Ukraina, nasz daleki sąsiad

piotr samolewiczPolacy na Ukrainę nie podróżują, tylko pielgrzymują. Pamiętam letnią wizytę we Lwowie. Nad ranem zmęczona jazdą autokarem polska grupa wspina się dzielnie na górujące nad miastem wzgórze Wysoki Zamek. Z wzniesienia Polacy podziwiają widok starego miasta z górującymi nad nim czterema wieżami: ratusza i trzech katedr, w tym łacińskiej.

Patrzą na Lwów sentymentalnie i niemalże z religijnym zachwytem. Tymczasem spojrzenie Ukraińców na to miasto jest zupełnie inne. Uświadomili mi to młodzi Ukraińcy, którzy w tym czasie budzili się na Wysokim Zamku po nocy spędzonej na zakrapianej imprezie. Ich spojrzenie było pełne optymizmu.

Ten sam optymizm jest widoczny na Majdanie w Kijowie podczas całodziennych demonstracji z powodu odrzucenia przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z UE. Zastanawia mnie jednak, czy ten optymizm młodych Ukraińców jest uzasadniony? Obawiam się, że nie do końca. Ukrainę dzieli zbyt wiele od Europy, by mogła łatwo do niej wejść. Rządzą tam oligarchowie, którzy dyktują reszcie narodu warunki i od nich zależy, czy będzie się im opłaciło wejść do Unii. Ukraina tonie w długach i korupcji, średni biznes działa prawie w całości w szarej strefie, a obcy kapitał z trudem tam się zakotwicza. Ponadto wielu Ukraińców ze wschodniej części kraju nie chce po prostu iść do UE. Dla Europy będącej w kryzysie takie państwo to raczej wielki kłopot.

Ukraina może kiedyś wejdzie do Europy, czego życzą jej Polacy mimo wielu różnic dzielących oba kraje. Ale by dobrze oceniać sytuację na Ukrainie, Polacy muszą wyzbyć się swojego romantycznego spojrzenia na ten kraj, dostrzegać go takim, jaki jest: z wielką przyszłością, a jednocześnie z wielkimi ograniczeniami. Przyjazny Polsce, ale też z niepokojącym dla nas odradzającym się nacjonalizmem (wiele flag banderowców na Majdanie). Kraj, który szuka swojej nowej historyczno-kulturowej tożsamości, któremu, jak na razie, nasi politycy nie pomogli w marszu do Europy.

Piotr Samolewicz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments