Unia walczy z papierosami. Smakowych już nie kupisz

Projekt zakłada też zdjęcie papierosów z witryn sklepowych, żeby nie zachęcały do zakupu. Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. 75 proc. przodu opakowania zajmą ostrzeżenia o szkodliwości palenia tytoniu.

Palacze preferujący papierosy mentolowe będą musieli pogodzić się z tym, że już niedługo takich nie zapalą. Zbliżający się unijny zakaz zderzy się z polskim przemysłem i 15 tysiącami plantatorów. Kto tę walkę wygra?

Projekt nowelizacji dyrektywy UE o wyrobach tytoniowych jest gotowy. Ostateczne decyzje zapadną w listopadzie. Nowelizacja zakłada standaryzację wszystkich opakowań wyrobów tytoniowych. Każde opakowanie będzie zawierało 20 papierosów, o takim samym kolorze. Tylko 25 proc. przodu opakowania będzie mogło zostać przeznaczone na logo producenta, większe 75 proc. zajmą ostrzeżenia o szkodliwości palenia tytoniu.

Jeśli któreś z państw zechce rozwiązań bardziej restrykcyjnych, będzie możliwość całkowitego zakazu ujawniania marki, tak samo jak wygląda to w Australii, gdzie jednolitą czcionką widnieje nazwa papierosów. Projekt zakłada też całkowity zakaz sprzedaży papierosów smakowych i różnych grubości.
Producenci wyrobów tytoniowych: -Nie damy się!

Branża tytoniowa walczy z projektem. Producenci tłumaczą, że budżet straci na tym ponad 200 mln euro. Jak twierdzi DGP Peter van der Mark, sekretarz generalny European Smoking Tobacco Association (ESTA), jednolite opakowania mają ułatwić podrabianie i przemycanie.

Aż 90 tys. negatywnych opinii w sprawie projektu wpłynęło do Brukseli. Z tego ponad 23 tys. z naszego kraju, a jesteśmy drugim producentem tytoniu w Europie i jednym z największych eksporterów papierosów. Dzięki temu pracę ma około 600 tys. osób, a skarb państwa wzbogaca się na 20 mld zł na podatkach. O zyski boją się również handlowcy.

Blanka Szlachcińska

do “Unia walczy z papierosami. Smakowych już nie kupisz”

 1. nie powiem

  Dla mnie dobrze bo od dawna walczylem z papierosami u zony a ona tylko pali vouge menthol te najdroższe probowala inne ale nie wchodzą jej. Mam nadzieje ze sie oduczy Palić to gówno.
  Z cego co widze na ulicy i w knajpach to widzę że bardzo mało facetów pali natomiast kobiety kopcą jak parowozy

 2. ROMAN

  no tak ja czekam kiedy wprowadzą standardy- srania/ sikania/ plucia/ bzykania/ i kto to będzie sprawdzał i monitorował- kontrolował i płodził raporty oraz kto to będzie czytał – konsultował- wyciągał wnioski – wydawał przepisy i kontrolował tych co kontrolują – znowu będzie kolejna grupa darmozjadów i nierobów do utrzymania.

 3. magda

  a później zajmą się alkoholami powyżej 5% – moim zdaniem alkoholizm bardziej szkodzi.

 4. Rzeszowianka

  niedługo UE narzuci nam sposób podcierania się – to już zaczyna być paranoją…

 5. czacza

  A w Ukrainie wciąż będą miętowe papierosy i przemyt będzie kwitł w najlepsze.

 6. Romuś

  UE to biurokratyczny hipokryta. Z jednej strony walczy z papierosami a z drugiej chce na tym biznesie jak najwięcej zarobić.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.