Urzędnicy w końcu dogadali się z Autosanem

Urzędnicy miejscy najpierw chcą szybszej dostawy do Rzeszowa kolejnej partii nowoczesnych autobusów wyprodukowanych przez sanocki Autosan, a potem zwlekają z ich odbiorem. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Nowe autobusy, na życzenie urzędników miejskich, zostały wyprodukowane szybciej przez sanocki Autosan. Niestety, pojawił się problem z ich odbiorem.

– Autosan poważnie potraktował prośby zgłaszane przez Rzeszów i kolejne 12 autobusów (z 20 zamówionych – przyp. red.) przygotował do odbioru wcześniej niż to wynika z warunków zapisanych w kontrakcie – informował w pierwszej połowie maja Sanocki Autosan. Przez to, że władzom Rzeszowa nie śpieszyło się do odbioru nowych autobusów, firma stanęła przed poważnym problemem finansowym. W końcu udało się dogadać.

Nowoczesne, pomarańczowo-srebrne autobusy (Sancity 10LF) są wynikiem realizacji kontraktu zawartego z Zarządem Transportu Miejskiego w Rzeszowie na dostawę 20 sztuk autobusów przeznaczonych do komunikacji miejskiej. Pierwsze osiem sztuk od paru miesięcy jeździ po Rzeszowie. Urzędnikom miejskim zależało na tym, aby pozostała partia autobusów do miasta trafiła w szybszym terminie. Chcieli, aby firma przyśpieszyła produkcję, a termin wykonania usługi przesunęła z lipca na koniec marca. Tak też się stało.

– Autobusy stoją i czekają – gotowe do wyjazdu na ulice i świadczenia usług, do jakich są przeznaczone. Żal patrzeć mając świadomość, że już teraz mogłyby dobrze służyć mieszkańcom Rzeszowa, poprawić ich komfort podróżowania (wyposażone m.in. w klimatyzację – przyp. red.), a my moglibyśmy stabilnie realizować posiadane zamówienia – ubolewał Autosan.

Jest przełom
Niestety, spółka nie mogła pojazdów dostarczyć wcześniej, bo urzędnikom miejskim do odbioru po prostu się nie spieszyło. – Zamrożone środki blokują naszą płynność finansową, a to z kolei prowadzi do powstawania trudności w bieżącym, normalnym funkcjonowaniu firmy – informował Autosan.

Zaledwie kilka dni temu firmie udało się dogadać z Rzeszowem, który w przeciągu kilku najbliższych dni ma odebrać część autobusów. – To dobra informacja dla Autosanu. Byliśmy gotowi do wcześniejszego przekazania autobusów. Liczyliśmy, że pierwsza partia siedmiu autobusów będzie przekazana jeszcze w kwietniu – mówi Stanisław Łopatowski, dyrektor handlowy Autosanu w rozmowie z portalem isanok.pl. – Jest to bardzo duża kwota, przewyższająca 9 mln zł, wobec tego zostanie rozdysponowana na zaspokojenie wszelkich potrzeb załogi, zakupów czy do realizacji pozostałych kontraktów – wyjaśnia.

20 autobusów, które wyprodukował Autosan, będzie kosztowało miasto w sumie 15,3 mln zł. 75 proc. kwoty będzie dofinansowane ze środków unijnych w ramach tzw. dużego programu transportowego wartego przeszło 400 mln zł.

Ewelina Nawrot

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
esquePan Samochodzikkibic stalirafteż ulubieniec Michała B. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
esque
Gość
esque

te autosany to porazka. zwlaszcza w srodku. strasznie to jakies toporne. ci ktorzy na sile twierdza ze sa lepsze od nowych mercedesow chyba mowia tak jedynie z czystej przekory.
kierowcy mpk tez na nie narzekaja

Pan Samochodzik
Gość
Pan Samochodzik

RZESZÓW o nic nie prosił, Autosan chce tylko upchnąć swoje autobusy i wziąć za nie kase, wcześniej niż zaplanowane w umowie. Ot, cała prawda

kibic stali
Gość
kibic stali

bardzo ładne te autosany ładniejsze niż mercedesy nie wiem po co dawaili zarobić niemcom zamiast kupić 50 autosanów

raf
Gość
raf

765 tys za sztukę ? Ożeszty

też ulubieniec Michała B.
Gość
też ulubieniec Michała B.

A związki zawodowe MPK znowu przesrały temat? Panie Białogłowski jak to się stało?! Może znowu jakaś pikieta, flagi, strachy na lachy…itp.??? Żenada i wstyd, że stolica województwa tak potraktowała rodzimą, naszą polską firmę z takimi tradycjami jaką jest AUTOSAN