Ułan II Rzeczypospolitej na monetach

Fot. NBP

RZESZÓW. W piątek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu trzy monety upamiętniające ułana II Rzeczypospolitej, z serii „Historia jazdy polskiej”: złotą o nominale 200 zł, srebrną dziesięciozłotówkę w kształcie prostokąta oraz 2 zł ze stopu nordic gold.

Na rewersie monety złotej widnieje ułan na koniu, z szablą w ręku. Awers przedstawia zaś godło Rzeczypospolitej, a pod nim szablę z napisem, „Honor i Ojczyzna” oraz fragment lancy. Moneta złota o nominale 200 zł i średnicy 27 mm została wybita w nakładzie 5 tysięcy sztuk.

Głównym motywem graficznym rewersu monety srebrnej jest trzymający szablę ułan na koniu, a nad nim fragmenty dwóch szabli: jedna z rękojeścią, a druga z napisem “Honor i Ojczyzna”. Na awersie monety uwidoczniono elementy uzbrojenia i wyposażenia ułana: lancę, szablę, karabinek oraz siodło. Prostokątna moneta srebrna o nominale 10 zł (długość 32 mm, szerokość 22,4 mm) została wybita w nakładzie 50 tysięcy sztuk.
Rewers monety dwuzłotowej przedstawia ułana na koniu, z lancą w ręku, na tle stylizowanego proporca. Moneta dwuzłotowa ze stopu Nordic Gold o średnicy 27 mm została wybita w nakładzie 1 miliona sztuk.

-Monety zaprojektował Robert Kotwicz, a tradycyjny awers dwuzłotówki z orłem – Ewa Tyc-Karpińska – mówi Monika Mularz-Dobrowolska z rzeszowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego.

NBP emituje serię monet “Historia jazdy polskiej” od 2006 roku. Temat “Ułan II Rzeczypospolitej” jest piąty w tej serii.

Monety srebrne i złote “Ułan II Rzeczypospolitej” były licytowane w systemie Kolekcjoner www.kolekcjoner.nbp.pl do 1 lipca 2011 r. Po ustaleniu ceny emisyjnej – 94 zł dla monety srebrnej i 2148 zł dla monety złotej – od 15 lipca będą dostępne w bankowym sklepie internetowym “Kolekcjoner” oraz w kasach Oddziałów Okręgowych NBP. Monety dwuzłotowe można będzie zamieniać po cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP.

ac

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.