Udar mózgu może Cię zabić

- Tomografia komputerowa to podstawowe badanie neuroobrazowe w udarze, które wykonywane jest na początku diagnozowania i powtarzane w kolejnych dniach podczas oceny skuteczności wdrożonego leczenia – mówi dr Adam Perenc. Fot. Wit Hadło

Nie przegap objawów, które mogą kosztować Cię życie.

Najbardziej typowe objawy udaru mają charakter połowiczy tj. zadrętwienie lub/i osłabienie połowy ciała. Należy zwrócić też uwagę na: nagłe wystąpienie zaburzeń mowy, nagłe zawroty głowy z towarzyszącymi zaburzeniami równowagi, nagły ból głowy o natężeniu wcześniej nie spotykanym – mówi dr Adam Perenc, specjalista neurolog, z-ca ordynatora oddziału neurologii i leczenia udarów w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Cechą charakterystyczną obrazu klinicznego udaru jest nagłość wystąpienia objawów, dlatego ten fakt stale eksponuję.

Udar mózgu to nagłe zaburzenie czynności mózgu o charakterze ogniskowym lub uogólnionym, które utrzymuje się ponad 24 godziny (lub doprowadza wcześniej do zgonu) i jest spowodowany zaburzeniami krążenia mózgowego. Jeżeli objawy sugerujące udar wycofują się przed upływem doby, mówimy o przejściowym incydencie niedokrwiennym. Udary mózgu dzielimy na: niedokrwienne (ok. 80 proc. udarów) i krwotoczne, popularnie określane “wylewem”.

Udar to stan zagrożenia życia

Udar mózgu to zespół chorobowy spowodowany wieloma różnorodnymi przyczynami i mogący mieć różny stopień ciężkości przebiegu. U niektórych pacjentów objawy są minimalne i mogą nawet nie zaburzać istotnie funkcjonowania, u innych przebieg udaru może być ciężki. – Zawsze jednak należy traktować udar jako stan zagrożenia życia i zdrowia, hospitalizować pacjenta, przeprowadzić badania diagnostyczne i wybrać odpowiednie dla danego przypadku leczenie – mówi nasz ekspert. – Oczywiście może zdarzyć się, że podejrzenie udaru nie było słuszne, jednak lepiej zweryfikować wszelkie wątpliwości wzywając pomoc, niż zlekceważyć problem.
Zapadalność na udary rośnie z wiekiem

Współczynniki zapadalności na pierwszy udar mózgu w Polsce wynoszą 177 przypadków na 100 000 u mężczyzn i 125 przypadków na 100 000 u kobiet (rocznie). W młodszych grupach wiekowych współczynniki zapadalności są większe u mężczyzn, po 75 roku życia różnice te maleją i powyżej 85 roku życia zapadalność jest większa u kobiet. Udar mózgu dotyczy głównie tych osób, u których są obecne mnogie czynniki ryzyka udaru prowadzące w konsekwencji do wytworzenia bezpośrednich przyczyn zaburzeń krążenia mózgowego. Tymi przyczynami są: miażdżyca naczyń oraz sytuacje sprzyjające zatorowości mózgowej.

Warto wiedzieć?

*Szybkie rozpoznanie udaru i sprawne dowiezienie pacjenta do szpitala jest szczególnie ważne, gdyż najskuteczniejsze postępowanie terapeutyczne może być przeprowadzone jedynie w pierwszych godzinach od początku objawów.
*Duża część udarów rozpoznawana jest po nocy tj. pacjent budzi się już z objawami udaru i nie możemy wtedy zwykle określić momentu wystąpienia objawów, w pozostałych przypadkach czas zachorowania jest możliwy do określenia i osoby z otoczenia chorego muszą podać tę wiadomość służbom medycznym udzielającym pomocy pacjentowi.
*Leczenie rozpoczęte w późniejszym etapie bywa także skuteczne, jednak nie mamy wtedy możliwości zastosowania leków o działaniu udowodnionym, mogących odwrócić proces  niedokrwienia mózgu ( na tym etapie, kiedy nie dokonało się jeszcze trwałe uszkodzenie).

Nasz ekspert  odpowiada
dr Adam Perenc, specjalista neurolog, z-ca ordynatora oddziału neurologii i leczenia udarów w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Na czym polega diagnostyka udarów?
- W związku z koniecznością podjęcia szczególnego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w przypadku chorych z udarem mózgu, stworzono oddziały udarowe, w których pacjenci z udarem mózgu znajdują profesjonalną opiekę. Badając pacjenta podejrzanego o udar mózgu, najczęściej po analizie danych z wywiadu i przeprowadzeniu badania przedmiotowego wiemy, że mamy do czynienia z tym schorzeniem. W następnym etapie musimy dowiedzieć się czy mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, czy z krwotokiem. W typ celu wykonywana jest tomografia komputerowa głowy (jest to podstawowe badanie neuroobrazowe w udarze, które wykonywane jest nie tylko na początku diagnozowania, ale powtarzamy je w kolejnych dniach oceniając skuteczność wdrożonego leczenia, jak również jest ono niezbędne w przypadku nieoczekiwanych zmian stanu klinicznego pacjenta; ponadto w trakcie diagnostyki wykorzystujemy często opcję naczyniową badania tomograficznego tj. obrazowanie stanu naczyń mózgowych). Równolegle w trybie pilnym wykonywany jest panel badań laboratoryjnych (m.in.: morfologia, poziomy glukozy i elektrolitów, parametry układu krzepnięcia i gospodarki tłuszczowej) oraz EKG i RTG klatki piersiowej.

Jak leczony jest udar mózgu?
- Jeżeli pacjent trafia do szpitala wkrótce po wystąpienia objawów udaru tak aby lek trombolityczny został podany dożylnie przed upływem 4,5 godziny (należy pamiętać, że wstępna diagnostyka także pochłania czas!) to podejmujemy leczenie trombolityczne mające na celu udrożnienie naczynia mózgowego, którego zamknięcie spowodowało udar. Leczenie trombolityczne dożylne funkcjonuje jako jedna z podstawowych procedur w oddziałach udarowych. Obecnie wdrażana jest nowa procedura – tj. leczenie trombolityczne dotętnicze polegające na miejscowym podaniu leku udrażniającego naczynie tętnicze. Jest to postępowanie bardziej skomplikowane, wymagające sprawnie działającej Pracowni Radiologii Zabiegowej.
Przedstawione postępowanie dotyczy pierwszych godzin udaru. W następnym etapie pacjent poddany zostaje monitorowaniu w Oddziale Udarowym i podlega dalszemu leczeniu, które ustala się także indywidualnie. Mam tu na myśli rozwiązywanie różnych problemów, które wystąpią w okresie ostrym udaru m.in. zmniejszanie obrzęku mózgu, postępowanie przeciwdrgawkowe, wyrównywanie zaburzeń elektrolitowych i wahań poziomu glukozy, postępowanie w przypadku zakażeń, postępowanie przeciwko objawom choroby zakrzepowo-zatorowej.

Na każdym etapie udaru pacjent ma prowadzone postępowanie rehabilitacyjne dostosowane do indywidualnej wydolności organizmu.

Równolegle przez cały czas prowadzone są działania diagnostyczne ukierunkowane na zidentyfikowaniu wszystkich czynników ryzyka i określeniu przyczyny udaru (obejmują m.in. badania laboratoryjne, badania kardiologiczne, badania ultrasonograficzne naczyń szyjnych). Szczególnie trudny jest proces diagnostyczny przeprowadzany w przypadku udarów u ludzi młodych, analizuje się wtedy bowiem szereg rzadkich patologii mogących doprowadzić do udaru.

do “Udar mózgu może Cię zabić”

  1. Tadeusz

    Oj Panie Zdzisławie… oby.., oby to Pana nie dotyczyło, ale w życiu jest niestety tak że choroba po lesie nie chodzi.. A ludzie powinni być zorientowani co do objawów udaru, podobnie jak ma to miejsce w bólach w piersiach – pierwsza myśl – zawał..

  2. Zdzisław

    bardzo przystępnie i interesująco przedstawiony temat , chociaż mnie nie dotyczy ( tak mi się przynajmniej wydaje) z zainteresowaniem przeczytałem cały

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.