Ukraińscy nacjonaliści uczcili Banderę

Fot. PAP/EPA

KIJÓW. Neobanderowcy uczcili we wtorek w wielu ukraińskich miastach  104. urodziny przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery.

Organizatorem marszy z pochodniami była nacjonalistyczna partia Swoboda. Na marsz w centrum Kijowa przybyło co najmniej 2 tysiące ludzi. Skandowali: “Sława Ukrainie”, na transparentach widniały napisy: “Bandera przyjdzie i zrobi porządek” oraz “Bohaterowie nie umierają”.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Jej zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za ludobójstwo dokonane w 1943 roku na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Na zdjęciu: marsz we Lwowie.

ps

do “Ukraińscy nacjonaliści uczcili Banderę”

 1. Ambroży

  Jaki mamy rząd i MSZ dodatkowo widać po tym co cytuje poniżej podobny materiał z niezależnej.pl.!!!!
  „Rosjanie twierdzą, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może zajmować się skargą krewnych ofiar NKWD.
  Trybunał nie jest powołany do oceny, czy działania danego kraju noszą cechy zbrodni wojennej” – czytamy w piśmie władz Rosji z 30 listopada ub.r. A za zbrodnię wojenną uznali mord polskich oficerów strasburscy sędziowie w wyroku z 16 kwietnia 2012 r.
  Rosji nie podobają się też inne punkty tego orzeczenia. FR nie zgadza się, że w sposób poniżający traktowała krewnych ofiar NKWD, czyli złamała art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Rosyjskie organy sprawiedliwości odmówiły Polakom dostępu do akt śledztwa katyńskiego, nie przyznano im też statusu pokrzywdzonych w tym postępowaniu. Krewnym ofiar NKWD nie udały się także starania o rehabilitację prawną zamordowanych oficerów, którzy w Rosji formalnie nadal uważani są za przestępców.
  Rosjanie nie zgadzają się też, że nie współpracowali należycie ze Strasburgiem, odmawiając mu przesłania decyzji o umorzeniu śledztwa katyńskiego z września 2004 r. Tak ocenił ich postępowanie Trybunał, ale Rosjanie utrzymują, że ten dokument nadal jest ważny dla bezpieczeństwa kraju i nie mają obowiązku go ujawniać.” cytat : źródło -GPC

 2. czytelnik Nowin

  Polska po roku 1944 tym zrobila jeden najwiekszy blad w swojej dotychczasowej histori. Nalezalo wszystkich ukraincow z terenow Polski (PRL-u) wysiedlic w ciagu kilku tygodni do ZSRR za wschodnia granice. Zadnych przesiedlen, zadnych akcji „Wisla”, zadnych ustepstw ani zadnych praw !! Wysiedlic do ZSRR i tam by sie nimi zaopiekowal towarzysz Stalin. Dalby im odpowiednia opieke zdrowotna do konca zycia. Bylo by wet za wet !! Jak wy z polakami na Wolyniu zrobiliscie, to macie teraz to samo. Pieknym za nadobne.
  Nie bylo by teraz zadnej pisaniny na forum, ani uzerania sie z ukraincami. Stalin by sie o to postaral jak postaral sie o naszych oficerow przedwojennych. Moze wtedy by zrozumieli co to jest Polska, bo wielki glod z 33 roku to jeszcze dla nich bylo za malo !! Wytlukl by ich do nogi i bylby teraz z nimi spokoj. Zle im to prosze bardzo na swoje na Ukraine poszli won !!
  Jeszcze dzisiaj tam na nich czekaja !!.

 3. Ambroży

  A szef PJN Kowal nie zważając na to uczy ich przepisów kulinarnych, Sikorski nie słyszy , prezydent milczy , premier w Dolomitach na urlopie przemęczony gotowaniem świątecznego bigosu!.

 4. adf

  Polakom oczywiście to nie przeszkadza , że czci się ich Katów.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.