Upamiętnili choleryczny cmentarz

- Tu pogrzebano 29 osób, z czego 27 po pierwszym wybuchu epidemii – głosi napis na płycie nagrobnej. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Odnaleziono nazwiska osób, które poległy podczas dwóch epidemii cholery.

Grób 69 ofiar epidemii cholery, która dwukrotnie wybuchła na terenie tarnobrzeskiego osiedla Sobów nie zostanie zapomniany. Na zbiorowej mogile, którą w XIX wieku wykopano pospiesznie w miejscowym lesie postawiono pomnik i wyryto na nim nazwiska pochowanych w nim ludzi.

Wielką pracę wykonali tarnobrzeżanie Jacenty Zioło, przewodniczący osiedla Sobów i były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Sobowie, Jan Kwaśnik, którzy ocalili od zapomnienia grób ofiar dwóch epidemii cholery, które dotknęły tarnobrzeską społeczność w 1831 i 1873 roku. Takie choleryczne cmentarze znajdowały się niemal przy każdej wsi. Wiele nie jest pielęgnowanych, ani nawet upamiętnionych.

Bezimienna mogiła, o której powoli zapominano, a niektórzy w ogóle nie kojarzyli tego miejsca z pochówkiem, znajduje się na obrzeżu tarnobrzeskiego osiedla Sobów. W sosnowym lesie jeszcze jakiś czas temu stał drewniany krzyż, który ubodzy mieszkańcy wsi wznieśli ponad 150 lat temu dla swoich zmarłych bliskich. Ząb czasu jednak nadgryzł symbol zmartwychwstania. Pozostał podziemny grób z dziesiątkami szczątków ofiar epidemii.

Jacenty Zioło postanowił, że zmarłym należy się pamięć od przodków i ufundował metalowy krzyż i kamienną tablicę, na której dzięki pomocy byłego dyrektora miejscowej szkoły umieszczono nazwiska wszystkich zmarłych na cholerę osób. Odnalezienie imion, nazwisk oraz wieku zmarłych nie było łatwe, ale dzięki zachowanym księgom parafialnym, Jan Kwaśnik odszyfrował spisywane po łacinie zapisy.

– Najstarsza ofiara epidemii miała 68 lat, najmłodsza rok, a dwoje dzieci zmarło zaraz po urodzeniu – przyznaje Jacenty Zioło. – Tablica upamiętnia także żołnierzy Armii Czerwonej poległych w Sobowie oraz wszystkich mieszkańców Sobowa, którzy spoczywają na obczyźnie.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o