Unia Europejska chce wprowadzić prohibicję!

Już na początku 2013 roku, jak tego chce Komisja Europejska, monopol na sprzedaż alkoholu ma przejąć państwo, a prywatne sklepy z trunkami mają zniknąć z rynku. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Czy będziemy mieli ograniczenia w handlu trunkami a wzór Szwecji?

Sklepy z alkoholem będą mogły być otwierane tylko przez 8 godzin dziennie. Nie kupimy go w nocy. Punkty z trunkami zlokalizowane zostaną na obrzeżach miast. A przede wszystkim, sklepy z alkoholem będą prowadzone wyłącznie przez państwo. Takie przepisy już od kwietnia mogą wejść w życie, ale wszystkie kraje Unii Europejskiej będą miały czas na ich wdrożenie do końca 2012 roku.

Za takimi rozwiązaniami jest Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i dokument tej organizacji zaakceptowało już 27 państw UE. Również polskie Ministerstwo Zdrowia nie ma żadnych zastrzeżeń do takich przepisów.

W Biurze Prasowym Ministerstwa Zdrowia potwierdzono nam, że każdy z zapisów projektu w ograniczeniu handlu alkoholem polski rząd zaakceptuje. Obecnie Komisja Europejska opracowuje projekt w tej sprawie, który dotyczy zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych. Nowe przepisy mają wejść w życie w kwietniu.

UE: Prywatne sklepy z alkoholem usunąć

WHO nawet twierdzi, że prywatne sklepy monopolowe powinny zniknąć, a monopol na napoje z procentami zyskałoby państwo. Ale nawet takie sklepy mogłyby być otwarte maksymalnie osiem godzin dziennie. Eksperci unijni chcą, aby stopniowo dochodzić do takich rozwiązań poprzez niewydawanie nowych licencji na sprzedaż alkoholu w barach i restauracjach oraz powolne wygasanie dotychczasowych licencji. Dokument ograniczenia handlu napojami z procentami ma być obligatoryjny dla wszystkich państw UE.

Handlowcy stracą źródło dochodu

O nowym pomyśle Komisji Europejskiej rozmawialiśmy z kilkoma rzeszowskimi właścicielami sklepów monopolowych. Każdy z nich twierdził, że takie rozwiązanie byłoby dla nich równe z zamknięciem punktów sprzedaży alkoholu.

– Wszyscy handlowcy z Rzeszowa i całego Podkarpacia sprzedający trunki powinni wysłać do rządu zbiorowy protest. Nie można nam zabierać takiej możliwości handlu – stwierdził właściciel sklepu monopolowego przy ul. Słowackiego w Rzeszowie. – Mam koncesję na sprzedaż alkoholu, więc jakim prawem mają mnie pozbawiać źródeł zarobku. Jest wolny rynek i nie wyobrażam sobie żeby Unia Europejska decydowała, że tylko państwo, a nie przedsiębiorca będzie mógł sprzedawać alkohol.

***

Czyżby był to pierwszy krok do likwidacji wolnego rynku? Obecnie każdy przedsiębiorca, który otrzyma koncesję może sprzedawać alkohol. Gdy wejdą w życie unijne przepisy, to prywaciarze nie będą mogli już handlować trunkami. Znów więc wróci socjalizm i tylko państwo będzie prowadziło taką sprzedaż. Trudno to jednak sobie wyobrazić, państwo czyli kto? Rząd, wojewoda… Czy to oni będą zajmować się taką działalnością? A może jakieś spółki państwowe… Jedno jest pewne – to państwo będzie ustalało ceny i na pewno piwo, wódka czy wino będą droższe niż teraz. A może o to chodzi żeby państwo miało nowe źródło dochodu i zwiększało w ten sposób wpływy do budżetu. Mniej też niż teraz będzie sklepów monopolowych, bo będą mogły być tylko na obrzeżach miast…  

Mariusz Andres

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zgrzyt
zgrzyt
9 lat temu

Bardzo dobry projekt tylko nie wiem czy będzie respektowany. Przecież można „z pod lady” na melinach, a taksówkarze obecnie mają po skrzynce wódki w bagażniku i dowożą do domu. Teraz będa brali po dwie skrzynki do bagażnika. Trzeba będzie karać za posiadanie.

Mariusz
Mariusz
9 lat temu

Przypominam, że POkemony podpisały się pod tym „bezwarunkowo”. Tak jak w przypadku ACTA. Popatrzcie też na swoje rachunki za prąd i je zapamiętajcie, bo dzięki pewnemu kaszubowi, który podpisał się pod pewnym dokumentem („Energy Roadmap to 2050”) długo nie nacieszycie się niskimi płatnościami.
Aha -ceny gazu tez w górę, dzięki wsiowemu specjaliście z psl (w kraju który z palcem w d…. w ciągu kilku lat mógły usamodzielnić się od dostaw gazu z zewnątrz).

Miłego wieczoru życzę ;)

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

najlepiej na konsultacje udać się do Harty nie?

Tomek
Tomek
9 lat temu

te matoły to już straciły poczucie rzeczywistości. Nic nie będzie wolno, nic! w końcu jednak mam nadzieję ludzie jakoś się zjednoczą i skończą z tym g… jestem przekonany, wkurw…. w narodzie już porównywalne jest jak za komuny. A jeśli chodzi o gorzałkę, to damy radę. Melinki wrócą, samemu się coś utoczy. Ja już zaczynam studiować tajemną wiedzę pędzenia

Kaptowaniec
Kaptowaniec
9 lat temu

Kiedyś za taki wygłup Rządu palono komitety partii rządzącej.

kaspero
kaspero
9 lat temu

W PL nie da się zrobić zapasu bo i tak wszystko pójdzie i jeszcze braknie.
Wraca totalitaryzm i robi się państwo policyjne.

PiotrIII
PiotrIII
9 lat temu

No i bardzo dobrze. W Irlandii to normalka. Jakoś wszyscy żyją. Jak Ci brak wódy albo piwa to kup więcej na zapas. NIE WIDZĘ PROBLEMU.

L.k
L.k
9 lat temu
Reply to  PiotrIII

A gó.. mnie obchodzi jak jest w iRlandii, Rosji czy gdziekolwiek indziej.Mieszkam w tym kraju i nie powinno tu być głupich ograniczeń. Piszesz jak jest w Irlandi.Odpowiem ci ,ze w Afryce chodzą boso,a w Chinach jedzą psy i gó .. o to mnie obchodzi jak jest gdzie indziej .jeżeli lubisz Irlandie to siedż tam i tyle w temacie.

ekar
ekar
9 lat temu

Nie sprzedacie w sklepie, to zrobię sobie sam. Lepszą!

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

no i wraca stary totalitaryzm pod zmienioną nazwą – to myśmy przerabiali oni nie my przeżyjemy – i sobie poradzimy – oni obudzą się z ręką w nocnik i to jest demokracja i wolność – pic na wodę – fotomontaż- czeski film – na zdrowie pod dzisiejsze pączki – pijmy puki mamy.

kaspero
kaspero
9 lat temu

Unia Jewropska TOTALITARNA, już niedługo nie kupimy prezerwatywy w kiosku a w aptece po okazaniu recepty od lekarza bo to wszystko dla naszego dobra.
Czasem zastanawiam się czy mamy jeszcze trochę tej wolności jaką głosi UE.

Rzeszowianka
Rzeszowianka
9 lat temu

komuna wraca, już to przerabialiśmy…

Carlos
Carlos
9 lat temu

A może chodzi o „obudzenie prywatnej przedsiębiorczości”? ;) Znowu wieczorami z niektórych mieszkań będzie się wydobywał charakterystyczny „zapach”;)…..W końcu sprzęt do produkcji….można kupić legalnie…..a i zdrowsze to będzie…..hahahahaha

wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Takie ograniczenia to jest wielkie nieporozumienie. Jak będę chciał się napić kupię na melinie powstaną od nowa. Pijaczkowie nie piją wódek! Mam sąsiada nigdy nie pracował syn 2 pokolenie też nie pracuje codziennie nawaleni tzw.nalewkami wineczkiem. Już doszedł do momentu że 1 piwo jest pijany po 2 piwach oddaje mocz nie przerywając sobie snu