Unia odebrała Nobla

W uroczystości w Oslo uczestniczył m.in. premier Donald Tusk (na zdjęciu obok niemieckiej kanclerz i prezydenta Francji). Fot. PAP

OSLO. – Pokojowa Nagroda Nobla dla Unii Europejskiej jest zarówno zasłużona, jak i konieczna – powiedział przewodniczący Komitetu Noblowskiego Thorbjorn Jagland, rozpoczynając poniedziałkową ceremonię wręczenia pokojowej nagrody.

Stwierdził, że członkowie Komitetu chcieli przypomnieć w okresie kryzysu UE, ile dla pokoju w Europie zrobiła Wspólnota. Środki z nagrody, około 925 tys. euro, zostaną przeznaczone na unijne projekty na rzecz dzieci poszkodowanych w wojnach i strefach konfliktu na świecie.

Uroczystość w Oslo zbojkotowali premier Wielkiej Brytanii i prezydent Czech. Wcześniej przeciwko nagrodzie dla UE protestowali jej posiadacze, m.in. Desmond Tutu (biskup anglikański, walczący z apartheidem), utrzymując, że przyznanie UE tej nagrody to sprzeniewierzenie się woli jej fundatora, Alfreda Nobla.

ps

do “Unia odebrała Nobla”

  1. iza

    Po wręczeniu Obamie na początku pierwszej kadencji Pokojowej Nagrody Nobla wydawało się, że nic już nie może zaskoczyć.A jednak trudno uwierzyć – tego roku Unia Europejska za pokój.

    Przecież to w Europie w latach 1990 – 1994 trwała wojna bałkańska z masowymi mordami, rujnowaniem miast i wsi, obozami śmierci i wszystkimi okropnościami.
    Ta właśnie syta i dostatnia Europa jadając obfite i wyszukane kolacje ogładała w telewizji transmisje z Bałkanów jak filmy wojenne. Unia nie zrobiła nic. Nawet statki z uciekającymi Albańczykami topiono, żeby nie zarazić się.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.