Urzędnik z łapówką dostał jubileuszową nagrodę

Opr. graficzne: Super Nowości

KRAJ, PODKARPACIE. Nie dość, że go nie zwolnili z urzędu, to jeszcze ma dostać 6 tys. zł.

Biorą m.in. urzędnicy, lekarze, a tak prawdą mówiąc popularne jest powiedzenie, że tylko ryba nie bierze. I wiele w tym prawdy. Niedawno policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zakończyli śledztwo przeciwko osobom, które załatwiały prawo jazdy za pieniądze. W sprawę zamieszanych jest grubo ponad 100 osób. Ciekawiej jest np. w takim województwie opolskim. Tam pracownik starostwa w jednej z miejscowości, podejrzany o przyjęcie 10 tys. zł łapówki jeszcze dostał… nagrodę jubileuszową.

Urzędnik za wydawanie odpowiednich decyzji miał przyjąć łapówkę. Trafił do aresztu, ale nie został zwolniony dyscyplinarnie, bo w starostwie nie wiedzieli, w którym areszcie przebywa. Po ponad miesięcznym pobycie na państwowym wikcie wspomniany urzędnik wyszedł na wolność i natychmiast poszedł na zwolnienie chorobowe. Ten sam urzędnik miał przepracowane 35 lat więc zgodnie z przepisami przysługiwała mu nagroda jubileuszowa w wysokości 200 proc. jego wynagrodzenia. Tak więc urzędnik ma się dobrze i jeszcze wzbogacił się o 6 tys. zł.

3 tys. zł za zdany egzamin na prawo jazdy

Na Podkarpaciu mamy też swoich „łapówkarzy” np. lekarka z Mielca brała 100 zł za wypisywanie zwolnienia lekarskiego. W latach 2003-2011 w pracownik przedsiębiorstwa zajmującego się poszukiwaniem złóż gazu łupkowego i ropy naftowej przyjął łącznie aż 780 ty. zł za udzielanie rentownych zleceń. A niedawno podkarpaccy policjanci rozpracowali grupę, która załatwiała egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy za łapówki w wysokości około 3 tys. zł.

Można uniknąć kary za wręczenie łapówki

Z najnowszych statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że w 2011 r. wszczęto 5652 postępowań karnych w sprawach o przestępstwa korupcyjne. Najczęściej spotykanymi działaniami o charakterze korupcyjnym są: przekupstwo, płatna protekcja, nieprawidłowości dot. zamówień publicznych, kontraktów, koncesji czy decyzji sądów lub nepotyzm i kumoterstwo. Według policyjnych statystyk do korupcji najczęściej dochodzi w miastach o wielkości od 50 do 100 tys. mieszkańców oraz w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Najmniej korupcji jest na wsiach. Jak wygląda statystyczna osoba podejrzana o korupcję? To mężczyzna, który ma ponad 30 lat i jest legalnie zatrudniony.

Co ważne istnieje możliwość uniknięcia kary przez osobę dającą łapówkę. Musi ona jednak wykazać skruchę, zawiadomić policję, prokuraturę lub CBA, a następnie ujawnić wszystkie okoliczności przestępstwa zanim wspomniane służby dowiedzą się pierwsze o wręczeniu łapówki.

Jeśli wiesz coś o korupcji poinformuj Wydział do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – (17) 858 29 44.

***

Korupcja to rak toczący polskie państwo od wielu lat i często walka z wiatrakami. Na pocieszenie pozostaje fakt, że jeśli chodzi o korupcję plasujemy się w środku światowej stawki. Lepiej u nas niż w Somalii, ale daleko nam do Nowej Zelandii, Finlandii, Danii i Szwecji. Czas to zmienić.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
OLo80
OLo80
9 lat temu

Maria R. (katechetka) z UM też lubi łapóweczki

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

to są te standardy światowe- kto na piedestale to tylko szelest mamony słyszy no i bierze nie ?

wiesiek
wiesiek
9 lat temu

Kiedyś w uświadamiał mnie jeden mecenas dał mi napiwek dość znaczny.Byłem trochę oburzony na wysokość za maleńką drobnostkę z mojej strony.Uświadomił mnie że to nie jest łapówka napiwek tylko to nazywa się coś za coś