Unia chce zakazać wędzenia kiełbasy!

- Jeśli unijna dyrektywa faktycznie wejdzie w życie, to kiełbasy regionalne znikną z rynku, bo koncerny nas wykończą cenami - mówi Fryderyk Kapinos, dyrektor ds. marketingu Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego „Taurus: z Pilzna. Fot. Wit Hadło
– Jeśli unijna dyrektywa faktycznie wejdzie w życie, to kiełbasy regionalne znikną z rynku, bo koncerny nas wykończą cenami – mówi Fryderyk Kapinos, dyrektor ds. marketingu Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego „Taurus: z Pilzna. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Czy wędliny regionalne znikną z rynku?

– Po zmianie przepisów nie będziemy w stanie konkurować z wielkimi, zagranicznymi koncernami – mówią zgodnie przedstawiciele małych i średnich zakładów mięsnych z Podkarpacia.

We wrześniu 2014 roku ma wejść w życie unijna dyrektywa, która nakłada na producentów ostrzejsze normy ilościowe, dotyczące substancji smolistych. Oficjalnym powodem zmian jest troska o zdrowie klienta, ale trudno nie odnieść wrażenia, że chodzi o wyeliminowanie z rynku tradycyjnych, regionalnych produktów. Dla wielu zakładów mięsnych nowe przepisy mogą oznaczać konieczność likwidacji przynajmniej części działalności, bo wędzenie przy użyciu drewna stanie się praktycznie niemożliwe.

Chodzi o dopuszczalny poziom benzoapirenu. Dotychczas wynosił on 5 mikrogramów na 1 kilogram, a w nowej dyrektywie przewidziano maksymalnie 2 mikrogramy. – U nas przy tradycyjnym wędzeniu dymem w komorach opalanych drewnem wychodzi około 2,2 – 2,5 mikrograma, więc jeśli te przepisy faktycznie wejdą w życie, to nasze produkty znikną z rynku – mówi Fryderyk Kapinos, dyrektor ds. marketingu Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego „Taurus” z Pilzna, a zarazem radny województwa Prawa i Sprawiedliwości.

Nowym normom nie sprosta zatem zdecydowana większość małych i średnich zakładów mięsnych na Podkarpaciu. – Spełnią je natomiast wielkie koncerny, w tym zagraniczne, które stosują do produkcji płyn wędzarniczy – tłumaczy Kapinos i przekonuje, że to wędliny regionalne są zdrowsze. – Przy tradycyjnym wędzeniu z 1 kg kiełbasy robi się 70 dag, czyli ubywa jej 30 proc., a oni przy użyciu drogich maszyn z 1 kg robią 2 kg, dodając wodę i środki chemiczne. Czy takiej właśnie kiełbasy chcemy? – pyta.

Regionalne zakłady mięsne, których tylko na Podkarpaciu jest około 200, nie zamierzają się poddawać. – Będziemy walczyć o odstępstwa dla Polski albo o przesunięcie w czasie wejścia w życie dyrektywy – zapowiada Jan Fołta z Zakładu Uboju i Przerobu Mięsa z Markowej. – Chcemy, żeby nam pomogli posłowie i europosłowie. To nie tylko obrona zakładów, ale i rolników, dlatego będziemy walczyć do upadłego – dodaje.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jiszcze pulska nie zginea... jak gwinea
Jiszcze pulska nie zginea... jak gwinea
7 lat temu

gladiator, ty antygrawitacyjny oszołomie z PSL’u XD Sam się sprzedałeś! Za dulary, czujisz?! Frojerze mosz kose od dzisiej na dzielni. Utnemy ci ucho jak vangog XD

gladiator
gladiator
7 lat temu

chcielista do unii to tera mata.Polaczki sprzedawczyki…sprzedali własny kraj żydom i niemcom w zamian za kiełbasę i pół lotra bez kartek

Meropa
Meropa
7 lat temu

Czysta hipokryzja. Przeszkadzają im substancje w dymie? A to, ,ze przez ich pobłażliwe prawo w produktach mamy same E i inne konserwanty i mięsa w mięsie jest po 30 % to juz jest w porządku? przed wejsciem do Unii te przepisy bylo duzoo bardziej restrykcyjne i mielismy jedna z najlepszych żywności w tej cale jzakichanej Europie.. Starch sie bac co jeszcze wymyślą

sprzeciw
sprzeciw
7 lat temu

a od 4 pazdziernika 2015 stolec ma miec dlugosc miedzy 1010 a 1810 mm dlugosci i kolor jednolity no kuwa co to ma byc

sprzeciw
sprzeciw
7 lat temu

no to chyba to prawo bedzie trzeba łamać:)
wędzona kiełbasa i rybka nielegalne ale papierosik i wódeczka jak najbardziej…

sprzeciw
sprzeciw
7 lat temu

no to chyba to prawo bedzie trzeba łamać:)
wędzona kiełbasa i rybka nielegalne ale papierosik i wódeczka jak najbardziej… ludzie obudzcie sie zanim bedzie za póżno!!!!!!!

