom i targowiczanom. Idzcie do szkoły do swoich obowiązków.