Usługi rehabilitacyjne nadal będą bez VAT

PODKARPACIE. Rodzice niepełnosprawnych dzieci mogą odetchnąć z ulgą

Kiedy 1 stycznia ministerstwo finansów podniosło VAT na usługi rehabilitacyjne i rodzice zorientowali się, że za zabiegi zapłacą o 1000 zł więcej byli zrozpaczeni i źli. Napisali zbiorowy list z protestem. W odpowiedzi minister podpisał (w poniedziałek) rozporządzenie przywracające zwolnienie z VAT usług rehabilitacyjnych, świadczonych przez podmioty inne niż zakłady opieki zdrowotnej.

Z dodatkowych zbiegów rehabilitacyjnych korzystały wcześniaki, dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym czy zespołem wad wrodzonych. Dla nich kompleksowa terapia to często jedyna szansa na w miarę normalne funkcjonowanie. Takich placówek na Podkarpaciu nie ma (w kraju jest za mało, na pobyt w nich dzieci czekają w długiej kolejce). Dlatego rodzice decydują się na turnusy rehabilitacyjne w niepublicznych ośrodkach, za które muszą płacić.

Tysiąc zł więcej to sporo

Przez 23 proc. podatkowi VAT, jaki ministerstwo finansów nałożyło na turnusy rehabilitacyjne zamiast czterech płacili prawie pięć tysięcy zł. Niejeden mały pacjent z tego powodu został pozbawiony rehabilitacji w ogóle. Dlatego postanowili walczyć o prawa swoich dzieci i chociaż częściowo wygrali. Nowelizacja rozporządzenia sprawiła, ze zasady dotyczące opodatkowania tej formy działalności leczniczej będą takie, jak w 2010 r. MF informuje, że podatnicy będą mogli skorzystać ze zwolnień z dodatkowych opłat za okres od 1 stycznia 2011 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie nowego rozporządzenia.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments