Unia odebrała Nobla

W uroczystości w Oslo uczestniczył m.in. premier Donald Tusk (na zdjęciu obok niemieckiej kanclerz i prezydenta Francji). Fot. PAP

OSLO. – Pokojowa Nagroda Nobla dla Unii Europejskiej jest zarówno zasłużona, jak i konieczna – powiedział przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjorn Jagland, rozpoczynając poniedziałkową ceremonię wręczenia pokojowej nagrody.

Stwierdził, że członkowie Komitetu chcieli przypomnieć w okresie kryzysu UE, ile dla pokoju w Europie zrobiła Wspólnota. Środki z nagrody, około 925 tys. euro, zostaną przeznaczone na unijne projekty na rzecz dzieci poszkodowanych w wojnach i strefach konfliktu na świecie.

Uroczystość w Oslo zbojkotowali premier Wielkiej Brytanii i prezydent Czech. Wcześniej przeciwko nagrodzie dla UE protestowali jej posiadacze, m.in. Desmond Tutu (biskup anglikański, walczący z apartheidem), utrzymując, że przyznanie UE tej nagrody to sprzeniewierzenie się woli jej fundatora, Alfreda Nobla.

ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Po wręczeniu Obamie na początku pierwszej kadencji Pokojowej Nagrody Nobla wydawało się, że nic już nie może zaskoczyć.A jednak trudno uwierzyć – tego roku Unia Europejska za pokój.

Przecież to w Europie w latach 1990 – 1994 trwała wojna bałkańska z masowymi mordami, rujnowaniem miast i wsi, obozami śmierci i wszystkimi okropnościami.
Ta właśnie syta i dostatnia Europa jadając obfite i wyszukane kolacje ogładała w telewizji transmisje z Bałkanów jak filmy wojenne. Unia nie zrobiła nic. Nawet statki z uciekającymi Albańczykami topiono, żeby nie zarazić się.