Ułożonym psom łatwiej znaleźć dom

Łagodność i konsekwencja to podstawa przy szkoleniu psów. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL, ORZECHOWCE. Bezdomne psy ze schroniska są szkolone, by miały większą szansę na adopcję

Na pomysł, by szkolić bezdomne psy wpadli działacze przemyskiego stowarzyszenia “Młodość ze sztuką”. Kilkanaście psiaków ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach uczy się trzymać się nogi, reagować na komendy i innych pożytecznych reakcji w relacjach z ludźmi. Uczą się też …ludzie, bo wolontariusze, który teraz pracują z psami pod okiem zawodowego behawiorysty mają docelowo szkolić następne osoby chętne do pracy z psami po to, by zwiększyć ich szanse na adopcję.

- To świetny pomysł – stwierdził kierownik Orzechowskiego schroniska, Artur Bąk. – Na pewno pies reagujący na komendy, ułożony ma większe szanse na to, że znajdzie dom – zauważył. – Do szkolenia zostało wytypowane kilkanaście psów. To zwierzaki nieagresywne, do szóstego roku życia. Niektóre są łatwiejsze, inne bardziej problemowe, jeśli chodzi o “słuchanie się”. To normalne, bo te psy żyją jednak w specyficznych warunkach, innych od domowych – dodał A. Bąk.

Szkolenie odbywa się w dwóch grupach dwa razy w tygodniu po godzinie. – Najważniejsza jest konsekwencja – powtarzał wolontariuszom behawiorysta. – Nie można pozwolić psu na przykład na ciągniecie smyczy zależnie od swego nastroju, pies musi mieć jasny przekaz – przypominał. Na razie i wolontariusze i psy uczą się bardzo prostych rzeczy, chodzi głownie o okiełznanie temperamentu zwierzęcia i skierowanie go na właściwe tory.

Kurs ma potrwać trzy miesiące, potem uczniowie behawiorysty sami będą mogli szkolić kolejnych wolontariuszy. – Cieszę się, ze mogę brać udział w tej inicjatywie – zwierzył się Tomasz Trojniarz 22-latek z Przemyśla pracujący z wesołym kundelkiem Astro. – Od dziecka bardzo kocham zwierzęta, mam z nimi dobry kontakt – dodał. – Mam nadzieję, że Asto łatwiej znajdzie dom po tym szkoleniu – powiedział głaszcząc swego podopiecznego.

Monika Kamińska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.