Unijna pomoc na usuwanie skutków powodzi

Tomasz Poręba

STRASBURG, PODKARPACIE. Dzisiaj (6 kwietnia) Parlament Europejski w Strasburgu przegłosował wniosek o przyznaniu Polsce 105 mln pomocy na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi z Europejskiego Funduszu Solidarności. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie przedstawiła  Komisja Europejska.

Pieniądze przeznaczone zostaną na naprawę zniszczonej infrastruktury, w tym dróg i mostów. Przyznanie Polsce środków z Europejskiego Funduszu Solidarności to także efekt czerwcowej debaty Parlamentu Europejskiego, o którą wnioskował Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego z Podkarpacia. Podczas tamtejszej debaty Parlament Europejski jednoznacznie opowiedział się za udzieleniem Polsce pomocy na walkę ze skutkami powodzi. Stanowiło to formę nacisku na Komisję Europejską i Radę w tej sprawie.

– Warto jednak podkreślić, że kwotę 105 mln euro Polska będzie mogła przeznaczyć tylko na odbudowę infrastruktury, a nie na rekompensatę strat prywatnych, ponieważ wykorzystanie Funduszu Solidarności Unii Europejskiej ogranicza się do szkód niepodlegających ubezpieczeniu – tłumaczy sens pomocy – mówi Elżbieta Łukacijewska, także posłanka z Podkarpacia.

ac

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments