Urazy gałki ocznej

Fot. Anna Moraniec
Fot. Anna Moraniec

Silniejsze zranienia gałki ocznej mogą powodować pęknięcie naczyń tęczówki i naczyniówki, co może prowadzić do powstania krwotoków do wnętrza oka.

Do urazów gałki ocznej dochodzi przy różnego rodzaju pracach domowych lub budowlanych, przeważnie przez nieuwagę lub pośpiech. Niebezpieczne dla oczu są również strzelające korki od szampana, petardy, race, fajerwerki, zimne ognie…

– Najczęściej uszkodzenia dotykają ludzi młodych, dzieci i osób (głównie mężczyzn) w tzw. wieku produkcyjnym. Zdarzają się w okolicznościach najmniej spodziewanych i stanowią życiowy dramat; w jednej sekundzie takie osoby muszą zmienić swoje plany osobiste i zawodowe, a rokowania co do leczenia są zawsze niepewne. Jeżeli odpowiednie leczenie nie zostanie włączone w trybie natychmiastowym, mogą nawet stracić gałkę oczną – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Robert Rejdak, specjalista chorób oczu i chirurgii oka, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Katedry Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz konsultant i chirurg oka Oddziału Okulistyki WSS im. Chopina w Rzeszowie.

Urazy spowodowane są różnymi narzędziami, których fragmenty mogą pozostać na powierzchni gałki ocznej lub wbijają się głęboko i znajdowane są wewnątrz niej. Objawami takich urazów są: ból, światłowstręt, łzawienie, uczucie obecności ciała obcego w oku, a także utrata widzenia.

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia spojówki, rogówki, twardówki, soczewki, lub siatkówki. Silniejsze zranienia gałki ocznej mogą powodować pęknięcie naczyń tęczówki i naczyniówki, co może prowadzić do powstania krwotoków do wnętrza oka.

Powikłanie może być groźniejsze niż sam uraz
– Najcięższym powikłaniem gałki ocznej w przebiegu ran przebijających struktury oka – rogówki czy twardówki – jest zapalenie wnętrza gałki ocznej. Jest to stan chorobowy wynikający z infekcji bakteryjnej, który w przeciągu kilku godzin może zniszczyć nie tylko widzenie, ale i doprowadzić do utraty gałki ocznej. Stan zapalny spowodowany może być tym, że brudny materiał – gałąź, wiór czy metal – wnikając do struktur oka wprowadza doń bakterie, a oko to narząd w formie zamkniętej kapsuły, w której panują wręcz idealne warunki do jej rozwoju. Stan zapalny wynikający ze zranienia oka w trybie pilnym wymaga interwencji chirurgicznej z jednoczesnym podaniem antybiotyku.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments