Uprawa thunbergii oskrzydlonej

Fot. Mat. prasowe

Thunbergia oskrzydlona, zwana także „czarnooką Zuzanną” jest idealnym pnączem do ozdoby balkonów i tarasów. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Pięknie pnie się po podporach, w naszych warunkach klimatycznych osiągając ok. 1,5 m wysokości.

Wybór i przygotowanie stanowiska do uprawy thunbergii oskrzydlonej

Thunbergia najczęściej wykorzystywana jest do ozdoby balkonów i tarasów. Jeśli zatem zamierzamy wykorzystać ją właśnie do tego celu, najlepiej posadzić ją pojedynczo w dużych pojemnikach. Podłoże do jej uprawy powinno być żyzne, wapienne, dobrze przepuszczające wodę. Thunbergia lubi stanowiska dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru.

Wysiew nasion
Thunbergię uprawiamy z nasion, które wysiewamy po 2-3 szt. w doniczce już w lutym lub marcu. Pojemniki z rozsadą należy przechowywać w ciepłej szklarni lub w dobrze nasłonecznionym miejscu w domu, najlepiej na parapecie okna. Kiedy siewki mają już po kilka liści właściwych, należy przesadzić je do większych doniczek. Gdy osiągną wysokość ok. 10 cm, uszczykujemy ich wierzchołki, aby pobudzić je do krzewienia się. Bardzo ważne jest to, aby od samego początku uprawy zapewnić thunbergii optymalne warunki rozwoju. W przypadku bowiem niedostatecznej ilości światła, zastosowania zbyt małych doniczek lub braku nawożenia, młode rośliny często tracą dole liście, co skutkuje potem nieestetycznym pustym miejscem u dołu thunbergii przesadzonej już do docelowego pojemnika. Mniej więcej w połowie maja, kiedy miną ostatnie przymrozki, po uprzednim zahartowaniu, możemy wysadzić sadzonki do ogrodu lub do skrzynek i pojemników na balkonie czy tarasie.

Pielęgnacja
Bardzo ważne jest to, aby zapewnić thunbergii podpory, po których będzie mogła się piąć, chyba że zdecydujemy się posadzić ją w zwisających pojemnikach, wówczas jej pędy będą swobodnie opadać w dół. Duże znaczenie dla powodzenia uprawy thunbergii ma także zapewnienie stałej wilgotności podłoża, roślina ta nie toleruje bowiem przesuszenia. W upalnie dni wymaga podlewania, nawet dwa razy dziennie. Aby intensywnie kwitła, ważne jest także regularne dostarczanie jej składników odżywczych. Latem i wiosną należy zasilać ją uniwersalnym preparatem do roślin kwitnących, mniej więcej raz na tydzień. W swoim środowisku naturalnym thunbergia jest rośliną wieloletnią, nie jest jednak mrozoodporna, dlatego w Polsce najczęściej uprawiana jest jako jednoroczna, chyba że możemy przechować ja do wiosny w pomieszczaniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 10ᵒC. Wiosną, zanim jeszcze rozpoczną wegetację, zimujące rośliny przycinamy i przesadzamy do świeżej ziemi. Na zewnątrz wystawiamy je po ostatnich wiosennych przymrozkach.

Więcej o uprawie thunbergii dowiesz się tutaj, a o nasionach tutaj.

Artykuł partnera