Urzędników jest za dużo, a zarobki mają różne

Premier Donald Tusk

GDAŃSK. Premier Tusk o polskiej biurokracji

Premier Donald Tusk, pytany na konferencji w Gdańsku, ile zarabiają urzędnicy w Polsce, odpowiedział: – Pytanie mnie o to, czy ja wiem, ile zarabia urzędnik, wprawia mnie w zdumienie, bo ja jestem urzędnikiem. Zarabiają różnie, od bardzo niskich po całkiem godziwe pensje.

– Na temat urzędników mam zdanie wyrobione, są słabo pracujący, markujący robotę, ale są także świetni i bardzo oddani pracy – mówił premier. – Jestem ostatnią osobą, którą pozwoliłaby sobie na obrażenie urzędników, bo to jest moje środowisko – dodał.

Przyznał, że przygniatająca większość urzędników zarabia “tak sobie”, dlatego wymagania wobec tych, którzy zarabiają mało, nie mogą być zbyt duże.

– Nic mnie nie usprawiedliwia – mówi premier

Tusk w ostatnich swoich publicznych wypowiedziach podkreślał, że nie tylko nie udało mu się ograniczyć zatrudnienia w administracji, lecz faktycznie biurokracja się rozrosła. W sobotnim programie “Śniadanie mistrzów” w TVN 24 powiedział: – Nic mnie nie usprawiedliwia. Nie ostatecznie, ale przegrałem. Porażka jest bezdyskusyjna, w większości przypadków moi ministrowie – i ja także – wykazali za małą determinacją.

Mniej urzędników, ale lepiej opłacanych

W Gdańsku premier wskazał, że urzędnicy od kilku lat mają zamrożone płace, a ustawa i redukcja zatrudnienia w administracji o 20 proc. miała dać efekt zwiększenia zarobków urzędników. Premier wyjaśnił na czym polegała idea, która przyświecała ustawie, którą do Trybunału Konstytucyjnego odesłał Bronisław Komorowski. – Mniejsza liczba urzędników, ale lepiej opłacanych – taka była idea, ja od niej nie odstąpię – zaznaczył szef rządu.

Trybunał Konstytucyjny 10 maja zajmie się wnioskiem prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją kilku przepisów ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji państwowej, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników w latach 2011-13.

PAP, kp

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments