USG podglądnie Twoją wątrobę i trzustkę od wewnątrz

- Wkrótce za pomocą EUS będziemy mogli precyzyjnie pobierać fragmenty tkanek do badania histopatologicznego nawet z kilkumilimetrowych zmian ogniskowych np. trzustki. Pozwoli to na ustalenie rozpoznania we wczesnej fazie choroby i wybór właściwego leczenia - mówi dr n. med. Krzysztof Gutkowski, który przez kilka lat pracował w renomowanej Klinice Gastroenterologii i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym powstaje oddział gastroenterolgii i hepatologii z pierwszą w regionie pracownią endosonografii.

Oddział udało się stworzyć na bazie istniejącego oddziału chorób wewnętrznych, który do niedawna miał profil kardiologiczny. – Dzięki pozyskaniu specjalisty z zakresu gastroenterologii możliwe będzie poszerzenie zakresu świadczeń medycznych i między innymi pacjenci ze schorzeniami wątroby o podłożu autoimmunizacyjnym nie będą musieli szukać pomocy poza naszym regionem – mówi Witold Wiśniewski, dyrektor WSS w Rzeszowie.

– Chcemy nie tylko zwiększyć chorym dostęp do diagnostyki hepatologicznej, ale także rozszerzyć możliwości diagnostyczne głównie w zakresie chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. W tym celu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu pierwszej w regionie pracowni endosonograficznej (EUS). Endosonografia umożliwia ocenę guzów, nacieków, czy stopnia zaawansowania nowotworów przełyku lub żołądka. Pozwala także bardzo dokładnie ocenić trzustkę i wykryć w niej nawet najdrobniejsze zmiany. Wykonanie tego badania często decyduje o wyborze właściwego leczenia i stanowi cenne uzupełnienie dla USG jamy brzusznej, gastroskopii, a w niektórych przypadkach tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego – mówi dr n. med. Krzysztof Gutkowski, kierujący nowo sprofilowanym oddziałem.

Na czym polega endosonografia? – To połączenie dwóch technik: ultrasonografii i endoskopii. Mówiąc najprościej, polega na wprowadzeniu sondy przez gardło i wykonaniu USG przełyku, żołądka dwunastnicy czy trzustki od wewnątrz jamy brzusznej.

Kupią sprzęt za ponad milion zł
Nowy endosonograf ma kosztować około 650 tys. zł. W planach szpitala jest też zakup najnowszej generacji – gastroskopu (do badań przełyku, żołądka i dwunastnicy), kolonoskopu (do badań jelita grubego) oraz duodenoskopu pozwalającego diagnozować i leczyć choroby dróg żółciowych.

Będą zapleczem dla onkologii
Oddział będzie liczył 42 łóżka, z czego 30 zostanie przeznaczonych dla chorych z chorobami układu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób wątroby. –Natomiast 12, w tym 8 intensywnego nadzoru będzie w dyspozycji pododdziału chorób wewnętrznych, stanowiąc zaplecze diagnostyczne i zabezpieczenie internistyczne dla pionu onkologicznego placówki liczącego 260 łóżek – mówi specjalista. Od stycznia działalność oddziału uzupełnią trzy nowe poradnie, gastroenterologiczna, endokrynologiczna i diabetologiczna.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
obywatel Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
obywatel
Gość
obywatel

z kopertkę z załączniekim zajrzym ci wszędzie a reszta chołoty na NFZ niech zdycha.