Ujawnili mapę księży pedofilów

Mapa kościelnej pedofilii w Polsce dostępna jest na stronie Fundacji Nie lękajcie się: www. nielekajciesie.org.pl

PODKARPACIE, KRAJ. Na mapie kościelnej pedofilii, opracowanej przez fundację „Nie lękajcie się”, zaznaczono kilka miejscowości na Podkarpaciu, w których doszło do nadużyć seksualnych wobec dzieci.

Mała w pow. ropczycko-sędziszowskim, Hłudno w pow. brzozowskim, Wysoka w pow. łańcuckim, Tylawa w pow. krośnieńskim, Lipa w pow. Stalowowolskim – te 5 miejscowości zostało oznaczonych na mapie kościelnej pedofilii, która jest już dostępna w Internecie. W każdej z nich rozegrała się niewyobrażalna dziecięca tragedia i zapadły już wyroki skazujące na duchownych lub sprawa jest w prokuraturze.

Na mapie zaznaczono 259 ofiar, 63 sprawców z wyrokami sądowymi, 50 opisywanych przez media spraw i 35 zgłoszeń z całej Polski. W każdym punkcie, który został na niej zaznaczony pojawiają się pinezki w dwóch kolorach – jedna oznaczająca sprawcę, a kolejna lub kolejne ofiarę/ofiary. „Na mapie oznaczamy sprawców i podejrzanych, ale przede wszystkim ich ofiary (stanowiące znacznie większą grupę), bo to krzywda dzieci i skrzywdzonych w dzieciństwie dorosłych leży w centrum naszych zainteresowań. Mamy nadzieję, że mapa pomoże pokrzywdzonym znaleźć siłę do walki o zadośćuczynienie – poczucie osamotnienia i niewiedza o innych pokrzywdzonych działa na korzyść sprawców” – piszą autorzy mapy. Na mapie oznaczone zostały także niektóre miejscowości, z których fundacja otrzymała zgłoszenia od ofiar.

Mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół” – dodają autorzy mapy.

4 wyroki i zarzuty
Na Podkarpaciu wyszczególnionych zostało 5 miejscowości. Pierwsza sprawa dotyczy ks. Romana J., byłego proboszcza podropczyckiej miejscowości Mała, który został prawomocnie skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 za molestowanie seksualne swojej małoletniej uczennicy. Na mapie oznaczono również miejscowość Hłudno w pow. brzozowskim. Po 10 latach batalii sądowej ks. Stanisław K., były proboszcz tej parafii został uznany za winnego znęcania się nad trzema uczennicami oraz psychicznego i fizycznego pastwienia się nad 13-letnim Bartkiem, co doprowadziło go do samobójstwa. Duchowny został skazany prawomocnym wyrokiem na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5. Kolejny dziecięcy dramat wydarzył się w miejscowości Wysoka k. Łańcuta.  W czerwcu 2009 r. ks. Tomasz G. został skazany na 5 lat pozbawienia wolności za co najmniej 4-krotne obcowanie płciowe z  dziewczynką, która nie ukończyła 15 lat oraz za doprowadzenie jej oraz jeszcze jednej małoletniej do poddania się innym czynnościom seksualnym. Kilka lat później dziewczyna popełniła samobójstwo. Na mapie kościelnej pedofilii oznaczona została także miejscowość Tylawa, której były proboszcz i katecheta – ks. Michał M. został skazany na 2 lata w zawieszeniu na 5 za molestowanie seksualne 6 dziewczynek. Ostatnia z udokumentowanych przez organy ścigania spraw dotyczy miejscowości Lipa w pow. stalowowolskim. Ks. Stanisław M., były proboszcz Lipy, a wcześniej miejscowości Otrocze usłyszał cztery zarzuty dotyczące doprowadzenia małoletnich poniżej 15. roku życia do poddania się innej czynności seksualnej. Duchowny przyznał się do wszystkich  zarzucanych mu czynów. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Miało dojść do kolejnego dramatu
Na Podkarpaciu oznaczona została również miejscowość Dydnia w pow. brzozowskim. Przy pinezce widnieje adnotacja, że fundacja otrzymała z tej miejscowości zgłoszenie od osoby, która jako dziecko lub osoba małoletnia padła ofiarą przemocy seksualnej ze strony duchownego. Autorzy mapy zaznaczają również, że niektóre zgłoszenia dotyczą wydarzeń z ostatniej dekady, inne – zdarzeń bardziej oddalonych w czasie. Oznacza to, że księża obecnie pracujący w parafii mogą nie mieć związku ze sprawą. Ze względu na dobro osoby pokrzywdzonej, na tym etapie autorzy mapy nie publikują żadnych szczegółów sprawy.

Na mapie pojawia się również Rzeszów. Sprawa (z 2011 r.) dotyczy 48-letniego wówczas księdza spod Krosna, który został ukarany 500 złotowym mandatem za nieobyczajny wybryk. Duchowny został przyłapany w aucie kiedy to nieopodal jednej z rzeszowskich uczelni dokonywał czynności seksualnych.

– Mapa z biegiem czasu będzie się rozwijała, a kolejne miejsca będą przybywały stopniowo, bo danych mamy bardzo dużo. Codziennie do naszej fundacji zgłaszają się poszkodowane osoby. Oczywiście każdą z tych informacji musimy zweryfikować, bo nie chcemy nikomu zaszkodzić – mówi Marek Lisiński, prezes fundacji „Nie lękajcie się”.