pisul
pisul
7 lat temu

Koalicjant znienawidzonego PO – PSL to w wiekszosci rolnicy i producenci papu ze swinek. Tak zadbali o Polakow ze nie zadbali. POtwierdza sie ze jesli PSL nie ma interesu np z obsadzaniem swoich ludzi w spolkach to nie bardzo sie tematem zajmuja. Jeszcze Pawlakowi sie chcialo ale teraz PSL to jeden psuj z palikociarnia, millerownia i her tushko

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

P.Pola – to nie skandal – to celowa polityka robiona przez Unię i korporacje aby u nas wszystko zlikwidować/ zamknąć/ rozsprzedać/ aby to co jeszcze funkcjonuje upadło / abyśmy byli posłusznym motłochem kierowanym z Brukseli – jedzącym żywność nafaszerowaną chemikaliami i szybko zdychającymi aby pozostały czyste przestrzenie do zasiedlenia – kto tego nie widzi to ju ż ma pierwsze objawy zastoju pracy szarych komórek we łbie.

Pola
Pola
7 lat temu

Skandal! Polska słynie na cały świat z wyrobów wędliniarskich. Nigdzie na świecie nie ma takich kiełbas, oscypków. Co nam zostanie? Co za idioci nami rządzą? Nie lubią ryb wędzonych? Próbuje nam się wmówić, że „wędzenie” przez moczenie mięsa w kadziach z chemikaliami (po których ja puchnę) i produkty GMO są zdrowe, a likwiduje się wędzenie dymem (po którym nie puchnę). W dodatku ile przedsiębiorstw zbankrutuje? Co z naszym eksportem i z produktami, które są cechą charakterystyczną naszego regionu. To jest skandal!!!

Homofob
Homofob
7 lat temu

A teraz niech każdy czytający to, z ręką na sercu napisze jak głosował w referendum w sprawie przystąpienia Polski do komuny europejskiej…

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  Homofob

Ja głosowałem z rodzina za UE i wcale się tego nie wstydzę, co nie świadczy że winię samego siebie za styl sprawowania władzy przez obecną koalicję PO/PSL z bardzo dużą aprobatą SLD. Pamiętam także walkę Tuska z ŚP prezydentem Kaczyńskim o stołek przy stole unijnym i mogę z czystym sumieniem powiedzieć : niczego innego ze strony UE w traktowaniu POLSKI nie spodziewam się po takim a nie innym stylu sprawowania władzy przez D.Tuska i J.Sikorskiego!!!.

wPiSdu
wPiSdu
7 lat temu
Reply to  Homofob

ja głosowałwem przeciwko unii, ,w mojej miejscowości tez była większośc na nie, ale teraz daja programy unijne, i bierzemy co sie da. KOmbajny, traktory, maszyny itp.

unista
unista
7 lat temu

Zobaczyli ze podwedzanie jajec ogiera ksiecia Jozefa pod palacem Kaczynskich szkodzi na mozg zwlaszcza poniektorym politykom to i zabraniaja wedzic tez kielbase aby reszcie moherom nie zaszkodzilo.

Icek
Icek
7 lat temu

A co na to wiejska dziwka PSL- bo tak trzeba nazwać tą partie, pozwoli na to a by znikły tradycyjne wędliny ? Ciemny niewolniczy naród, naród zaślepiony, pogański i prymitywny, już za nie długo stracicie wszystko co macie – ślepcy.

