Urząd reklamował prywatną firmę na swojej stronie

Jeszcze w czwartek przed południem na stronie internetowej Urzędu Miasta w Jarosławiu widniała reklama pewnej koreańskiej firmy motoryzacyjnej. Szybko została jednak usunięta. Fot. www.jaroslaw.pl
Jeszcze w czwartek przed południem na stronie internetowej Urzędu Miasta w Jarosławiu widniała reklama pewnej koreańskiej firmy motoryzacyjnej. Szybko została jednak usunięta. Fot. www.jaroslaw.pl

JAROSŁAW. – To był błąd naszego pracownika – stwierdził przedstawiciel Urzędu Miasta w Jarosławiu. – Nie możemy zamieszczać takich ogłoszeń w Internecie. 

– Zajrzałem na oficjalną stronę internetową Urzędu Miasta w Jarosławiu, a tam znalazłem… reklamę weekendowych dni otwartych salonu pewnej firmy motoryzacyjnej – doniósł nam Czytelnik.  – To co, władze gminy mogą zarabiać na ogłoszeniach komercyjnych firm? Czy to jest dopuszczalne?

Sprawdziliśmy stronę internetową Urzędu Miasta w Jarosławiu. W czwartek przed południem jeszcze można było zobaczyć reklamę jednej z koreańskich firm motoryzacyjnych. Po godzinie 12 zniknęła. Próbowaliśmy wyjaśnić, czy przepisy ustawy o samorządzie terytorialnym zezwalają na umieszczanie reklam prywatnych firm na stronach internetowych gmin. Jednak na ten temat nie uzyskaliśmy odpowiedzi ani w Najwyższej Izbie Kontroli, ani w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie dowiedzieliśmy się, że wojewoda takimi sprawami się nie zajmuje, bo to nie jego kompetencje.

Jedynie w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Rzeszowie powiadomiono nas, że samorządy nie mogą na stronach internetowych reklamować prywatnych firm. Tam też jednak nie wskazano nam przepisów, które zezwalałyby na umieszczanie komercyjnych reklam na stronach internetowych urzędów miast i gmin.

Sprawę bliżej wyjaśnił nam rzecznik prezydenta Przemyśla. – Mieliśmy prośby od firm zewnętrznych i przedsiębiorstw, żeby na stronie internetowej urzędu zamieścić ich reklamy, ale nigdy nie wyraziliśmy na to zgody – poinformował nas Rafał Porada, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla. – Wprawdzie nie ma przeciwwskazań prawnych na umieszczanie takich reklam, ale to konkretny urząd gminy o tym decyduje. Nasze władze są temu przeciwne.

Skoro w innych miastach urzędy samorządowe nie reklamują firm prywatnych na stronach internetowych, to dlaczego doszło do takiej sytuacji w Jarosławiu?

– To był błąd pracownika i nie zwrócił uwagi na treść ogłoszenia – powiedział Tomasz Strzębała, kierownik Biura Informacji i Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta w Jarosławiu. – Usunęliśmy reklamę ze strony urzędu. Zresztą była ona umieszczona w zapowiedziach imprez. My nie przyjmujemy reklam firm komercyjnych. Pracownik został o tym powiadomiony.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
eddy123
eddy123
2 lat temu

No popatrz pan, jak miasto reklamuje polską firmę to zaraz się znajdzie uprzejmy czytelnik, ale jak miasto reklamuję zagraniczną firmę np. Facebook, to nikt na to uwagi nie zwraca :D