Urlop wypoczynkowy, czy przymusowy?

Chińczycy z LiuGong witani byli w Stalowej Woli chlebem, solą i nawet ludowym tańcem, bo wytwórnię maszyn budowlanych mieli przenieść w XXI wiek. Czas zweryfikował nadzieje i euforia sprzed dwóch lat opadła. Fot. Jerzy Mielniczuk
Chińczycy z LiuGong witani byli w Stalowej Woli chlebem, solą i nawet ludowym tańcem, bo wytwórnię maszyn budowlanych mieli przenieść w XXI wiek. Czas zweryfikował nadzieje i euforia sprzed dwóch lat opadła. Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. Dość wyrzeczeń! Kadra zarządzająca firmą bierze wysokie wynagrodzenia i urlopy kiedy chce. Pracownicy biorą niskie wypłaty, a teraz będą mieli urlopy wypoczynkowe w terminie wymyślonym przez pracodawcę.

Związkowcy z LiuGong Machinery Poland sprowadzili do firmy Państwową Inspekcję Pracy. Część załogi zabolało, że należna jej premia została pomniejszona o koszty manipulacyjne. Większość oburza propozycja wykorzystywania urlopów wypoczynkowych w terminie wskazanym przez pracodawcę. Złożył ją chiński pracodawca, tłumacząc się przejściowymi trudnościami. Wszyscy czekają teraz na protokół pokontrolny.

Załoga LMP ma w pakiecie socjalnym zapisaną tzw. kartę hutnika, co skraca się do dodatkowej pensji raz w roku. To pozostałość po Hucie Stalowa Wola, która sprzedała chińskiemu inwestorowi część fabryki produkującą maszyny budowlane.

Urlopu dobrowolnie nie oddadzą
“Hutnik” był wypłacany w dwojaki sposób: w całości i na raty. Ci, którzy zgodzili się brać wypłatę w czterech ratach, zostali obarczeni opłatami manipulacyjnymi. W przypadku niektórych wysokość tych opłat doszła do 100 zł. Gdyby zarobki w LMP były godne Unii, pewnie każdy machnąłby na to ręką. Nie są i dlatego związkowcy poskarżyli się PIP, a ta sprawdza teraz, czy zagraniczny pracodawca nie oskubał pracowników.

Znacznie ciekawszy jest problem urlopów wypoczynkowych. LMP ma kłopot ze zbyciem wyprodukowanych w Stalowej Woli spycharek i ładowarek. Co jakiś czas zarządza więc przestoje. To daje oszczędności chociażby na energii. Pozostają nie mniejsze koszty osobowe i teraz pracodawca zaproponował, by pracownicy podczas przestojów wykorzystywali swoje urlopy wypoczynkowe. Najbliższy taki przestój dwutygodniowy planowany jest na grudzień. Narciarze mogą być zadowoleni, ale nie wszyscy są fanami białego szaleństwa. – Nazywając rzecz po imieniu, Chińczycy chcą, aby pracownicy zrzekli się prawa do urlopu na rzecz firmy – mówi Henryk Szostak, szef MOZ “S” HSW. Yubo Hou, wicedyrektor LMP tłumaczy, że w firmie prawa pracownicze są przestrzegane, ale teraz kryzys ją przydusza i załoga powinna to zrozumieć.

LMP chce, a inni już dawno zawładnęli cudzymi urlopami
Załoga już raz taką sytuację rozumiała. To było za czasów HSW, kiedy nie tylko rezygnowała z urlopów, ale też części wynagrodzenia. Dzięki tamtym wyrzeczeniom produkcja maszyn budowlanych została w Stalowej Woli utrzymana. Co z tego, skoro maszyny się nie sprzedają i pracownicy, którzy nie mają na to najmniejszego wpływu, znów są proszeni o wyrozumiałość. Gdy związkowcy LMP poskarżyli się PIP, podniosły się głosy z ościennych zakładów. W nich od dłuższego już czasu pracodawca z góry narzuca terminy urlopów wypoczynkowych. Nikt się nie skarżył, bo to firmy z niemieckim kapitałem i nie ma w nich związków.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mon
mon
7 lat temu

wszystko kupują a nas niszczą niedługo chiny wykupią nas za złotówke kurwy zóte

lolo
lolo
7 lat temu

PAN PAN ZOLTEK!!!!!!

Leo
Leo
7 lat temu

Sprzedaż chińczykom Stalowej Woli to rozbój w biały dzień. Tych urzędników trzeba ujawnić z nazwiska i pod sąd dla przykładu .

dupa
dupa
7 lat temu

„ola”BOGA jakaś ty głupia bździągwo szowinistyczna !

max
max
7 lat temu

uważam że to niesprawiedliwe że muszą tańczyć do chińskiej melodii! Powinny ulec likwidacji jak inne nierentowne przedsiębiorstwa.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

ja się nie dziwię – pamiętam w latach 70-tych ubiegłego wieku było 23 huty – teraz jest holding Polskie huty stali SA- skupiający 4 huty- mają 70 % rynku w kraju – inne przeszły w obce ręce lub uległy likwidacji – podobnie inne zakłady przeszły w ręce korporacji międzynarodowych które są ponad narodowe i w powiązaniu z kapitałem bankowym pociągają za sznurki – 7 miliardów ludzi musi tańczyć tak jak oni zagrają i podobnie jest u nas ; muszą tańczyć do chińskiej melodii wygrywanej na bianzhongu bo jak nie to brama szeroko otwarta.

Midawy
Midawy
7 lat temu

Żółtki atakują na dwunastej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!OGNIA W NICH !!!!!!!!!!!

hijena
hijena
7 lat temu

Własnie, co robią związkowcy?Czy tych Kitajców nie obowiązuje polski Kodks Pracy?

ola
ola
7 lat temu

J**ać związkowców. do roboty nieroby. Komuna się skończyła.

wiktor
wiktor
7 lat temu

Chińczycy , Koreańczycy , ch…j wie kto jeszcze – a gdzie POLACY!?