Adam
Adam
7 lat temu
Reply to  Icek

Boryna z pselu nakazał zatkać gęby członkom wędzoną chabaniną i ani słówka na temat.

zgrzyt
zgrzyt
7 lat temu

W Eurokołchozie wykapowali, że polska żywność jest dobra, więc trzeba to utrącić. Polscy europosłowie jakoś nie protestowali nigdy.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak regulacje z Brukseli wkraczają w każdą dziedzinę życia – nasi decydenci nie robią nic – czekam teraz na dyrektywy o – długości papieru toaletowego do jednego podtarcia / zakazu ziewania/ określeniu długości czasu spaniu na danym boku [ lewy/prawy] – długości sznurowadeł w butach/ grubości kromki chleba/ ilości wypijanej kawy / itp- itd
całe szczęście że NASA opublikowała raport o obiektach zagrażających Ziemi ; ” Potentially Hazardous Object ” o średnicy większej niż 150 metrów jest ich 1397 – może któryś tąpnie w Brukselę i posprząta po tych nawiedzonych.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

To pierwszy krok do tego , aby z UE wystąpiła Gmina Radomyśl Wielki – inaczej smacznej wędzonej swojskiej kiełbaski nie da się uratować!!!

zarobkiewicz z saksow
zarobkiewicz z saksow
7 lat temu

Bedziecie miec tak samo jak my wszyscy ktorzy mieszkamy w krajach zachodu.
Mysleliscie ze bedziecie lepsi ?
Nie ma lekko i juz macie przesrane !

chłop
chłop
7 lat temu

Wara od mojej kiełbasy!!!

a tak przy okazji proszę o:

– link do tego rozporządzenia na stronie naszego ministerstwa i parlamentu europejskiego;

– link do sprawozdania nad głosowaniem w tej kwestii w parlamencie europejskim(kto i jak z polskiej puli europosłów głosował)

Asia
Asia
7 lat temu

Dlaczego nasi unijni posłowie nie wnieśli ustawy, która by standaryzowała wyroby wędliniarskie w całej unii z obowiązkiem wędzenia drewnem bukowym !!!

Sylwia
Sylwia
7 lat temu

A co na to Tomasz Poręba, eurodeputowany z Podkarpacia? Właśnie w marciu 2011 r. zorganizował w brukselskim gmachu Parlamentu Europejskiego degustację podkarpackich tradycyjnych wędlin i win. Zaproszeni eurodeputowani zajadali się tymi pysznościami i jednocześnie uchwalili zakaz produkcji takich wyrobów? Czegoś tu nie rozumiem.

pat
pat
7 lat temu
Reply to  Sylwia

tomasz poręba z krzywą mordką tak charakterystyczna dla czlonkow PiSu ma teraz problem jak zachowac posadke w brukseli po euro wyborach i nie w głowie mu kiełbasa, no chyba że ta wyborcza:)
znamienne ogolnie jest ze PiS jest taki antyeuropejski ale stołki chce tam miec i pieniadze chetnie z brukseli tez bierze.

Ambroży
Ambroży
7 lat temu
Reply to  Sylwia

Sylwio ,pat itp.- wstyd patrzeć na te wasze wpisy z jednego powodu : zazdrośni jesteście, że znalazł się w PIS i Europarlamencie człowiek który chce i potrafi się starać o interesy Polski i Podkarpacia w przeciwieństwie do pozostałych wybrańców PSL, PO , SLD . Zamiast ujadać i opluwać stańcie sami do wyborów wykazując się czymś lepszym niż Kalinowski, Siwiec, Senyszyn , czy Łukacijewska , która cały okres zmarnowała ograniczając się tylko do pobierania należnych diet. No nie powiem zaprosiła raz na POdkarpacie naszego idola od OFE Buzka i to wszystko?. Jeśli zaś sami nie wystartujecie do tych wyborów , to… Czytaj więcej »

MK
MK
7 lat temu
Reply to  Sylwia

A co on ma do tego, skoro jest we frakcji która NIE MA większości w europarlamencie. Więc spytaj platformianych, którzy są we frakcji która RZĄDZI w europarlamencie dlaczego dali się wydymać.

wPiSdu
wPiSdu
7 lat temu

Spokojnie. Za tzw ,Niemca” karano śmiercia za ubój wieprza, a ludziska na wsi jedli kiełbachę az miło. Po wojnie obowiązkowe dostawy były i tez sobie poradzili, to teraz z głupią Bruksela sobie nie damy rady?

tadeusz K
tadeusz K
7 lat temu

Kolego Józefie B bierz łeb bawołu i w poniedziałek na plac Ofiar Getta pod biuro pryncypała po drodze wstąp do Kraczkowej do trybuna z Podkarpackiej Izby Rolniczej mistrz pozorów, ponad 10 lat przewodzi Izbie a rolnictwo podkarpackie upada

kazek
kazek
7 lat temu

Pewnie chodzi o zakaz produkcji wieprzowiny..! Aby tylko innym było lepiej a nie nam!!!

Pacjent
Pacjent
7 lat temu

Jan dalej psioczy. Czy on kiedyś będzie zadowolony.