Urzędy będą pracowały dłużej

Marszałek Mirosław Karapyta wyraził zgodę, by Urząd Marszałkowski pracował w poniedziałki do godz. 18. Józef Jodłowski, starosta rzeszowski ostateczną decyzję podejmie po 15 stycznia. Fot. Wojciech Preisner i Paweł Bialic

PODKARPACIE. Już dziś wiadomo, że Urząd Marszałkowski będzie otwarty dłużej, starostwo podejmie decyzje w połowie stycznia.

Nasza akcja „Zmieńmy godziny pracy urzędników” przynosi oczekiwany skutek. W najważniejszych urzędach w regionie trwają gorące dyskusje nad wydłużeniem godzin pracy tak, by mieszkańcy Podkarpacia mieli do nich ułatwiony dostęp. Wywalczyliśmy już pierwsze zmiany.

Kilka tygodni temu na łamach Super Nowości zapoczątkowaliśmy akcję mającą na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do urzędów. – Nie mamy możliwości załatwienia podstawowych spraw – skarżyli się nam mieszkańcy Podkarpacia. – Godziny ich pracy nie są w żadnym wypadku dostosowane do petentów. Gdy my kończymy pracę, urzędników już nie ma, a nam pozostaje pocałować klamkę i… załatwić sobie urlop.
Postanowiliśmy zadziałać. Stosowne oświadczenia w których proponowaliśmy, by przynajmniej raz w tygodniu urzędy przyjmowały klientów dłużej trafiły do rąk szefów najważniejszych urzędów w regionie.

Marszałek jest “za”, starostwo decyzje podejmie w połowie stycznia
– Jest propozycja, by wydłużyć godziny pracy urzędu Marszałkowskiego w poniedziałki do godz. 18 – mówi Tomasz Ciechanowski, dyrektor Departamentu Organizacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. – Dokumenty są już przygotowane, w tym zakresie. Zmiana wymaga jednak czasu, bo trzeba ją skonsultować ze związkami zawodowymi. Pozostaje jeszcze kwestia wdrożenia i wejścia w życie. Jeżeli z czasem stwierdzimy potrzebę wydłużenia godzin pracy do godz. 19, pan marszałek również ją rozważy.

W starostwie na ostateczną decyzję trzeba jeszcze poczekać do ok. 15 stycznia. – Trwają szczegółowe analizy. W połowie stycznia będę zatwierdzał budżet i wtedy będę mógł zastanowić się nad tą kwestią – potwierdził nam w rozmowie telefonicznej Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski. – Zajmujemy czwarte piętro budynku Urzędu Wojewódzkiego, którego on jest właścicielem  i dłuższa praca, gdy UW już nie pracuje jest problematyczna. Trzeba zastanowić się jak tą sprawę rozwiązać, bo choć niektóre pokoje UW są zabezpieczone, będzie do nich bezpośredni dostęp. W grę wchodzą również dodatkowe koszta.

Izba Skarbowa nie widzi konieczności wydłużania godzin – Jeden dzień w tygodniu pracujemy do godz. 18. – mówi Wiesław Kuśnierz, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie- Robiliśmy analizę i okazuje się, że jest to wystarczające dla naszych klientów. Pytałem również naczelników, którzy wyrazili podobną opinię. Po godz. 17 przychodzą do urzędów pojedyncze osoby. Godzina 18 w zupełności wystarcza.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Iga
Iga
7 lat temu

Decyzje starostwa – zawsze jedyne i słuszne. Przy nich nawet prawa fizyki nic nie znaczą…

Pietia
Pietia
9 lat temu

załatwiliśmy…pieprzenie…ja tam po południu wole siedzieć z nogami na stole niż włóczyć się po urzędach i patrzeć na twarze zniechęconych urzędników…

rysiek
rysiek
9 lat temu

za takie poświęcenie urzędnicy powinni dostać 500 podwyżki !
albo ‚delegacja’ do kazachstanu – na koszt podatnika