Uratowali szkołę dla dzieci

Dzieci z “uratowanej” szkoły w Sołonce z uśmiechem przywitały nowy rok szkolny. Fot. Paweł Bialic

SOŁONKA. Podstawówka nie została zlikwidowana, bo stowarzyszenie i rodzice ją przejęli.

Szkoła Podstawowa w Sołonce nie została zlikwidowana, jak tego chciały władze gminy. Rodzice wzięli sprawę w swoje ręce, założyli stowarzyszenie i przejęli szkołę. Wczoraj w tej miejscowości uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny w placówce o nowej nazwie – Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym.

Władze gminy Lubenia jeszcze w ub. roku podjęły decyzję, że Szkoła Podstawowa w Sołonce musi być zlikwidowana. Powód: za mało uczniów. Wójt Adam Warzybok postawił też ultimatum, że jeżeli rodzice założą stowarzyszenie, to gmina użyczy im budynek na prowadzenie działalności oświatowej.

Tak też się stało, gdy 13 lipca ub. roku 39 osób z Sołonki i okolic powołało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”. Uzyskano pozytywną opinię Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i stowarzyszenie wpisano do ewidencji szkół jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki tej inicjatywie, wójt zgodził się na przekazanie budynku szkolnego i obiecał, że w ciągu roku przekaże po 6 tys. 500 zł na każdego ucznia i 360 zł miesięcznie na każdego przedszkolaka.

– To wielkie święto w Sołonce, uwieńczenie trudu, pracy i znoju wszystkich mieszkańców wsi – mówiła podczas rozpoczęcia roku szkolnego Bożena Bator, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Sołonka “Solanka”. – To był ogromny zryw społeczny. W czasie wakacji mieszkańcy w czynie społecznym wymalowali korytarze, klasy, wyremontowali stołówkę.

Materiały na remont zakupiono dzięki zebranym pieniądzom w kościele na niedzielnej tacy. W sumie pozyskano w ten sposób 4 tys. zł. Od podstaw wyposażono salę przedszkolną dla dzieci 3-4 letnich. Pomogli też miejscowi sponsorzy.

Jak poinformowała Urszula Witek, dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Sołonce, do tej placówki będzie uczęszczać 17 przedszkolaków – 3 i 4-latków oraz 20 uczniów z klas I , III i IV. Klasy II nie będzie, bo dzieci będą dojeżdżać do Lubeni. Szkoła ta będzie niepubliczna, ale o uprawnieniach szkoły publicznej.

Mariusz Andres

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
romanmaniakrystynadominicandzitka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
roman
Gość
roman

takiego wójta kopnąłbym w d.upę ! :evil:

mania
Gość
mania

ludzie uratowali szkołe przed wójtem, który chciał ją zlikwidować- po co wam taki wójt? My cały czas musimy sie ratować przedprezydentami, premierami, burmistrzami, wójtami – władza deprawuje człowieka i odbiera rozum

krystyna
Gość
krystyna

Nalezy wznosic-nie burzyc to co zostalo zbydowane….
SZCZESC BOZE WSZYSTKIM,KTORZY POMOGLO I POMAGAJA!!!

dominican
Gość
dominican

POPIERAM W PEŁNI
władza w Polsce walczy ze szkołami, a takiego wójta to kopnąc w d-u-p-ę i wywalic na zbity pysk, bo co ta za wójt, który nie umie zorganizowaĆ edukacji w gminie, tylko likwiduje szkoły, ale jakiego sobie ludzie wybrali, takiego mają, może będą mądrzejści przy następnych wyborach..WÓJT DO DOMU

dzitka
Gość
dzitka

władza w Polsce walczy ze szkołami, a takiego wójta to kopnąc w d-u-p-ę i wywalic na zbity pysk, bo co ta za wójt, który nie umie zorganizowaĆ edukacji w gminie, tylko likwiduje szkoły, ale jakiego sobie ludzie wybrali, takiego mają, może będą mądrzejści przy następnych wyborach

pen
Gość
pen

To tylko pod rządami PO likwiduje się oswiate – WYBIERAC tylko PO z Palikotem – ciemnota zawita do naszych domów

henryk
Gość
henryk

wybierajcie tylko PO w wyborach to wnet analfabetyzm zagosci w polsce.