Ulica Chopina czy Szopena?

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest imienia Fryderyka Chopina, ale znajduje się przy ul. Szopena. Fot. Wit Hadło
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest imienia Fryderyka Chopina, ale znajduje się przy ul. Szopena. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Radni chcą zmiany nazw niektórych dróg w Rzeszowie.

Ulica Fryderyka Szopena to jedna z głównych dróg w centrum miasta. Może się jednak okazać, że długo już nie będzie nosiła spolszczonego nazwiska wielkiego polskiego kompozytora. Grupa radnych chce zmienić zapis na ulicę Fryderyka Chopina. Dlaczego?

Żaden Polak nie ma problemu z powiązaniem obu form nazwiska naszego wielkiego kompozytora. Również językoznawcy jednoznacznie wypowiadają się, że obie wersje są poprawne. Rzeszowska ulica nosi nazwę Szopena, ale już Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie jest imienia Fryderyka Chopina. Filharmonia Podkarpacka i Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie choć leżą przy ulicy Szopena to w adresie mają ulicę Chopina.

Radni uważają, że należy zmienić pisownię nazwy tej ulicy. Po pierwsze, dlatego, że nasz kompozytor jest znany na świecie jako Fryderyk Chopin, a nie Szopen i ze względu na szacunek do niego dobrze byłoby używać oryginalnej pisowni nazwiska. Zmianę radni chcą wprowadzić również w nazwie al. Kopisto oraz ul. Dunikowskiego.

– Złożyłem interpelację w tej sprawie, ale podobnie myślą też inni radni – mówi Waldemar Szumny.

Radny twierdzi, że ludzie, zwłaszcza przyjezdni, nieraz dziwią się, że są takie nieścisłości w nazwach ulic. – To jest powód do zdziwienia, a czasami też żartów, jak ktoś mija na ulicy Szopena szpital imienia Chopina. Używamy języka polskiego i tak samo jak mamy ulice Matejki i Kościuszki, tak samo powinna być ulica Kopisty, a nie Kopisto. Jest ulica Lisa-Kuli, a nie Lis-Kula. Opieram się na języku polskim. Ludzie z zewnątrz się dziwią i pytają, czemu te nazwy ulic są u nas tak, a nie inaczej nazwane – mówi Szumny.

Radny zaznacza, że problem jest również z ulicą Dunikowskiego na os. Zalesie, której pełna nazwa brzmi ul. Xawerego Dunikowskiego (tak jest na tabliczkach informacyjnych), ale jest też pisana jako ul. Ksawerego Dunikowskiego.

Jeśli pracownicy ratusza przygotują odpowiednią uchwałę w tej sprawie, to będzie ona omawiana jeszcze na grudniowej sesji. Miejscy urzędnicy zaznaczają, że w przypadku zmiany nazwy ulicy przez radnych, mieszkańcy najprawdopodobniej nie będą musieli płacić za wymianę dokumentów, m.in. prawa jazdy.

Blanka Szlachcińska

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
OldresludekLodziaJackowski - pies pisowskiSumada Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Oldres
Gość
Oldres

krakowskim targiem ul.Chopena.

ludek
Gość
ludek

No to ulica Bolesława Prusa na Aleksandra Głowackiego i będzie super o innych już nie wspomnę.

Lodzia
Gość
Lodzia

albo ulica kaczora

Jackowski - pies pisowski
Gość
Jackowski - pies pisowski

tę ulice należało by nazwać ulicą Piotrowicza – członka Egzekutywy PZPR !!!

pawel
Gość
pawel

Czy już naprawdę nie ma większych problemów?

Sumada
Gość
Sumada

Nie