Urzędnicy sprawdzą opłaty za przedszkola

Jeżeli rodzice stwierdzą nieprawidłowości przy ustalaniu opłat za pobyt dziecka w przedszkolu, to w tej sprawie mogą interweniować w Federacji Konsumnetów .

PODKARPACIE. Rodzice mogą zgłaszać nieprawidłowości do Federacji Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada sygnały w sprawie opłat za przedszkola publiczne. Do podobnej instytucji, Federacji Konsumentów,  rodzice mogą zgłaszać wszystkie nieprawidłowości dotyczące umów zawartych między nimi, a przedszkolami.

Jeżeli będą podstawy, to UOKiK rozpocznie postępowanie wyjaśniające i będzie interweniować tylko wtedy, gdy gmina nadużyje pozycji dominującej. Urząd Ochrony Konkurencji ma kompetencje do badania wzoru umów, jakie przedszkola zawierają z rodzicami. Zdaniem przedstawicieli tego urzędu, rodzice powinni przede wszystkim skorzystać z możliwości zaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały rady gminy wprowadzającej bezprawne ich zdaniem opłaty.

– Z analiz prawnych przeprowadzonych przez nas, wynika, że przypadku opłat w przedszkolach będą mieć zastosowanie przepisy dwóch ustaw – Ustawy o samorządzie gminnym oraz Ustawy o systemie oświaty – poinformował Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.- Ta ostatnia daje możliwość pobierania opłat przedszkolom publicznym za zajęcia powyżej ustawowych 5 godzin. Na podstawie przepisów o samorządzie gminnym, wojewodowie mają możliwość w trybie nadzoru kontroli działań gminy, które narzuciły takie opłaty. Niezależnie od tego ustawa daje możliwość podjęcia interwencji przez samych zainteresowanych – rodziców.

Co ważne rodzice mogą działać niezależnie od kontroli wojewodów, którzy sprawdzają uchwały organów samorządu. Każdy bowiem kogo interes prawny lub uprawnienia zostały naruszone, może zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego. Tak więc rodzice, gdy uważają, że gmina pobiera bezprawnie opłaty za pobyt dziecka  w przedszkolu, mogą zgłosić to do Federacji Konsumentów. Wystarczy zadzwonić pod ogólnopolski bezpłatny numer telefonu: 800-007-707.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments