USA już nie są rajem dla Polaków

USA nie jest już dla nas Eldorado. Do pracy zarobkowej jeździmy bliżej, gdzie da się więcej zarobić. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. KRAJ. Mieszkańcy naszego regionu nie rezygnują z zarobkowych wyjazdów zagranicznych. Ale szukają takich państw, gdzie da się zarobić więcej niż w Stanach Zjednoczonych.

Jeszcze kilka lat temu otrzymanie wizy do USA było szczytem szczęścia. Zainteresowanie wylosowaniem Zielonej Karty było tak duże, że zapobiegliwi Amerykanie aż na 5 lat odsunęli nas od loterii. Od zeszłego roku znów możemy starać się o wizę, jednak zainteresowanie nią drastycznie spadło. Dlaczego? Zamiast szukać szczęścia za oceanem, wolimy wyjechać gdzieś bliżej, gdzie zarobki są wyższe.

- Do USA? A po co jechać aż tak daleko. Pewności, że wylosuje się Zieloną Kartę nie ma żadnej, podróż kosztuje koszmarnie dużo, zarobki nie są aż tak wysokie, jak mogło by się wydawać, a przecież dorobić można chociażby w Niemczech, gdzie miesięcznie za opiekę nad starszą osobą można zarobić nawet 7 tys. zł – mówi pani Natalia z Rzeszowa, która za miesiąc planuje wyjechać za granicę do pracy zarobkowej.

Wciąż jednak są osoby, które oddały by wiele, by tylko móc wyjechać do Stanów. – Starałam się o wizę, ale bez rezultatu – mówi pani Bogusława. – Raz już byłam w USA i chciała bym znowu, ale wciąż nie chcą mnie puścić. W loteriach, choć uczestniczę, nie mam szczęścia.

Osób takich jak pani Bogusława jest jednak z roku na rok coraz mniej. Najlepszym na to dowodem jest malejąca liczba zgłoszeń na loterię wizową. W tym roku podania, które można było składać od 4 października do 5 listopada 2011 r. wpłynęły w sumie od 86 tys. Polaków, czyli było ich najmniej w historii Zielonej Karty. Dlaczego? Ma to związek z krysysem na amerykańskim rynku pracy. Polacy szukają krajów gdzie rzeczywiście da się zarobić. Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia.

Katarzyna Szczyrek

do “USA już nie są rajem dla Polaków”

  1. rafi

    Zgadzam się byłem 8 lat w us nielegalnie bez m
    ożliwości przyjazdu do Polski postanowiłem wrócić otworzyć cos swojego(bar)nie było tak jak bym chciał,wyjechalem do uk jestem tu juz siedem lat.Pracuje legalnie płacę podatki jestem ubezpieczony,dzieci się tu urodziły i obywatelsto nalezy się im z urzędu.Do Stanów jeszcze pojadę ale na wakacje:-)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.