Uratowali szkołę dla dzieci

Dzieci z “uratowanej” szkoły w Sołonce z uśmiechem przywitały nowy rok szkolny. Fot. Paweł Bialic

SOŁONKA. Podstawówka nie została zlikwidowana, bo stowarzyszenie i rodzice ją przejęli.

Szkoła Podstawowa w Sołonce nie została zlikwidowana, jak tego chciały władze gminy. Rodzice wzięli sprawę w swoje ręce, założyli stowarzyszenie i przejęli szkołę. Wczoraj w tej miejscowości uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny w placówce o nowej nazwie – Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym.

Władze gminy Lubenia jeszcze w ub. roku podjęły decyzję, że Szkoła Podstawowa w Sołonce musi być zlikwidowana. Powód: za mało uczniów. Wójt Adam Warzybok postawił też ultimatum, że jeżeli rodzice założą stowarzyszenie, to gmina użyczy im budynek na prowadzenie działalności oświatowej.

Tak też się stało, gdy 13 lipca ub. roku 39 osób z Sołonki i okolic powołało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”. Uzyskano pozytywną opinię Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i stowarzyszenie wpisano do ewidencji szkół jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki tej inicjatywie, wójt zgodził się na przekazanie budynku szkolnego i obiecał, że w ciągu roku przekaże po 6 tys. 500 zł na każdego ucznia i 360 zł miesięcznie na każdego przedszkolaka.

– To wielkie święto w Sołonce, uwieńczenie trudu, pracy i znoju wszystkich mieszkańców wsi – mówiła podczas rozpoczęcia roku szkolnego Bożena Bator, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”. – To był ogromny zryw społeczny. W czasie wakacji mieszkańcy w czynie społecznym wymalowali korytarze, klasy, wyremontowali stołówkę.

Materiały na remont zakupiono dzięki zebranym pieniądzom w kościele na niedzielnej tacy. W sumie pozyskano w ten sposób 4 tys. zł. Od podstaw wyposażono salę przedszkolną dla dzieci 3-4 letnich. Pomogli też miejscowi sponsorzy.

Jak poinformowała Urszula Witek, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Sołonce, do tej placówki będzie uczęszczać 17 przedszkolaków – 3 i 4-latków oraz 20 uczniów z klas I , III i IV. Klasy II nie będzie, bo dzieci będą dojeżdżać do Lubeni. Szkoła ta będzie niepubliczna, ale o uprawnieniach szkoły publicznej.

Mariusz Andres

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.