Urzędy pracy podzielą bezrobotnych na 3 kategorie?

Przypisanie bezrobotnego do jednej z trzech kategorii odbywałoby się już przy rejestracji. Fot. Wit Hadło

Duży odsetek zarejestrowanych w urzędach pracy stanowią osoby zupełnie niezainteresowane podjęciem pracy.

Nie każdy bezrobotny jest taki sam – do takiego wniosku doszło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które zamierza wprowadzić system profilowania zarejestrowanych w urzędach pracy. Ma on polegać na stworzeniu 3 grup bezrobotnych i dostosowanie działań urzędników do każdej z nich osobno. Podobne rozwiązanie wprowadzono w 2005 roku w Niemczech.

W pierwszej znalazłyby się osoby dobrze przygotowane i zmotywowane do podjęcia pracy. Drugą stanowiliby bezrobotni z obniżoną motywacją, którzy wymagają szkoleń lub stażu. W trzeciej znalazłyby się natomiast osoby trwale wykluczone z rynku pracy, przyzwyczajone do życia z pomocy społecznej. Przypisanie do kategorii odbywałoby się już przy rejestracji, w której uczestniczyłby również doradca zawodowy.

Co na to urzędnicy? – Uważam, że pomysł jest raczej dobry, gdyż większość osób rejestruje się tylko po to, by być zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego – mówi Urszula Bociek, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Szkoleń w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. – Z drugiej strony jest też wiele bezrobotnych, którzy chętnie uczestniczą w procesie aktywizacji, przeglądają oferty pracy, pytają o szkolenia, staże, chętnie uczestniczą w spotkaniach z pracodawcami organizowanymi przez tutejszy urząd – dodaje.

Podobnego zdania jest Dorota Jędrzejewska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej w PUP w Nisku, który od dłuższego czasu odnotowuje największą stopę bezrobocia na Podkarpaciu. – Jest potrzeba segmentacji bezrobotnych pod kątem doboru działań, bo każda z tych grup wymaga innego podejścia. To pomogłoby urzędowi bardziej elastycznie reagować – mówi urzędniczka.

Wszyscy pracownicy urzędów pracy podkreślają, że duży odsetek wśród bezrobotnych stanowią osoby zarejestrowane tylko w celu ubezpieczenia społecznego, zupełnie niezainteresowane podjęciem pracy. Na bazie obecnych przepisów przysługuje im dokładnie taka sama pomoc jak osobom żywo zainteresowanych powrotem na rynek pracy.

MPiPS chce również doprowadzić do ścisłej współpracy urzędów pracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Poza określonymi funduszami na działania, mają one otrzymywać premie za efektywność, czyli za liczbę zaktywizowanych oraz ich okres pracy. Województwo Podkarpackie będzie jednym z trzech pierwszych, które wezmą udział w tym pilotażowym programie.

Arkadiusz Rogowski

11
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
~Edmundzgrzyt~qrwaszmatoyebanarobol bez domugość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
~Edmund
Gość
~Edmund

robolu bez domu…słaba prowokacja:)

zgrzyt
Gość
zgrzyt

Wielki szacun dla robola bez domu. Tak samo jak Ty, postępuje nasze państwo. Zresztą same super wpisy. Od rozwiniętej gospodarki kapitalistycznej przechodzimy do zbieractwa.

~qrwaszmatoyebana
Gość
~qrwaszmatoyebana

Takie rozwiazania mozna wprowadzac w krajach dobrze rozwinietych gdzie jest małe bezrobocie. W naszym kraju gdzie nie ma pelnej jednosci obywatelskiej by opowiedziec sie za prawda, sprawiedliwoscia i rozliczeniem kłamców politycznych praktycznie mało jest realnych inicjatyw ktore mogly by sie powiesc a ktore mialyby sluzyc nam zwyklym obywatelom gdyz wiekszosc z nich to efekt manipulacji i sterowania by i tak samemu sie odkuc korzystnie na korycie a los ludzi pozostawic samym sobie . To kolejny pic na wode by stworzyc pozory ze robi sie cos dla obywateli. Dobrze ze nie wypala nam na zadkach lub na czole przynaleznosci do tych… Czytaj więcej »

robol bez domu
Gość
robol bez domu

O to co myślą na ten temat: Proszę przeczytać zwierzenia bezrobotnego…….. Pomoc społeczna ……….. hihihi. W życiu bym nie poszedł do roboty za 2 tyś. na rękę. Żyje z konkubinatu, 3 dzieci, jedno chyba moje. Ona zarejestrowana oczywiście jako samotna matka. Full socjal – czynsz MOPS płaci, 2 tony węgla z MOPS na zimę sprzedaliśmy po 500 zeta za tonę – po co mi jak i tak mam darmo prąd z klatki schodowej. Żarcia tyle że zjeść się nie da – makaron, cukier, ryż, mleko sprzedajemy znajomym, bo sklepy nie chcą – jest opisane „pomoc społeczna – nie na sprzedaż”.… Czytaj więcej »

gość
Gość
gość

Przeszłam 2 szkolenia z UP. Pozostawiając swoje CV w firmach do pracy w których byłam dzielnie przygotowywana przez wykładowców na szkoleniach dowiedziałam się i to nie raz, ze takim papierkiem ze szkolenia to ja sobie mogę cztery litery podetrzeć. Tą ilością CV jaką pozostawiłam w różnych firmach sklepach i instytucjach można by było całe miasto wytapetować :/ Po co pisać takie głupoty, nie można prosto z mostu, że teraz UP będzie bezrobotnych dzielił na: głupich, głupszych i margines?

Antek
Gość
Antek

Spoko Panie Darku poczekamy do Pana wieku emerytalnego i wówczas przypomni Pan sobie swoje „mądrości” Kto będzie Pana utrzymywał?. Czas doprawdy biegnie szybko zapewniam!

kogut
Gość
kogut

ciekawe w jakiej grupie znaleźli by sie byli senatorowie gdyby tak rozgonic cenat a w jakiej byli posłowie – gdyby tak okroić ich o połowę …. ?

blokers
Gość
blokers

czekam na glosy szanownych forumowiczów,ktorzy dzieki UP,anie kolesiowskim powiązaniom otrzymali atrakcyjne oferty pracy i natych etetach dotychczas pracuja

Darek
Gość
Darek

przeciez to nie ma sensu, ci ludzie z 1 kategorii to beda ludzie wyksztalceni ktorzy beda szukali kasy za niewiadomo jakie pieniadze, a ci z 3 kategori, to sa wlasnie ludzie pracy bo ci ludzie ktorzy przychodza sie tylko podpisac, to ludzie na codzien pracujacy na czarno, i takim przykladem jestem ja kiedys przyszlem do urzedu pracy sie podpisac, stoje w kolejce z plecakiem ze przebraniem do pracy zeby sie szybko podpisac u uciekac do pracy, i tak sobie pomyslalem wtedy, kurde moje zachowanie to jest hamskie troche, nie dosc ze ludzie przeze mnie czekaja w kolejce to ja bezczelnie… Czytaj więcej »

P.K
Gość
P.K

Ustawa o samorządzie terytorialnym mówi o przeciw działaniu bezrobociu na poziomie gmin. Co robią gminy przeciwdziałaniu bezrobociu.
W przypadku likwidacji powiatów, znikły by również PUP. Przeciw działaniu bezrobociu zajmowała by się gminna.
Oszczędności poczynione z likwidacji powiatów, mogły by zwiekszyć środki na przeciw działaniu bezrobocia. Na likwidacji samych stanowisk kierowniczych , dało by duze zyski, np: Starosta -10000zł + sekretarz 80000+ skarbnik 90000zl+ wice starosta 90000zł . Za te pensje mozna zorganizować staże, prace interwencyjne.
Gmina na swoim terenie mogła by organizować prace publicznie użyteczne, zamiast wypłacania zasiłków z GOPSu.
Ale do takich zmian nie nadaje sie historyk z wykształcenia.

Ambroży
Gość
Ambroży

W pierwszej chwili czytając ten artykuł narzucił mi się na myśl napotkany gdzieś w internecie portal antykatolicki przedstawiający stopniowanie przymiotników przez nauczyciela na lekcji i było tam tak: głupi, głupszy, wierzący. Jeśli do tego dołożymy pomysł ME o obowiązkowym wysłaniu sześciolatków do szkoły i pomysł min. Kudryckiej aby profesorowie na wykładach uwzględniali tylko jej obiektywna ideologię smoleńską i nie wysilali swojego mózgu na logiczne myślenie mamy gotową receptę na rozwiązanie problemów bezrobocia . Od siebie dodam tylko że w pierwszej kolejności rozegnałbym wszystkie UP , jeśli maja tylko takie pomysły na bezrobocie jak zaproponowali mojej synowej mającej pod opieka troje… Czytaj więcej »