Uniwersytet będzie kształcił lekarzy

Podpisanie deklaracji przez wszystkie zainteresowane strony ma sprawić, że w 2015 roku na kierunek lekarski w Rzeszowie zapiszą się pierwsi chętni. Na zdj. od lewej: wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, rektor UR prof. dr hab. Aleksander Bobko, marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Fot. Autor

RZESZÓW. 17 września podpisano deklarację współpracy dotyczącej utworzenia kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Pierwsi kandydaci na lekarzy rozpoczną naukę prawdopodobnie już w 2015 roku. To pozwoli na uzupełnienie kadry lekarskiej (na Podkarpaciu brakuje blisko 1000 lekarzy), ściągnięcie środków na programy badań naukowych, a także sprawi, że pacjenci nie będą musieli wyjeżdżać za leczeniem do innych ośrodków.

Deklarację wspierającą utworzenie kierunku lekarskiego podpisali rektor UR prof. dr hab. Aleksander Bobko, marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Ogrom pracy, szczególnie dla uniwersytetu i marszałka
UR zobowiązał się do koordynowania całości działań, merytorycznego przygotowania programu kształcenia, działań na rzecz zapewnienia obsady kadrowej, z wykorzystaniem przede wszystkim kadry uniwersyteckiej, a także pozyskiwania kadry z zewnątrz, zwłaszcza samodzielnych pracowników nauki.

Marszałek zobowiązał się do udzielenia wsparcia finansowego na utworzenie ośrodka dydaktyczno-klinicznego zajmującego się badaniami tkanek ludzkich (anatomia prawidłowa i patologiczna, medycyna sadowa, histologia z embriologią), udostępnienia medycznej szkoły policealnej w Rzeszowie na potrzeby tego kierunku, utworzenia oddziałów klinicznych w nadzorowanych przez samorząd placówkach. Prezydent miasta obiecał pomoc przy zabezpieczeniu dla potrzeb przyszłej kadry co najmniej 5 mieszkań komunalnych, zaś wojewoda do wspierania starań na szczeblu rządowym. Wszystkie strony zgodnie podpisały deklarację.

Samodzielnych pracowników wystarczy na złożenie wniosku
- Do złożenia wniosku mamy wystarczającą liczbę, 6 samodzielnych pracowników naukowych, mamy kilka oddziałów klinicznych szczególnie z czterech głównych działów medycyny, interny, pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz chirurgii – mówi dr hab. n. med. prof. UR Sławomir Snela, ordynator klinicznego oddziału ortopedii i traumatologii ruchu w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Do czasu uruchomienia kierunku musimy zatrudnić od 5 do 10 pracowników z tytułami profesorów lub doktorów habilitowanych. Koniecznie też musi powstać zakład anatomii. Tam prowadzone byłyby zajęcia praktyczne, typowo medyczne. Takie, podczas których wymagane są badania na tkankach ludzkich. To ważniejsze niż budowa Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych, które byłoby oczywiście doskonałym uzupełnieniem bazy naukowej.

***

Na to mamy jeszcze trzy lata, bo zajęcia kliniczne dla przyszłych lekarzy są na czwartym roku. To czas na to, by w tych dziedzinach, w których nie ma samodzielnych pracowników nauki, albo ich ściągnąć, albo liczyć, że nasi lekarze zdobędą uprawienia. UR ma obecnie dobrze działający Wydział Medyczny, który kształci pielęgniarki, położne, fizjoterapeutów, dietetyków, ratowników medycznych, ale nie lekarzy. Kierunek lekarski byłby idealnym rozwiązaniem dla całego społeczeństwa regionu.

Anna Moraniec

do “Uniwersytet będzie kształcił lekarzy”

  1. Ola

    Dobrze dla miasta, zwiększy nieco prestiż, przydatny kierunek, nareszcie się porozumieli.
    A teraz to będzie niezła walka o władze na wydziale. Za tym prawdopodobnie będą szły ogromne pieniądze z protekcji. Ileż to dzieci lekarzy – odpadów z innych wydziałów przyjdzie tu, bo będzie łatwiej załatwić egzamin. To będzie niezła maszynka do robienia kasy. Tylko żeby nie wykształcili „znachorów” :)

  2. rzeszowiak

    A już sie bałem że nic z tego nie wyjdzie, czałe szczęście że owa sprawa zakończyła się pomyślnie, Rzeszów musi się rozwijać dynamicznie nie tylko w inwestycjach drogowych ,kulturalnych ale i naukowych.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.