Urządzamy przydomowy ogród

Efektownie prezentujący się ogród jest niewątpliwie wizytówką domu, ale zanim będziemy mogli cieszyć się jego pięknem, najpierw musimy go urządzić. Zaczynamy od przygotowania podłoża, następnie przechodzimy do rozmieszczenia roślin, które chcemy wysiać lub wysadzić. Przystąpienie do tych prac wymaga od nas sporej wiedzy, dlatego też we współpracy z naszym ekspertem przygotowaliśmy szereg cennych porad i wskazówek, które ułatwią Państwu zadanie.

Urządzanie ogrodu zaczynamy od przygotowania podłoża (pamiętajmy, że prace agrotechniczne zależą od stanu terenu, na którym chcemy go założyć). – Jeżeli działka jest nierówna i brakuje na niej ziemi lub jest ona gorszej jakości, nawozimy ją ziemią urodzajną i plantujemy teren działki (wyrównujemy całą powierzchnię), nadając jej pożądane ukształtowanie – podpowiada Monika Margańska z Centrum Ogrodniczego “Zielony Klomb”. – Jeżeli nawozimy znaczne ilości ziemi, zwłaszcza kiedy kształtujemy skarpy, zanim przystąpimy do zakładania ogrodu, ziemia powinna się uleżeć (najlepiej przez zimę). Jeżeli natomiast działkę porastały uciążliwe chwasty wieloletnie, np. perz, mniszek, ostrożeń, łopian, chrzan, przed nawiezieniem ziemi opryskujemy powierzchnię działki herbicydem.

Po wyplantowaniu świeżo nawiezionej ziemi odczekujemy kilka tygodni (w zależności od pory roku i pogody), jeżeli pojawią się kolejne chwasty, oprysk powtarzamy.

Po około 2 tygodniach możemy zająć się urządzaniem ogrodu. – W tym celu wytyczamy w terenie miejsca na wypoczynek, plac zabaw, oczko wodne, ścieżki, rabaty zgodnie z przygotowanym przez nas planem – wyjaśnia ekspert. – Następnie wykonujemy wszystkie prace budowlane: układamy ścieżki, place, schody ogrodowe, budujemy oczko wodne, montujemy altanę, urządzenia zabawowe na placu zabaw.

Nasadzamy rośliny

Kolejnym etapem w urządzeniu ogrodu są nasadzenia roślin. W tym celu najpierw spulchniamy powierzchnię ziemi glebogryzarką i wyrównujemy grabiami teren pod nasadzenia. Następnie rozmieszczamy sadzonki roślin (zakupione rośliny najpierw ustawić w donicach w wytyczonych miejscach, sprawdzając, czy rabata ma tak właśnie wyglądać, a po dokonaniu korekt przystąpić do sadzenia). – Sadzonki sadzimy w dołkach mniej więcej o połowę większych niż bryła korzeniowa rośliny, na tej samej głębokości, na jakiej rosły w szkółce lub co najwyżej do 5 cm głębiej – podpowiada ekspert. –  Do dołka wrzucamy, w zależności od wielkości i rodzaju rośliny, od 5 do 10-15 litrów ziemi urodzajnej właściwej do wymagań rośliny. Udeptujemy powierzchnię i obficie podlewamy.

Rabaty możemy wysypać korą, żwirem, keramzytem lub wiórkami ozdobnymi. Pod ściółką możemy rozłożyć agrowłókninę.

Po wykonaniu nasadzeń przystępujemy do ostatniego etapu urządzania ogrodu, czyli zakładania trawnika. – W tym celu ziemię pod darń dokładnie wyrównujemy, rozsiewamy nawóz, grabkami mieszamy go z ziemią, wałujemy, równomiernie siejemy nasiona traw, a następnie rozsypujemy warstwę ziemi urodzajnej i jeszcze raz wałujemy powierzchnię przyszłego trawnika – mówi Monika Margańska. – W kolejnych dniach roślin i trawnik codziennie podlewamy, tak aby się przyjęły.

Wybieramy rośliny do naszego ogrodu

Musimy pamiętać że roślina to żywy organizm, który musi mieć zapewnione optymalne warunki wzrostu, żeby zdrowo i ładnie wyglądać. – Przy wyborze roślin musimy kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę to, czy dana roślina będzie miała właściwe warunki do wzrostu, czy zapewnimy jej odpowiednią ilość wody, kwasowość i przepuszczalność gleby, odpowiednie osłonięcie od mroźnych wiatrów – podpowiada ekspert. – Jeżeli w ogrodzie mamy trudne warunki, może powinniśmy zrezygnować z roślin o bardzo atrakcyjnym wyglądzie, ale wymagających dobrych warunków, na rzecz tych skromniejszych, ale odpornych. Zaoszczędzimy w ten sposób nie tylko pieniądze, ale także nie będziemy mieć poczucia rozczarowania i zawodu.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments