Układamy kostkę brukową

Podjazdy czy ścieżki ułożone z kostki brukowej wyglądają nie tylko estetycznie, ale też decydują o komforcie poruszania się.

Jednak zanim zabierzemy się do układania, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, jak na przykład odpowiednie przygotowanie podłoża czy wybór kostki. Dlatego też we współpracy z naszym ekspertem przygotowaliśmy dla Państwa szereg cennych porad i wskazówek, które ułatwią Państwu pracę.

Zanim przystąpimy do układania kostki, musimy przygotować podłoże. W tym celu usuwamy wierzchnią warstwę ziemi, a podłoże ubijamy specjalną zagęszczarką (urządzenie wibracyjne, które zagęszcza podłoże). Następnie w to miejsce wysypujemy piach, który musimy dobrze ubić. – Kolejnym krokiem jest usypanie kruszywa, które będzie nam stabilizowało podłoże – podpowiada Władysław Krukowski, współwłaściciel Agro-Ogród. – Najlepiej nadaje się do tego tłuczeń drogowy, choć wykorzystuje się też kamień drogowy czy betonowy gruz – dodaje. Podłoże trzeba dokładnie ubić zagęszczarką i wysypać kolejną warstwę, tym razem grysu (najlepiej o granulacji 2-4 mm), który dokładnie równamy. Gdy podłoże jest już przygotowane, możemy się zająć układaniem kostki brukowej.

Wybieramy kostkę

Wybór kostki brukowej nie może być przypadkowy. Najlepiej, gdy jej kolor współgra z elewacją budynku i kolorem ogrodzenia. Na szczęście na rynku mamy szeroki wybór różnych kostek, które dowolnie możemy ze sobą łączyć i układać. Ich cena uzależniona jest od rodzaju i waha się w granicach od  50 do 150 zł za metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że najlepiej jest łączyć ze sobą jedynie dwa lub trzy kolory, żeby uniknąć efektu pstrokacizny. – Nasza praca nie kończy się na samym ułożeniu kostki brukowej – mówi ekspert. – Musimy pamiętać również o odcięciu “zbywającej” kostki na obrzeżach, a następnie szczeliny wypełnić piaskiem. Ostatni etap to wyrównanie kostki, które również odbywa się przy użyciu zagęszczarki, i ponowne uszczelnienie szczelin  piaskiem.

Dzięki starannie wykonanej pracy, kostka brukowa będzie nam służyła przez długie lata.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments