Umowa na obwodnicę została podpisana

I wykonawca, i miasto zdecydowały się podpisać umowę, mimo że całość środków na jej cel nie jest zabezpieczona. Fot. Małgorzata Rokoszewska

I wykonawca, i miasto zdecydowały się podpisać umowę, mimo że całość środków na jej cel nie jest zabezpieczona. Fot. Małgorzata Rokoszewska

TARNOBRZEG. Na tę bardzo ważną inwestycję brakuje wielu milionów złotych. Jednak…

Umowa na budowę obwodnicy Tarnobrzega została podpisana. Do listopada br. wyczekiwana droga opaskowa ma zostać zaprojektowana, a do czerwca 2020 roku zbudowana. Miasto podpisało ją, choć nie ma całości kwoty na realizację kluczowej dla miasta inwestycji.

Otwarcie ofert na budowę tarnobrzeskiej obwodnicy, której koszt zakładano na poziomie ok. 49 mln zł, nastąpiło już kilkanaście tygodni temu. Wszystkie propozycje były jednak o wiele wyższe niż planowany na to zadanie budżet. Ostatecznie magistrat zdecydował się na wybór szczecińskiej firmy Energopol, która zaoferowała wykonanie prac na poziomie 56,6 mln zł. To nie całość kosztów budowy obwodnicy, bo miasto musi jeszcze dołożyć do nich ok. 4 mln zł na wykup nieruchomości pod drogę obwodową. Jak łatwo policzyć, na obwodnicę brakuję więc miastu około 11 mln zł.

Pełniący obowiązki prezydenta Kamil Kalinka podjął jednak męską decyzję i zdecydował się na podpisanie umowy z wykonawcą projektu i budowy obwodnicy. Obecny przy podpisaniu dokumentu marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl pochwalił decyzję zarządcy miasta i zapewnił, że samorząd podkarpacki pomoże w znalezieniu brakujących milionów. Środki te mogą się dla Tarnobrzega znaleźć, jeśli powstaną oszczędności w podkarpackim lub innych Regionalnych Programach Operacyjnych.

- To jest tak ważna dla miasta inwestycja, że nie możemy już z nią dłużej czekać. W tym roku planujemy proces projektowania obwodnicy. Jest więc jeszcze czas, by o brakujące pieniądze na budowę drogi zabiegać – mówi uspokajająco po. prezydent Kamil Kalinka.

Projekt obwodnicy zakłada, że przejmie ona ruch tranzytowy przez miasto w kierunku od Rzeszowa do Warszawy, a także z Mielca do Stalowej Woli. Odciążone zostanie blokowe centrum miasta. Obwodnica zaczynałaby się na ulicy Sikorskiego, w okolicach stacji paliw, a kończyła na rondzie przy Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. W ramach inwestycji powstaną nowe ronda, drogi awaryjne, wyburzonych zostanie kilka budynków i zniknie z mapy miasta część  ogrodów działkowych. Ich właściciele mogą jednak liczyć na odszkodowania i nową lokalizację działek.

mrok

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.