Unia zakaże sprzedaży halogenów

Taki reflektor halogenowy MR 16 zostanie wycofany ze sprzedaży na początku 2013 roku. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. W przyszłym roku reflektory o mocy 12 volt będą wycofane ze sprzedaży.

Polacy nie mogą już oświetlać swoich domów tanimi żarówkami. W 2010 roku Unia Europejska narzuciła nam zakaz produkcji i sprzedaży tradycyjnych żarówek o mocy 75 watów, a w ubiegłym roku 60-watówek. To jednak nie koniec – 1 stycznia 2013 r. wycofane mają być popularne reflektory halogenowe MR 16 o napięciu 12 volt.

Urzędnicy z Brukseli chcą żeby wspomniane halogeny wyrzucić na śmietnik. Na ich miejsce miałyby być montowane droższe i to aż o 12 razy świetlówki energooszczędne lub diody LED. W rzeszowskich sklepach cena takiego reflektora halogenowego wynosi 3,5 zł, a świetlówki energooszczędnej aż 36 zł.

Jak wynika z badań, halogeny są tanie i o 30 proc. bardziej wydajne niż żarówki starego typu, których Unia też zakazała. Jedno jest pewne to obowiązkowe wycofywanie reflektorów halogenowych wskazuje, że najwyraźniej firmy produkujące energooszczędne żarówki wiedzą do kogo uderzyć w Brukseli. Dzięki wpływom mogą sprzedawać tylko droższe wyroby.

Jednak i w Polsce poradzono sobie i nadal w sklepach można kupić żarówki o mocy 75-wat i 60-wat, bo nie są one produkcji krajów Unii, lecz… ukraińskie i białoruskie. Takie mogą być sprzedawane. Być może i halogeny będą nadal w sklepach, bo będą produkowane za wschodnią granicą Polski.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maniuś
Maniuś
9 lat temu

O świece nie obawiajcie się – mamy za dużo żeńskich zakonów i internatów….
Z tym, że starsze zakonnice twierdzą, że lepiej świecą grubsze świece typu gromnica, a młodsze, że cienkie, nie wiadomo skąd te kontrowersje…..

bramkarz
bramkarz
9 lat temu

Ty „Joe” słuchaj moc w elektryce to nie to samo co napiecie Idż się doucz a potem pisz głupoty

Stefan
Stefan
9 lat temu

A naśmiewaliśmy się z KOMUNY!!!! Teraz egzekutywa komitetu wojewódzkiego PZPR to zarząd partii obecnie przy żłobie, komitet wojewódzki PZPR to kuria, Wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe to ich terażniejsze odpowiedniki sejmik, rada itp. Teraz też radni nie głosują tak, jakim sumienie, rozum czy wybory podpowiadają ale jak lokalny partyjny bonzo każe. Tylko robolom się zmieniło, przetem byłi „przewodnią siła narodu, a teraz morda w kubeł, zapierd… i płacić na wybrańców.

pasha
pasha
9 lat temu

Żaden problem skoczyć sobie po paliwo, fajki oraz po żarówki do sąsiadów zza wschodniej granicy.

Pankracy
Pankracy
9 lat temu

Przypomina mi sie film „człowiek demolka” gdzie w niedalekiej przyszłości wszystko jest zakazane „dla dobra obywateli”

Pankracy
Pankracy
9 lat temu

Niedługo to „jewropski sojuz” wprowadzi nam harmonogramy wizyt w toalecie w których będą tabele z limitami na kupkę siku.

Rzeszowianka
Rzeszowianka
9 lat temu

socjalizm pełną gębą, coraz mniej dziwi mnie, że niektórzy na UE mówią ZSRE – Związek Socjalistycznych Republik Europejskich – niedługo przygotują dyrektywę jakim papierem toaletowym wolno się podcierać – paranoja.

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

ciekawe w którym roku wycofają produkcję świeczek – czekam na to z niecierpliwością – pozostanom nam tylko kaganki nie ?

joe
joe
9 lat temu

Takie mogą wycofać , po co nam halogeny o mocy 12 volt ;P

naomi
naomi
9 lat temu
Reply to  joe

a zobacz jakie masz w kuchni? ja mam takich 6 i albo kupie ze 100 bo dosyc latwo sie przepalaja albo musze wymienic cale oswietlenie a co za tym idzie szarpnac portfelem :/ ehhhh UE :/

Maxwell
Maxwell
9 lat temu
Reply to  joe

Hehe nie mocy (której jednostką jest wat) – lecz nie będzie(?) żarówek o napięciu 12 V. Ale to nie problem wystarczy zastosować żarówki LED.