Unia zbada dlaczego giną pszczoły

- W naszym regionie ubytki rodzin pszczelich nie są duże – mówi Izydor Guzik, właściciel trzech pasiek: w Hermanowej, w Bieszczadach i w okolicach Birczy. Fot. Wojciech Preisner

KRAJ, PODKARPACIE. Każdego roku wymiera coraz więcej pszczelich rodzin

Urzędnicy z Komisji Europejskiej obiecują, że zbadają dlaczego dochodzi do tajemniczego pomoru pszczół. Pod lupą znajdą się pasieki w Polsce i w 16 innych krajach Europy. Ponieważ pszczoły zapylają większość roślin, to skutki ich całkowitego wyginięcia byłyby katastrofą.

Na północy Polski tej zimy nie przeżyło 30 procent pszczelich rodzin. Przyjmuje się, że normą jest wyginięcie do 10 procent tych owadów. Gdy dojdzie do pomoru 20 procent, to już trzeba bić na alarm. Na Podkarpaciu nie jest pod tym względem źle i straty wynoszą maksymalnie 10 procent. Najgorzej jest jednak w powiecie strzyżowskim, gdzie masowo wyginęło nawet blisko dwadzieścia procent tych owadów.

- Pszczołom szkodzą przede wszystkim chemiczne nawozy. Ponadto nieprzestrzegane są zasady przy opryskach upraw. Niestety, zamiast w nocy, czy wieczorem rolnicy robią to w dzień, gdy pszczoły zapylają rośliny  – poinformował Roman Bartoń, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie. – Na Podkarpaciu pszczoły giną, ale w niewielkim stopniu. Gorzej jest na Pomorzu, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku; tam pomarło nawet 20 i więcej procent rodzin pszczelich. W naszym regionie najgorzej było dwa lata temu, gdy ubytki w ulach były znaczne.

Na Podkarpaciu prawie 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W naszym regionie na jeden kilometr kwadratowy przypada 6 rodzin pszczelich, a przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na 1 metr kw.

W ostatnich 10 latach w Polsce o połowę zmniejszyła się liczba uli. Okazuje się, że niektóre preparaty chemiczne stosowane przeciw szkodnikom w ogromnych ilościach, w tym i owadom, doprowadzają do śmierci pszczół. Wyniki badań polskich uli przeprowadzone przez unijnych urzędników będą znane w 2013 roku. Eksperci twierdzą, ze gdy zginie 75 procent pszczół, to człowiek nie będzie miał co jeść, bo te owady zapylają większość roślin. Albert Einstein stwierdził nawet, że jak zginą wszystkie pszczoły, to ludziom pozostaną tylko 4 lata życia.

Mariusz Andres

do “Unia zbada dlaczego giną pszczoły”

  1. anty.gmo

    Pszczoły giną dlatego że: http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=T0nDwVf1Yg0
    GMO i Roundap je wykańcza.Nikt nic nie zrobi bo usa straciłoby za duzo kasy.

  2. Borjan

    unijni urzędnicy zbadaja dlaczego gina pszczoły ,a przy okazji za te „badania ” zgarną grube miliony …A ja za darmo moge powiedzieć że pszczoły gina na wskutek oprysków .Wszak w dzisiejszym świecie ludzie opryskują wszystko co się da ….Trzeba czy nie a oni i tak opryskują..A przecież opryski sa szkodliwe dla owadów w tym dla pszczół !!! I bez badania tej całej Unii i bez tych grubych milionów za te badania można do tego dojśc .Trzeba tylko pomysleć ….

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.