Uprawnienia emerytalne dla osób walczących o wolną Polskę

Okresy represji są uznawane w przebiegu zatrudnienia za okresy składkowe lub nieskładkowe - mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Osobom, które walczyły o suwerenną Polskę, przysługuje dziś szereg uprawnień emerytalnych.

– W systemie emerytalnym funkcjonują uprawnienia dla osób represjonowanych w okresie PRL. Za działalność równorzędną z działalnością kombatancką, uznaje się czynny udział w zbrojnym wystąpieniu w Poznaniu w czerwcu 1956 r. skutkujący – w wyniku działania wojska lub milicji – śmiercią lub uszczerbkiem na zdrowiu. Dotyczy to także udziału w wydarzeniach na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. zakończonego śmiercią, uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia na czas powyżej siedmiu dni – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rzeszowie.

Osoby z uprawnieniami kombatanckimi mają prawo do pobierania dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego, wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą. Nie można zapominać, że dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny przysługuje również wdowom lub wdowcom po kombatantach i innych osobach uprawnionych, którzy są emerytami lub rencistami.

Internowani i prześladowani
Osoby represjonowane w okresie PRL także mają uprawnienia emerytalne, choć innego rodzaju. Otóż, w myśl art. 6 i 7 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, okresy represji są uznawane w przebiegu zatrudnienia za okresy składkowe lub nieskładkowe.
Okresami składkowymi są okresy uwięzienia po 31 grudnia 1956 r. z powodów politycznych na mocy wyroku sądu lub bez niego, a także internowania w okresie stanu wojennego, ogłoszonego dekretem z dnia 12 grudnia 1981 r. Za okres składkowy uznawana jest również praca pomiędzy styczniem 1957 a kwietniem 1989 r. na rzecz nielegalnych w PRL organizacji politycznych i związków zawodowych.

Natomiast osobie, która wskutek represji politycznych nie mogła przed 4 czerwca 1989 r. normalnie pracować, ZUS zaliczy ten okres do stażu ubezpieczeniowego jako okres nieskładkowy, jednak w wymiarze nie większym niż 5 lat.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
zombiemeryt Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zombi
Gość
zombi

tak.Mozesz się zaliczać do grona wybrańcow.moze nawet zostanieszudekorowany .Posmiertnie.

emeryt
Gość
emeryt

A czy za napis protestacyjny w roku 1971 przeciw polityce owczesnego rzadu i partii zrobiony w gazetce sciennej w zakladzie pracy za co zostalem wyrzucony z pracy tez jestem zaliczany do osob z uprawnieniami kombatanckimi ?