Urzędnicy z ratusza chcą pomalować miasto w 3D

Jak wyglądają malowidła w trójwymiarze, które mogą pojawić się w Rzeszowie? W krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła powstaje trójwymiarowe graffiti autorstwa Ryszarda „Ryha” Paprockiego (na zdjęciu). Malowidło zatytułowane “UnderGlass” będzie zlokalizowane na posadzce w klatce schodów ruchomych łączących krośnieński Rynek z dolną częścią miasta. Fot. Damian Krzanowski

RZESZÓW. Miał być tylko mural na ścianie jednej z kamienic, teraz pomysłów jest więcej.

Olbrzymie malowidło w na płycie Rynku ilustrujące trasę turystyczną, rwący strumień zmieniający się w wodospad na ścieżce na bulwarach i kolejne dzieła na ul. 3 Maja, al. Pod Kasztanami i w okolicach budowanej fontanny multimedialnej. Takie pomysły na upiększenie miasta mają urzędnicy. A wszystkie są w trójwymiarze.

Pomysł z muralem, czyli malowidłem, które tworzy się np. na ścianie budynku, kiełkował w ratuszu już od kilku miesięcy. Początkowo takie dzieło, w zamyśle urzędników – zegar słoneczny miał przysłonić niezagospodarowaną ścianę widniejącą nieopodal ratusza (należy do sąsiadującego z nim budynku). Z pomysłu namalowania zegara ostatecznie zrezygnowano, choć malowidło tak czy owak ma powstać. Nad jego tematyką głowią się obecnie urzędnicy.

Na tym jednak nie koniec. Skoro mowa już o jednym muralu, czemuż by nie pójść za ciosem i nie stworzyć od razu jeszcze kilku malowideł w trójwymiarze? Z takim zamiarem nosi się obecnie ratusz, który przygotował nawet dwie koncepcje tematyki dzieł. Na płycie Rynku mogłaby zatem powstać ogromna (namalowana oczywiście) wyrwa, która odsłaniałaby trasę turystyczną. Z kolei na jednej z alejek na bulwarach kolejna, ukazująca tym razem rwący, zmieniający się w wodospad strumień. Co przedstawiałyby pozostałe malowidła, na razie jeszcze nie wiadomo.

Zanim pomysł zostanie wcielony w życie, upłynie jeszcze jednak dużo czasu, bo najpierw trzeba znaleźć osobę, która podjęłaby się wykonania takiego dzieła, a takich artystów nie ma w Polsce wielu.  Niebagatelny jest również koszt i trwałość dzieła.

Katarzyna Szczyrek

do “Urzędnicy z ratusza chcą pomalować miasto w 3D”

  1. clonx

    świetna sprawa tylko czy malowidła będą trwałe………

  2. mamnick

    NIGDY!Sztuka ulicy to sztuka ulicy

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.