***
W Polsce jest 25 tysięcy księży i 12 tysięcy zakonników (połowa przebywa na misjach). Jakiś procent z nich to przestępcy seksualni. Zakładając, że jeden ksiądz pedofil może krzywdzić dziesiątki, a nawet setki dzieci, ofiar mogą być setki, a nawet tysiące. Czy teraz się ujawnią, czy zdecydują się poinformować organy ścigania, składać zeznania, wstąpić na drogę sądową? Dyskusja, jaką wywołują film „Kler” oraz wyrok sądu w Poznaniu, przyznający milion złotych odszkodowania i osiemset złotych miesięcznie dożywotniej renty za wielokrotne gwałty księdza na dziewczynce – to szansa na narodowe rekolekcje. Każdego z nas z osobna, ale i nas jako członków różnych wspólnot (rodzinnych, sąsiedzkich, zawodowych, kościelnych). 

***
Przestępstwo pedofilii jest ścigane z urzędu. Powiadomiona przez każdego z nas lub przez organizację zajmującą się ochroną dzieci, do której się zwrócimy, policja czy prokuratura muszą zająć się sprawą.

***
W przypadku wykorzystywania nieletnich przez duchownych istnieje problem zatajania tego przez odpowiednie władze kościelne. Po pierwsze nie zgłasza się organom ścigania faktu popełnienia przestępstwa. A po drugie wysyła się księży sprawców w inne miejsce (np. do innej parafii), narażając tym samym kolejne potencjalne ofiary.

***
My wszyscy jesteśmy winni temu, że nasze dzieci bywają nadal ofiarami, że ofiary wcześniejsze nie doczekały się zadośćuczynienia, że te same osoby mogą swój proceder uprawiać przez lata. My wszyscy. Każdy z osobna i my jako wspólnoty. Często bronimy kata, a nie chcemy wysłuchać ofiary.

Katarzyna Szczyrek

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antykomuch
antykomuch
2 lat temu

Kiedy będzie film o żydach,muzułmanach i co oni wyprawiają???
Kiedy będzie film o tym całym zboczonym lewactwie???

Fela
Fela
2 lat temu
Reply to  antykomuch

Nie slyszałam ,żeby prasa pisała ,że jakiś muzulmanin,albo wyznawca judaizmu w zwyrodnialy sposób molestował polskie dzieci ,tak jak robią to watykańcy funkcjonariusze ,polskiego pochodzenia.

hijena
hijena
1 rok temu
Reply to  Fela

tym bydlakom malo rozpasania w kraju ,to jeszcze deprawuja nieletnich w innych panstwach .Przyklad :bp Wesołowski i jego zwyrodniale igraszki z nieletnimi w Dominikanie

Aga
Aga
1 rok temu
Reply to  antykomuch

Najpierw zróbmy porządek u siebie w ogródku a nie szukajmy winowajców w innych religiach!
To o nasze polskie dzieci chodzi i co maja wspólnego inne religie??? Tylko w ciemnogrodzie ludzie godzą się na wszystko co kler robi i powie! Trzeba z tym walczyć, bo nigdy nie będziemy pewni, czy kolejną ofiarą nie będzie moje dziecko!!!!

hijena
hijena
2 lat temu

Miły katoliku z Fary,kazdy obywatel Rzeczpospolitej Różańcowej powinien obejrzyć film KLER.Zobaczy realistyczny i bez przerysowań obraz polskiego kleru z jego wadami,hipokryzją i łajdactwem,przegniłego moralnie,zakłamanego i obłudnego.Zapraszam gorąco do obejrzenie tego filmu,dodatkowo w cenie biletu dostaniesz paczkę popkornu.Miłego ogladania w skupieniu.

katolik z Fary
katolik z Fary
2 lat temu

Sa nawet tacy suspendowani kaplani jak Ks. Stanisław Guzy piszacy na forum jako Brzeszczot z Kurii Przemyskiej ktorzy na FORUM pisza (a wiec glosza) ze PAN BOG wielce sobie zyczy aby kaplani rypali dzieci lub prafian/ki na CHWALE Boza. Albowiem wedlug jego poglądów wytrysk spermy swietego ksiedza w odbytnice lub w pochwe dziecka lub parafianki jest NA CHWALE BOZA. Glosi wiec ze nie wolno ksiezy SADZIC na ziemi, a o karaniu ksiezy za pedofilie jak sie to brzydko nazywa, to trzeba calkiem zapomniec! Ksieza robia to NA ZYCZENIE BOGA jak to oglaszaja przedstawiciele Kurii. Takim ksiezom nalezy dawac dodatkowe DOTACJE… Czytaj więcej »

ania
ania
2 lat temu

„Wysoka w pow. łańcuckim” – znamy, znamy – ile tam było przypadków …

hijena
hijena
2 lat temu

UWAGA!!!!Uwaga ,hakerzy na tej stronie usunęli mój wpis na temat zwyrodniałej pedofilii wsrod kleru

hijena
hijena
2 lat temu

Wielce Szanowna Pani Redaktor ,dołączona mapka mowi więcej niż opasłe tomiska.
Serdeczne podziekowania i życzenia udanego dalszego tropienia pedalsko- pedofilskiej patologii wsród kleru.Ciekawa stystycznie jest też lokalizacja ukaranych zwyrodnialców w koloratkach.

PS.Codziennie przegladam wiele róznorakiej prasy i zauważyłem ,że temat pedofilii wśrod kleru znikł z gazetowych szpalt.Czyżby naciski…..