Urlop rodzicielski będzie trwał rok

– Cieszymy się, podobnie jak tysiące innych rodziców, którzy wiedzą, jak cenny i niczym niezastąpiony jest czas spędzony z dzieckiem. Na rynek pracy zdążymy jeszcze wrócić, teraz najważniejsze jest bycie z córeczką – mówi Justyna Gęborys z Rzeszowa (na zdj. z mężem i córeczką). Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. “Matki I Kwartału” wygrały. Będą dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Pierwotnie prawo do dłuższych urlopów miało nie dotyczyć rodziców dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r. Matki i ojcowie dzieci urodzonych w tym okresie czuli się dyskryminowani tym przepisem i zainicjowali ruch “Matki I Kwartału”, którego determinacja przekonała rząd. W piątek zapadła decyzja, że prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

– To bardzo dobra wiadomości i bardzo się oboje z mężem cieszymy, że będziemy mieli możliwość spędzenia z córeczką Nikolą więcej czasu. To niczym niezastąpiony okres – mówi Justyna Gęborys z Rzeszowa, szczęśliwa młoda mama.

Pół roku dłużej z dzieckiem
Obecnie urlop macierzyński trwa 20 tygodni (a dodatkowy – cztery tygodnie) w przypadku urodzenia jednego dziecka lub od 31 do 37 tygodni w przypadku porodu mnogiego (w zależności od liczby dzieci). Ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego, gdy matka zrezygnuje z niego co najmniej po 14 tygodniach po porodzie – to się nie zmieni. Dodatkowy urlop, który obecnie trwa cztery tygodnie, zostanie wydłużony do sześciu, korzystać z niego będą mogli oboje rodzice na takich samych zasadach.

Obecnie przepisy gwarantują mężczyznom również prawo do dwutygodniowego urlopu ojcowskiego w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie może z niego skorzystać matka; jeśli nie wykorzysta go ojciec, urlop przepada.

Urlop rodzicielski, który ma przysługiwać ma równych prawach ojcu i matce, będzie nowością. Będzie można z niego skorzystać wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Ander Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ander
Gość
Ander

Na tym forum trudno znaleźć pochwałę dla rządu,a w tym przypadku aż by się prosiło.